שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

5 ענפי ספורט חופים

טניס עם מחבט שונה, כדוריד של ארבעה שחקנים או פוצ'יוולי - שילוב מברזיל בין כדורגל לכדורעף. "כלכליסט" סוקר את הפעילות שאפשר לעשות במקום בטן־גב

קרן צור 10:1409.08.11

לצד משחקי מטקות, שהיו ונשארו הנפוצים ביותר בחופי ישראל, התפתחו בשנים האחרונות משחקי כדור נוספים שצוברים פופולריות. "כלכליסט" מדווח על פעילות חופים למי שאינו מסתפק ברביצת בטן־גב על החול.

 

טניס חופים

 

המשחק נולד באיטליה לפני כעשור וכיום נפוץ ב־70 מדינות. בארץ הוא נחת לפני כשנה, לאחר שהילה גרבר דוד נשבתה בקסמו והקימה את חברת BTI - טניס חופים ישראל, שפועלת לקידום הענף.

 

המשחק מבוסס על עקרונות טניס זוגות, אך בגרסה קצרה יותר של חצי שעה עד שעה, הרשת נמוכה יותר וצפופה, ואת מחבטי הטניס מחליפות רקטות דמויות מטקות מאורכות ומחוררות. לפי הערכות, יש כיום בישראל כ־300 שחקנים חובבים (70% גברים) בני 18–50.

 

איפה משחקים: בחוף פרישמן בתל אביב, בחוף פולג בנתניה ובחופי הסטודנטים ומרידיאן בחיפה. האימונים נערכים בסבב בין החופים, בימי שישי ושבת, במשך כל השנה (למעט ימים גשומים) מ־12:00 ועד השקיעה. פעם או פעמיים בחודש נערכים טורנירים נושאי פרסים. איך מצטרפים: בודקים את תוכנית האימונים בעמוד הפייסבוק של טניס חופים ישראל, ומגיעים לאימון ניסיון בחינם. טניס חופים הוא משחק פשוט שקל ללמוד אותו, ולאחר הדרכה קצרה אפשר לעלות על המגרש. פרטים: 20 שקל לאימון (עבור שכירת הרקטה והכדורים), 40 שקל להשתתפות בטורניר.

 

טניס חופים. איפה? חוף פרישמן בתל אביב טניס חופים. איפה? חוף פרישמן בתל אביב צילום: רועי הרפז

 

כדוריד חופים

 

לפני עשר שנים החליט עופר קושמרו, כיום האחראי על הענף מטעם רשות הספורט ואיגוד הכדוריד, להביא לארץ את המשחק שנולד באירופה לפני 18 שנה. קושמרו נסע לאוקראינה להשתתף בקורס להכשרת משקיפים, שמסייעים לשופטים במשחק, וחבר לאגודת הפועל אשדוד שאימצה את הספורט החדש.

 

כדוריד חופים הוא משחק מהיר ומאמץ. בקבוצות ארבעה שחקנים במקום שבעה בכדוריד רגיל, והמשחקים בני 20 דקות במקום שעה. האתגר העיקרי הוא הריצה בחול, במקום על מגרש. כיום יש כ־120 שחקני כדוריד חופים בישראל בני 10–55, 40 מתוכם נשים. המכורים מתאמנים בקביעות, ומדי שנה טסים להשתתף בתחרויות חובבים באירופה.

 

איפה משחקים: בחוף הקשתות באשדוד. המשחקים נערכים בחודשי הקיץ בימי שישי בשעות 14:30–19:00, ובסיום העונה נערך טורניר בהשתתפות כל הקבוצות. איך מצטרפים: מגיעים לאימון ניסיון, ואם מגלים עניין ממשיכים באימוני הדרכה נוספים. כעבור מספר מפגשים, ובהתאם להתקדמות, משתלבים באחת הקבוצות. פרטים: האימונים, המשחקים והטורניר ללא תשלום. עופר קושמרו: 052-2648106, handballisr.co.il.

 

כדוריד חופים. איפה? חוף הקשתות באשדוד כדוריד חופים. איפה? חוף הקשתות באשדוד

 

כדורעף חופים

 

המשחק שוחק לראשונה בקליפורניה בשנת 1920, ומשם הגיע לאירופה ולברזיל. בשנת 1996 הוא נכנס לרשימת המשחקים האולימפיים והפך לענף ספורט עם ליגות במדינות רבות. ב־2003 נערכה הליגה הראשונה בארץ, מטעם איגוד הכדורעף הישראלי. כיום רשומים באיגוד הכדורעף 300 שחקנים בני 16–40, ביחס שווה בין נשים וגברים, ויש עוד אלפי חובבים שמשחקים בחופים.

 

את כדורעף החופים משחקים בזוגות, והוא מצריך פחות דינמיקה קבוצתית מכדורעף אולמות ויותר יכולת אישית וכושר גופני. מרבית כללי המשחק זהים לכדורעף אולמות, אך הכדורים גדולים וקלים יותר והמשחקים הם בני 40 דקות במקום שעה וחצי.

 

איפה משחקים: משחקי הליגה של איגוד הכדורעף נערכים בחודשי הקיץ בימי שישי ב־9:00–18:00 בחוף הגולשים בראשון לציון. בחוף גורדון ובחוף מציצים בתל אביב יש מגרשי כדורעף המוארים בלילה, והם מושכים הרבה חובבים. איך מצטרפים: לפני כשנתיים נפתח IBV - בית הספר לכדורעף חופים בחוף גורדון בתל אביב, שפועל כל השנה ומציע אימונים לשחקנים בכל הרמות. פרטים: מ־40 שקל לאימון של שעה ורבע, ibv.co.il, איגוד הכדורעף הישראלי: iva.org.il.

 

כדורעף חופים. איפה? חוף הגולשים בראשל"צ וחופי גורדון ומציצים בתל אביב כדורעף חופים. איפה? חוף הגולשים בראשל"צ וחופי גורדון ומציצים בתל אביב

 

פוצ'יוולי

 

המשחק פותח ב־1965 בחוף קופקבנה בריו דה ז'נרו, ברזיל, כדי לעקוף את החוק שאסר באותם ימים לשחק כדורגל על החוף. השחקנים החלו להעביר את הכדור ביניהם מעל לרשת, ופיתחו משחק שמשלב עקרונות של כדורעף חופים וכדורגל.

 

לישראל הגיע הפוצ'יוולי (בפורטוגזית שילוב בין כדורגל לכדורעף) בעקבות שחקני רכש ברזליאים של קבוצות כדורגל מקומיות. בשנת 2003 ברונו אייס וגבריאל לימה החלו ללמד את רזי הפווצ'יוולי בחוף גורדון בל אביב, ואלה שהתאהבו במשחק (בהם אושרי כהן ושלום מיכאלשווילי) המשיכו להתאמן גם שאייס ולימה שבו למולדתם.

 

בקיץ 2007 יזמה חברת קורונה את טורניר הפוצ'יוולי הראשון בישראל, ובעקבות ההצלחה נוסדה שנה לאחר מכן ליגת קורונה פוצ'יוולי, כיום הליגה היחידה בעולם. שלומי מוכתרי, השופט הראשי של הליגה והמנהל המקצועי, מספר שבארץ יש 52 שחקנים תחרותיים (כולם גברים) בני 16–52, ועוד כ־400 חובבים.

 

איפה משחקים: בחוף גורדון בתל אביב. משחקי הליגה נערכים בימי שישי בין מאי לספטמבר ב־11:00–17:00. משחק הגמר ייערך ב־1 באוקטובר בנמל תל אביב, וההפנינג הגדול צפוי למשוך צופים רבים. איך מצטרפים: בחוף גורדון תמצאו לא מעט שחקני פוצ'יוולי ותיקים, שתמיד שמחים ללמד חדשים את רזי המשחק. פרטים: ההשתתפות בליגה כרוכה בתשלום 100 שקל לביטוח, corona.co.il.

 

פוצ'יוולי. איפה? חוף גורדון בתל אביב פוצ'יוולי. איפה? חוף גורדון בתל אביב צילום: דרור כהן

 

כדורגל חופים

 

גם המשחק הזה מקורו בברזיל במחצית המאה הקודמת, ובמשך שנים נקבעו הכללים על החוף. ב־1992 הוקמה חברתBeach Soccer Worldwide, שקבעה חוקים אחידים למשחק והחלה להפיץ את הפורמט שמקובל בעולם עד היום.

 

ב־1 ביוני 2007 נחנך הענף בארץ, בפיקוחה של ההתאחדות הישראלית לכדורגל, במשחק ידידות בין נבחרת אנגליה לישראל. משחקי הליגה נערכים בחסות עיריית נתניה, שמדי שנה מקימה אצטדיון מיוחד בחוף פולג, הפועל בחודשי הקיץ. משחק הגמר התקיים השנה בסוף יולי.

 

משחקי כדורגל חופים קצרים יותר, 36 דקות לעומת 90 דקות בכדורגל רגיל. בכל קבוצה חמישה שחקנים בלבד, וכל שחקן רשאי להחליף את השוער במהלך המשחק. כיום יש בישראל 150 שחקנים תחרותיים שמשתתפים במשחקי הליגה, כולם גברים בני 17–40, ועוד אלפי חובבים.

איפה משחקים: בחוף פולג ובחוף סירונית בנתניה. איך מצטרפים: שחקנים חדשים יכולים ללמוד מהוותיקים את רזי המשחק, ואחר כך להצטרף לעשר הקבוצות שפועלות בירושלים, אילת, חדרה כפר סבא ועוד. רשימת הקבוצות המלאה ופרטי ההתקשרות מופיעים באתר של עיריית נתניה. פרטים: מ־250 שקל לשחקן לדמי הרשמה לליגה, netanya.muni.il.

 

כדורגל חופים. איפה? חוף פולג וחוף סירונית בנתניה כדורגל חופים. איפה? חוף פולג וחוף סירונית בנתניה צילום: עידו ארז

בטל שלח
    לכל התגובות
    x