$
פנאי

משיחת יתר: המשכן לאמנויות

יותר תערוכות ומכירות נודדות אל מחוץ לגלריות, לרווחתם של האמנים והקונים. השוק האלטרנטיבי מתפתח במקומות כמו בית המלון ארט פלוס ומסעדת קונטיינר, שם אפשר לרכוש עבודות במחירים שווים לכל כיס

דנה גילרמן 10:3617.01.11

שני אירועי מכירה מעניינים, האחד בסוף החודש והשני בסוף פברואר, יתקיימו בחללים חוץ־אמנותיים, ואפשר לראות בהם חלק ממגמה שמייצרת שוק אלטרנטיבי ושפוי יותר לשוק האמנות. כניסתם של אספנים חדשים לשוק בעשור האחרון העלתה את מחירי היצירות עד כדי כך שגם עבודות של סטודנטים שזה עתה סיימו את לימודיהם מחירן מתחיל ב־2,500 דולר. מחירי עבודות של אמנים צעירים שכבר הציגו פה ושם וזכו להכרה נהפכו לבלתי אפשריים, בדומה לעבודות שֶמֶן, שכבר מזמן נמצאות מחוץ לתחום. אפילו בחממת האמנים הצעירים ביריד "צבע טרי" נעים מחירי העבודות בין כמה מאות שקלים ל־12 אלף שקל, ומרבית האמנים מתמחרים לכיוון הגבול העליון.

 

בפגישה שקיימתי עם נוגה דוידסון, מנהלת הפרויקטים של מלון ארט פלוס (בן יהודה 35 תל אביב), קבלנו שתינו על שאין באפשרותנו לקנות אמנות. אנחנו מייצגות קבוצה גדולה של חובבי אמנות שמרוויחים משכורת גבוהה מעט מהממוצע במשק, בעלי אהבה גדולה לאמנות ויצר רכושנות הדוחק בהם לקנות לעצמם את מה שהם אוהבים.

 

דוידסון, בוגרת המדרשה, אמרה שזה בדיוק הרעיון שהוליד את האירוע "יריד הכל ב־100 דולר", שיתקיים במלון ב־25 בפברואר. ביריד ישתתפו 12 אמנים צעירים עכשוויים שיציעו עבודות במחירים נמוכים. בדומה לחנויות הכל בדולר, אין משמעות הדבר שהעבודות כולן יימכרו במחיר הזה, אך השם מסמל טווח מחירים נמוך מהנהוג בשוק.

 

"בגלל סף המחירים הגבוה שמציבות הגלריות המסחריות ליצירות מעט עבודות נמכרות בפועל, ואני מקווה שהמחירים הנמוכים יעודדו רכישה", אומרת דוידסון. "מטרת היריד לאפשר לאנשים מן המניין לרכוש עבודות אמנות איכותיות, ובו בזמן לסייע בחשיפתם ובקידומם של האמנים הללו ולאפשר להם למכור כמות גדולה של עבודות. ההכנסות כולן ניתנות לאמנים". משתתפים באירוע: יעל אפרתי, איילת בן דור, עדן בנט, שי יחזקאלי, הילה לביב, אלעד לרום, ליאב מזרחי, עידו מיכאלי ועוד.

 

225 דולר לעבודה של אלעד לרום ב"הכל ב-100 דולר" 225 דולר לעבודה של אלעד לרום ב"הכל ב-100 דולר"

הזירה מתרחבת

 

אירוע דומה יתקיים במסעדת קונטיינר בנמל יפו בסוף השבוע הבא (27–29 בינואר). בתערוכה "Sketchbook", שעוסקת במושג הסקיצה - הולדת הרעיון, הקודמת ליצירה המוגמרת - מוצגות עבודות של אמנים המוצעות למכירה בסכומים של 400-5,000 שקל. ישתתפו אמנים צעירים וותיקים, בהם אמיר נוה, דורון לנגברג, דרור קרטא, יואב הירש, מיטל כץ מינרבו, מיכל יניב, נדב ליפשיץ, ניבי אלרואי, ערן שקין, ציבי גבע, רפאל סלם ושושנה צ'חנובסקי.

 

התערוכה היא יוזמה של "The Vagabundas”, מיזם חדש של מרב זקס ועומר שני־בן שחר שמטרתו להרחיב את הזירה של שוק האמנות. המיזם כולל בלוג, תערוכות שיתקיימו באתרים משתנים ובעתיד גם זירת מכירות אינטרנטית. גם מיזם זה מנסה לתת מענה למצוקת המחירים. לדבריהן “כיום יש יותר ויותר אוהבי אמנות שמעוניינים לרכוש יצירות אבל נאלצים להסתפק בתחליפים מייצור המוני, רק בגלל תמחור גבוה מדי של יצירות בגלריות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x