$
אורבניסט

החדש של ברי סחרוף: נקודת שיא בקריירה

"אתה נמצא כאן" משלב רוק, גוון אוריינטלי, אלקטרוניקה ודאנס ושלל נגיעות הפקתיות מתוחכמות. בכל שמיעה, מגלים משהו חדש

גיא בניוביץ' 09:2721.04.11

הנה וידוי: אלבום סטנדרטי מצריך שתיים שלוש השמעות כדי לעמוד על טיבו, בדרך כלל בשעות שונות של היום. "אתה נמצא כאן", השמיני של ברי סחרוף, חייב יותר מזה, כי התחושה היא שבכל פעם אתה מגלה משהו חדש - ובמקביל, מחמיץ משהו חמקמק שממתין לך בפעם הבאה.

 

יש כאן עושר גדול

כל כך, שיחס סטנדרטי לאלבום הזה, הכי טוב של סחרוף מאז "האחר" (וזה כבר עשור) יעשה לו עוול. בואו נתחיל בטקסטים: כשאת המילים באלבום שלך כותבים בין היתר עמיר לב, דן תורן ונעם רותם – אצולת הרוק הישראלית - זה מראה משהו על המעמד שהגעת אליו. וסחרוף, כמו עמיתו מנוער רמי פורטיס (קשה שלא להשתמש בצירוף פורטיסחרוף, זה נדמה כבר כיחידה אחת), נמצא סוף סוף בתקופה מוזיקלית מצוינת. אחרי פלרטוט קצר עם אבן גבירול עם רע מוכיח ועוד פרויקטים - הוא חוזר הביתה.

 

האלבום החדש שלו משלב רוק, גוון אוריינטלי, אלקטרוניקה ודאנס ושלל נגיעות הפקתיות מתוחכמות (תקשיבו למעבר המענג ב"כלום זה לא סתם", למשל) שעושות אותו למשהו אקלקטי אבל גם ישראלי מאוד שנטוע בכאן ועכשיו. הפתיחה הדאנסית המופלאה של הסינגל המקפץ "עין", הבס הדוקרני של "נחמה" ומשחקי הגיטרות שבו - אלו רק דוגמאות מתיבת ההפתעות של סחרוף, שמרתקת יותר ויותר בכל שמיעה. והאמת היא שהדבר הכי מוצלח הוא הזרימה הנכונה של יצירה אחידה ברמתה, שכמעט ולא סובלת מנפילות, בין היתר בזכות ההפקה המוקפדת של בן הנדלר.

 

יש הרבה פנינים מוזיקליות, אבל גולת הכותרת של האלבום מבחינתי, שמצדיקה האזנה שוב ושוב ושוב, היא הקטע "בדרך לערד", שמתבסס על שיר קצרצר של המשורר רוני סומק. צריך לשמוע מה סחרוף ושות' עושים מארבע השורות האלה כדי להאמין. ננסה לתאר: זה נפתח ברביעייה קאמרית חרישית ומבשרת רע, נמשך בקול פעמונים מרוחקים וגיטרה, ומשם הולך ומתעצם כמיני סימפוניה עם פרקים שונים שמכילים סימפולים, לחישות ומה לא. מסוג הקטעים שמצריכים את האוזניות שלכם - והאוזניים יגידו תודה, האמינו לי.

 

ואת הקטע הזה, כמו את כל האחרים, מנווט הקול העמוק והמנסר של סחרוף, אייקון ישראלי שהוא לא מזרח ולא מערב, לא בדיוק מאמין ולא ממש כופר, לא תל אביב ולא פריפריה - אלא פשוט המקום הבלתי מוגדר הזה שנמצא במרחק מדויק ומדוד מהישראליות. "אתה נמצא כאן", כמאמר האלבום, הוא נקודה בחלל הישראלי שכל מאזין יכול להתחבר אליה. חלקים ממנה יזכירו לו את ימי מינימל קומפקט או פורין אפייר, אולי את "סיפורים מהקופסה" המיתולוגי, ואת ברי של קריירת הסולו שחוגגת שני עשורים וזו בלי ספק אחת מנקודות השיא שלה.

 

ועוד מילה אחרונה בנושא שלא מרבים לעסוק בו בימים אלה של הורדות קבצים ו־MP3: האלבום הזה יפהפה מבחינת העיצוב שלו. התמונות וההשראה לקוחות מהתערוכה "אתה נמצא כאן" של האמן אבי יאיר, והנה סיבה מוצדקת להפליא להשקיע בקנייה חוקית של דיסק, שמעניק חוויה אמנותית מלאה.

 

מופע ההשקה של האלבום מתקיים היום באמפי שוני בבנימינה, בשעה 20:00. מי שלא הצליח להשיג כרטיסים - סחרוף יופיע שוב באותו מקום גם בחמישי הבא.

 

פרטים: ברי סחרוף, אתה נמצא כאן, נענע דיסק, 47 דקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x