$
פנאי

בית הטוחן: חנויות הקפה הכי טובות

העדפה של סוגי פולים מסוימים ובקיאות ברזי מכונות האספרסו והמקינטות - הישראלים הפכו לאניני קפה. כלכליסט מציג את בתי הקלייה וחנויות הבוטיק המובילים בישראל

גלי וולוצקי 10:0625.01.12

מספר החנויות המתמחות בקפה, בתרבות השתייה שלו ובציוד להכנתו הולך וגדל בישראל בהתאמה למספר הישראלים שהכנת הקפה היא עבורם תחביב של ממש. מבתי הקלייה הוותיקים בצפון ועד חנויות הבוטיק המתמחות בסוגי קפה אקזוטיים, "כלכליסט" ממפה את חנויות הקפה המובחרות בארץ.

 

חיפה: אוא (AVA) בעיר

 

אחד מבתי הקלייה הוותיקים בארץ, שנוסד ב־1941 בידי אוטו ריינר. כיום בעליו אחרים, אך בנו של ריינר, מיכה, מחזיק בבעלות על חנות הבית של החברה.

 

החברה מייבאת ומספקת קפה לרבים מבתי הקפה בארץ, אך החנות ברחוב העצמאות מיועדת בראש ובראשונה לצרכן הקפה הביתי. כאן מתכנס מדי יום פרמלנט מקומי, שותה קפה ומנהל את המדינה, בעוד ריינר הבן רוקח עבור כל לקוח קבוע את כוס הקפה על פי הנוסחה האישית האהובה עליו. בחנות מוכרים כ־15 סוגי קפה וכ־20 תערובות המבוססות עליהם, וגם את כל הציוד הנחוץ לצרכן הביתי, בדגש על ציוד ידני (מקינטות, פלנג'רים וכדומה), ומכונות אספרסו ביתיות ממבחר סוגים.

 

תערובת הבית: טזורו זהב, תערובת של ערביקה (92%) מברזיל, אתיופיה, אינדונזיה וגואטמלה, ורובוסטה (8%) מהודו. מתאימה לאספרסו ולקפוצ'ינו, ומתאפיינת בטעמי שוקולד מריר עם סימנים של פירותיות. מחיר: 140 שקל לק"ג. בשנים האחרונות החלו לייבא כאן סוגי תה מיוחדים, והחנות מציעה כ־30 תערובות תה וציוד נדרש להכנתן.

 

כמו כן, לפני כחצי שנה פתח ריינר ביחד עם שירי קצב, מבעלי קפה אלקלעי הוותיק ברחוב בזל בתל אביב, חנות קטנה בשוק הכרמל, במקום שבו שכן בעבר קפה שטרן הוותיק. גם בחנות התל־אביבית אפשר לקנות את מבחר תערובות הקפה והתה של החברה.

 

טיפ החנות: צריך להתאים את כמות הקפה הנדרשת ואת סוג הטחינה לכלי המשמש להכנה. פרטים: עצמאות 51.

 

אוא בעיר, חיפה. (בתמונה: הבעלים מיכה ריינר) אוא בעיר, חיפה. (בתמונה: הבעלים מיכה ריינר) צילום: ערן יופי כהן

 

חיפה: אמיגו קפה

 

אחת מחנויות הקונספט הראשונות בארץ, שהיתה לרשת ובקרוב תציין 25 להיווסדה. שאול רובין, המייסד והבעלים, קולה עד היום את הקפה שלוש פעמים בשבוע במו ידיו, וגם נמצא בחנות בחיפה ומכין ללקוחות כוסות קפה כמעט מדי יום.

 

החברה מייבאת 19 סוגי קפה, משווקת 13 סוגים נוספים, ומטפלת בפולים משלב הפול הירוק, דרך הקלייה ועד הטחינה והאריזה. בין לקוחותיה בתי קפה רבים, שלהם היא משווקת תערובות פרייבט לייבל. בחנות נמכרות כ־20 תערובות, לצד כל הציוד הנלווה שאפשר להעלות על הדעת - ממכונות אספרסו ביתיות ומקצועיות ועד אחרון הפריטים, למשל מדחום לקפה, דוחסי קפה צבעוניים מפלדת אל־חלד ומסנני מים מיוחדים למכונות אספרסו.

 

תערובת הבית: טוסקנה, תערובת המורכבת מפולי קפה ערביקה (100%) מברזיל (ג'יניין סראדו), אתיופיה, סומטרה, הודו וגואטמלה. היא מתאימה לאספרסו ולקפוצ'ינו, בעלת קלייה חזקה, עשירה ומאוזנת. מחיר: 140 שקל לק"ג. חובבי הקלייה בבית יכולים לקנות פה את פולי הקפה הירוקים.

 

טיפ החנות: במרבית מכונות האספרסו הביתיות אפשר להחליף את הידית הרגילה בידית בוטום־לס (חסרת תחתית) שעלותה כ־100 שקל. הידית הזאת מאפשרת לקפה להימזג ישירות לספל, בלי לבוא במגע עם התחתית של הידית, ומשדרגת את איכות הקפה פלאים. רמת הקרמה עולה, ואין טעמי לוואי שרופים. פרטים: שדרות ההסתדרות 160.

 

נצרת: פאהום

 

את בית הקלייה הוותיק הקים ב־1956 עאטף פאהום, וכיום מפעיל אותו בנו חאלד, שגם פתח שתי חנויות נוספות בעיר. רבים מתושבי העמק זוכרים עוד מילדותם את החנות הדחוסה בשקים של פולי קפה במרכז השוק בנצרת, ואת ריח הקפה הנישא באוויר. בעלי החנות מייבאים, קולים ומכינים את כל התערובות בעצמם. הם מוכרים קפה המתאים למגוון דרכי הכנה (במכונת אספרסו, מקינטה, פלנג'ר או פינג'ן), לצד ציוד בסיסי להכנת קפה בבית (בעיקר קנקנים, כוסות וכדומה).

 

תערובת הבית: קפה שאבי (עממי), מורכבת מפולי ערביקה ורובוסטה מברזיל, בקלייה חזקה במיוחד, המעניקה טעם מר אופייני. מתאים להכנת קפה שחור ואספרסו. מחיר: 46 שקל לק"ג. בפאהום מכינים גם תמצית סאדה (קפה בדואי מסורתי), המבוססת על תמצית המיוצרת כבר יותר מ־50 שנה.

 

טיפ החנות: אם אוהבים קפה מבושל בפינג'ן, כדאי להשקיע בפינג'ן איכותי, שבנוי נכון בצורתו וגם יפה מספיק להגשה לשולחן. זה חלק מתרבות הקפה. פרטים: פאולוס השישי ליד תחנת האוטובוסים.

 

פאהום, נצרת (בתמונה: הבעלים חאלד פאהום) פאהום, נצרת (בתמונה: הבעלים חאלד פאהום) צילום: ערן יופי כהן

 

רמת השרון: חותם קפה

 

אילן שנהב – מומחה הקפה שהקים בעבר את רשת אילן'ס (ומכר אותה) – חזר למקורות בחנות שהוקמה לפני כשנה. כאן הוא שוב מייעץ בעצמו ללקוחות, ומכין קפה לאורחי בית הקפה הקטן, שהוא חלק מהחנות ונמכרים בו גם מאפים מתוקים.

 

בחנות נמכרות כ־30 תערובות, המיוצרות במיוחד עבורה על פי ההנחיות של שנהב, ואפשר להזמין סוגי קפה נדירים ומיוחדים כמו הוואי, ג'מייקה בלו מאונטיין וקופי לואק. כמו כן, יש בחנות מבחר לא גדול אך מדויק של ציוד, הכולל מקינטות, מכונות אספרסו ביתיות, פלנג'רים, כדי הקצפה וגם מבחר ספלוני קפה ובהם פריטי אספנות של מעצבים.

תערובת הבית: בליסימו, העשויה מערביקה (100%) מברזיל, קולומביה, סומטרה ופפואה גינאה החדשה, בקלייה איטלקית עם טעמים מתקתקים ופירותיים, מתאימה לאספרסו ולקפוצ'ינו. מחיר: 127 שקל לק"ג. במקום מתקיימות מעת לעת הרצאות וטעימות קפה, וכן הופעות (מתפרסמות בעמוד הפייסבוק של החנות).

 

טיפ החנות: לא חייבים מכונת אספרסו יקרה כדי להכין קפה נהדר בבית. מקינטה, פלנג'ר או פינג'ן, וקפה איכותי שמכינים כהלכה, יניבו תוצאה לא פחות טובה. פרטים: סוקולוב 81.

 

חותם הקפה, רמת השרון חותם הקפה, רמת השרון צילום: אריאל בשור

 

תל אביב: קופי לאב

 

את החנות החדשה, שנפתחה לפני כשנה בשוק הכרמל, מנהל אמיר הס, האוחז ברזומה הכולל משרות כמו נהג אוטובוס, מדריך כושר ומנהל חנויות אופניים. בשנים האחרונות הוא עבר הכשרה באיטליה, והוסמך כבקר איכות קפה. הוא קולה בעצמו את 38 סוגי הקפה שמהם הוא מרכיב את 12 התערובות הנמכרות בחנות. לצדן נמכר ציוד לצרכן הביתי, הכולל בעיקר מכשור ידני (מקינטות ומקציפי חלב) וגם כמה מכונות קפה ביתיות חצי־מקצועיות. במקום בית קפה קטן, המציע לקונים בשוק מבחר משקאות קפה ומאפים טריים.

 

תערובת הבית: שחר של יום חדש - תערובת לקפה שחור, העשויה פולים מקוסטה ריקה, הודו, תימן ופפואה גינאה החדשה, עשירה ובלי אפטר טייסט ארוך. וגם תערובת LAB M לאספרסו ולקפוצ'ינו, על בסיס פולים מברזיל ומגואטמלה עם נגיעות מטנזניה, בעלת טעם חזק, מתיקות גבוהה, מרירות נעימה וחמיצות נמוכה. מחיר: 85 שקל לק"ג שחר של יום חדש, 139 שקל לק"ג LAB M. במקום מתקיימות הדרכות וטעימות קפה ללא תשלום, והחנות משמשת כמעבדת תיקונים לציוד להכנת קפה.

 

טיפ החנות: הכי חשוב לבחור את הקפה לפי הטעם והטריות, ולא לפי שם מותג מפורסם. פרטים: הכרמל 21.

 

קופי לאב, תל אביב קופי לאב, תל אביב צילום: אוראל כהן

 

יפו: פאולס קפה

 

בית הקלייה שנפתח בשנת 1994 נחשב לאחת מתחנות החובה לחובבי הקפה של מרכז הארץ, ומציע, לצד קפה של מותגים מיובאים, גם עשרות תערובות קפה המוכנות לפי טעמו של כל לקוח ועשויות מ־40 סוגי הפולים הנקלים ונטחנים במקום. עם השנים הרחיבה החנות את מגוון מוצריה, וכיום היא מתפקדת כסוג של מעדנייה מקומית ובית קפה קטן ואינטימי, המאפשר להתכנס על ספלון אספרסו או על כוס של שוקולטה.

 

החנות מחזיקה יותר מ־50 סוגים מקינטות, קופסאות מיוחדות לאחסון קפה, עשרות סוגים של מקציפי חלב וכן את כל הציוד הדרוש לחובב הביתי. כמו כן יש בה את מכונות האספרסו העשויות נחושת בהרכבה ידנית של חברת IMAP.

 

תערובת הבית: סופרימו - מורכבת מ־12 סוגי קפה, מתאימה לאספרסו ולקפוצ'ינו, בסגנון מאוזן ומעט פירותי. מחיר: 155 שקל לק"ג. החנות מציעה גם סירופים לקפה מתוצרת הבית, ומבחר משקאות נלווים כמו שוקולטה משובחת.

 

טיפ החנות: כדאי להתאים את הציוד לצורכי המשתמש. למי ששותה קפה פעם בשבוע עדיפה מקינטה טובה או מכונת קפסולות. מי שצורך הרבה קפה יגלה שהקפסולות יקרות, ועדיף שישתמש במכונה שטוחנת קפה טרי לכל כוס. פרטים: יפת 142.

 

פאולס קפה, יפו פאולס קפה, יפו צילום: אריאל בשור

 

ירושלים: טחנת קפה

 

דבי כץ ורוזי נתן, בנות דוד שעלו משיקגו, פתחו את החנות ובית הקפה בעמק רפאים לפני כעשור. בטחנת הקפה הן מוכרות קפה מ־12 מדינות, ו־16 תערובות שהן מכינות בעצמן. בנוסף נמכר בחנות ציוד ידני להכנת קפה בבית, בעיקר מקינטות, מקציפי חלב ואביזרים נלווים.

 

תערובת הבית: טזורו, תערובת סודית המתאימה לאספרסו, לקפוצ'ינו ולפילטר, מתאפיינת בסגנון חזק ואינטנסיבי. מחיר: 190 שקל לק"ג. בית הקפה מתפקד במתכונת מורחבת ומגיש לצד משקאות הבית מאפים וארוחות קלות.

טיפ החנות: הכי חשוב להשקיע בפולי קפה איכותיים ולדייק ברמת הטחינה המתאימה למכונה שמשתמשים בה. פרטים: עמק רפאים 23.

 

טחנת הקפה, ירושלים טחנת הקפה, ירושלים צילום: מיקי אלון

 

כנות: קפה עולה

 

חנות הקפה בת השלוש נפתחה בידי ניר אלינסון, שעוסק בתחום כבר שנים, כהרחבה לבית הקלייה שלו המספק תערובות קפה וציוד לשוק המוסדי. הוא מחזיק 15 סוגי קפה שמהם נרקחות עשרות תערובות, מאחוזים משתנים של ערביקה ורובוסטה.

 

הציוד הנמכר בחנות כולל מכונות קפה ביתיות ומכונות חצי־מקצועיות, המתאימות למי שכבר עשה צעד או שניים בתחום ורוצה לשדרג. בנוסף נמכרים מקציפי חלב, פלנג'רים וכל הציוד הנלווה.

 

תערובת הבית: מורכבת מפולי ערביקה (66%) ורובוסטה (34%), הרכב היוצר קפה מאוזן עם שוקולדיות מרירה ונעימה, המתאימה במיוחד לאספרסו קלאסי. מחיר: 86 שקל לק"ג. כיוון שהחנות ממוקמת בסמוך לבית הקלייה, כל מבקר מוזמן להיכנס אליו, לצפות בתהליך וגם להרכיב תערובת המתאימה לטעמו האישי.

 

טיפ החנות: הכי חשוב שהטחינה תהיה טרייה. כדאי להשקיע במטחנה, אפילו ידנית, במקום לקנות מכונת אספרסו יקרה מאוד ולהשתמש בקפה טחון. פרטים: האדום 6, אזור תעשייה.

 

קפה עולה, כנות (בתמונה: הבעלים ניר אלינסון) קפה עולה, כנות (בתמונה: הבעלים ניר אלינסון) צילום: צפריר אביוב

 

באר שבע: צ'ינו קפה

 

אריה אשרף, תושב באר שבע ומשווק קפה, הבחין במחסור בחנויות קפה בעיר, והקים לפני כשלוש שנים וחצי פינת קפה במבנה המשרדים שלו. הפינה התרחבה לחנות, ומספקת כיום - לצד הפעילות המוסדית של החברה - קפה לחובבים בדרום. מלבד רבים ממותגי הקפה הגדולים (בריסטוט, טאצה דאורו, דנזי, גאג'יה ועוד), הוא מוכר תערובות קפה המיוצרות במיוחד עבורו בשלוש רמות קלייה. החנות מציעה מבחר גדול של מכונות קפה ביתיות מקצועיות, מקינטות, מקציפי חלב וכל שדרוש להכנת קפה בבית.

 

תערובת הבית: תערובת של ערביקה ורובוסטה מברזיל, קולומביה והונדורס המתאימה לאספרסו ולקפוצ'ינו, עם טעם אינטנסיבי אך מאוזן. מחיר: 110-90 שקל לק"ג. מבחר מכונות הקפה כאן גדול, וכולל אפילו כאלה להכנת אייס קפה וגרניטה.

 

טיפ החנות: מי שבאמת רוצה ליהנות מקפה טוב בבית, שיקנה מטחנה. אם לא רוצים להתעסק עם טחינת הקפה, עדיף ללכת על מכונת קפסולות או פודים. פרטים: פנחס החוצב 37/2.

 

צ'ינו קפה, באר שבע (בתמונה: הבעלים אריה אשרף) צ'ינו קפה, באר שבע (בתמונה: הבעלים אריה אשרף) צילום: חיים הורנשטיין

בטל שלח
    לכל התגובות
    x