$
אופנה

אופנה: קיץ פרחוני

אקזוטיים, רומנטיים, מאופקים או פראיים – הדפסי הפרחים שולטים בקולקציות הקיץ בעולם, וגם בישראל. "כלכליסט" בחר ארבע קולקציות מקומיות פרחוניות במיוחד

לרה רוטר 09:5706.05.12

ריקרדו טישי בחר בפרח ציפור גן העדן האקזוטי כמוטיב חוזר בקולקציית הגברים שלו לקיץ 2012. בפריטי הקוטור בקולקציה של בית האופנה כריסטיאן דיור הופיעו פרחים מצוירים בקו דק שדומה לרישום בשחור־לבן, בית אוסקר דה לה רנטה השתמש בפרחים ויצר נוסטלגיה לעשורים קודמים, ובקולקציית הקוטור של ולנטינו הפרחים שידרו תחושה רומנטית מתקתקה. עם בוא הפריחה, "כלכליסט" מסמן את מגמת ההדפסים הפרחוניים בארבע קולקציות ישראליות חדשות.

 

אווה מנדלבאום: סלט אנגלי. כל ההדפסים בקולקציה של אווה מנדלבאום מעוצבים על ידי מעצבת המותג, נועם צוקר. האמירה של צוקר בעיצוב ההדפסים בכלל ובהדפסי הפרחים בפרט קיבלה מבטא בריטי לקראת הקיץ – הקולקציה, English Breakfast שמה, משתמשת בסמלים מהתרבות ומהמורשת האנגלית. הפרחים בקולקציה הושמו במיקומים בולטים, כאובייקט מרכזי, וכשהם מופיעים בדוגמה חוזרת הם נראים כרישום או ציור בצבעי מים. למשל, הדפס של זר פרחים תכול ומונוכרומטי – שנעשה בטכניקה של הדפס משי ונראה כאילו צויר בצבעי מים – מזכיר את כלי הפורצלן העדינים של התה האנגלי המסורתי. חולצת סאטן מכופתרת בגוון לבן עתיק זכתה לעיטור של שני פרחים גדולים, ארוכי גבעול, שנעשו בטכניקת הדפס דיגיטלי.

 

אווה מנדלבאום, חולצת סאטן, 419 שקל אווה מנדלבאום, חולצת סאטן, 419 שקל צילום: ינאי יחיאל

 

גרטרוד: לבלוב בלב העיר. מוטיב הפריחה עומד גם בבסיס קולקציית אביב־קיץ 2012 של המותג גרטרוד. בלה גונשורוביץ׳, שעיצבה את הקולקציה, לא הלכה לכיוון מרבדי פרחים ססגוניים בשדה בר פראי, אלא קיבלה השראה מפריחה בסביבה עירונית, כמו נקודות הצבע המופיעות בתוך האדניות על המרפסות, בגנים הציבוריים או בין מרצפות הבטון.

 

 אחד ממקורות ההשראה לקולקציה, למשל, הוא סדרת ציורים של האמנית הקנדית אוראל שמידט, שבהם פרחים פורחים בתוך פחיות קולה, בקבוקי בירה ובקבוקי אקונומיקה.

 

הדפוסים הפרחוניים של גרטרוד מייצגים רומנטיקה מיושבת, והדפסים מקבוצות צבע ואווירה שונות משולבים זה לצד זה ויוצרים הרמוניה מתוחמת. שמלת פעמון, למשל, משלבת בתוכה שני הדפסי פרחים שונים, ממש כפי שמשתלבים הצמחים באדניות העירוניות. אחד הדפוסים רווי פרחי גינה פסטליים על רקע שמי תכלת, ולשני פריחה עזה שגוני הפסטל התכהו בה על רקע גוני השמש היוקדת. על פני חצאית כפלים, מטפסת פריחה אדומה עם עלים ירוקים, על רקע פסים בשחור ולבן שדומים לתריסים.

 

גרטרוד, חולצה 429 שקל, חצאית 784 שקל גרטרוד, חולצה 429 שקל, חצאית 784 שקל

 

חיה מיכלסון סמולרצ'יק: תרבות מול טבע. ההשראה לקולקציית הקיץ של המעצבת חיה מיכלסון סמולרצ'יק נלקחה מהצייר פול גוגן. בדי הפרחים בקולקציה נבחרו על פי הסגנון והצבעוניות של ציוריו, הרוויים צבע שמתפשט על פני משטחים גדולים.

 

גוגן, צרפתי בורגני שבחר לחיות ולעבוד בטבע הפרימיטיבי של איים אקזוטיים כמו טהיטי, היווה לסמולרצ'יק השראה גם בעיצוב הגזרות. דוגמה לכך היא חולצת כפתורים עם פרחים בגוני פודרה, לבן, חרדל ואפור על רקע שחור, שקיבלה צווארון לבן כפול, רמז ליחסים בין הממד הסדור והמחויט לטבע הפראי.

 

חולצה אחרת, בגזרת עטלף, נתפרה משני סוגי בדים – צדה האחד בד פרחוני שבו פרושים פרחים באדום ולבן על רקע כחול כהה, וצדה האחר בד לבן, נקי וחלק. הצד החלק מייצג סדר ושקט לעומת האווירה הגועשת של הצד הפרחוני, ואת החולצה לובשים כשהצד החלק מלפנים והפרחוני מאחור, או להפך.

 

חיה מיכלסון סמולרצ'יק, חולצת כפתורים, 380 שקל חיה מיכלסון סמולרצ'יק, חולצת כפתורים, 380 שקל צילום: נטלי מיכלסון

 

אליאן סטולרו: טבע פראי. קולקציית הקיץ החדשה של המעצבת אליאן סטולרו היא שיר הלל צבעוני וגדוש הדפסים לטבע. מה שהנחה את סטולרו בבחירת הבדים הפרחוניים עבור הקולקציה היה החיבור עתיק היומין בין פרחים לבין עולם האמנות. כך, חליפת חצאית נעשתה מבד המודפס בפרחי שדה קטנטנים, צבעוניים וצפופים - הדפס שנבחר כיוון שפרחיו הזכירו לסטולרו ציורים של הצייר הצרפתי קלוד מונה. הדפס פרחים אחר, פרוע וכמעט מופשט, שממנו נתפרה שמלת מקסי, נבחר גם הוא על ידי המעצבת כי נראה כציור.

 

אך הפרחים של סטולרו נבחרו גם תוך הקפדה על פרחוניות עזה ולא מרומזת. בדים פרחוניים בסגנון של לורה אשלי, למשל, לא התאימו לה, והחיפוש היה אחר בדים עם אמירה ואופי, המזכירים את הסגידה לטבע הפראי, היצרי, של זרם הרומנטיקה. את הטבע הפראי שבהדפסים אורזת סטולרו לגזרות מחויטות. שמלה בגזרה ישרה, למשל, נתפרה מבד שבו מופיעים בדפוס דיגיטלי ענפי פרחים במראה כמעט ריאליסטי, שמבטאים סערה פנימית.

 

הקטלוג של קולקציית הקיץ מספר גם הוא סיפור של פריחה סוערת. הוא צולם בטבע, בחורשת שקדיות שמשלבת בין הסגידה ליופי הטבעי והתשוקה לפראי ולכאוטי.

 

אליאן סטולרו, חצאית 1,200 שקל, ז'קט 2,600 שקל אליאן סטולרו, חצאית 1,200 שקל, ז'קט 2,600 שקל צילום: איתן טל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x