שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

"קומיקס? אלה החיים שלי"

טור הקומיקס של אסף חנוכה, המתפרסם במוסף "כלכליסט", זכה השבוע בפרס איגוד המאיירים האמריקאי, הפרס החשוב ביותר לאיור. "אני מצייר את החריקות של החיים, וחריקות הן כנראה עניין אוניברסלי", הוא אומר

ארי ליבסקר 11:1501.12.10

בטור הקומיקס האחרון של אסף חנוכה, שמתפרסם דרך קבע ב"מוסף כלכליסט", יש שישה ריבועי איור. מכל ריבוע ניבטת זווית אחרת של הנוף התל־אביבי שרואה המאייר - חנוכה עצמו - מהסטודיו שלו. קצת רדינג, קצה של ים, והמון גגות עמוסי דודי שמש. את האיורים מלווה טקסט אישי, שעולה ממנו סוג של מלנכוליה אירונית. "אם מסתכלים מספיק זמן", כתב חנוכה מתחת לאחד החלונות, "אפשר אפילו לראות מישהו אחר שעושה בדיוק את מה שאתה עושה עכשיו". הקורא מוזמן לחייך, או אולי דווקא להרים את ראשו מהמקלדת האישית שלו במשרד ולהסתכל בייאוש החוצה.

 

אלה אינם החומרים שרגילים לראות בטורי קומיקס. טורו של חנוכה מספר את סיפורו של האדם הממוצע, המתמודד עם חרדות כלכליות ומשפחתיות בעולם מלא מהמורות וקשיים. גם הוא מודה שהיה מדובר בהימור, וכלל לא היה ברור מראש שחומרים כאלו יתקבלו בברכה בטור קומיקס. היום, שנה אחרי שהטור החל להתפרסם על פני עמוד שלם מדי שבוע, ברור שההימור הצליח. השבוע זכה "ריאליסט" במקום הראשון בתחרות השנתית של ה־Society of Illusrators. התחרות השנתית של איגוד המאיירים האמריקאי הנחשבת ליוקרתית ביותר בעולם בתחום האיור והקומיקס, ומשתווה בחשיבותה לאוסקר ולפוליצר. מדובר באירוע הגדול והחשוב ביותר שמארגן איגוד המאיירים האמריקאי, זו השנה ה־53. התחרות פתוחה ליוצרים מכל העולם וממגוון תחומים, הכוללים אנימציה, איורי ספרים, איור לפרסומות, איור לעיתונים ועוד.

 

חנוכה באיור עצמי חנוכה באיור עצמי איור: אסף חנוכה

"אני במקצוע האיור כבר יותר מ־20 שנה, ומעולם לא עברתי חוויה רגשית כמו בעת העבודה על הטור הזה", מתוודה חנוכה. "הטור נולד מהחרדות שלי בתקופה שחיפשתי דירה". חנוכה נזכר איך בטור הראשון דמותו המאוירת אומרת לאשתו לא לדאוג, כי הם לעולם לא ימצאו את עצמם ברחוב, ואילו באיור עצמו רואים את השניים חיים ברחוב. "בעיקרון, אני עוסק בחריקות הקטנות של החיים. כשהן מתרחשות הן נוראיות, אבל כשאני מביט בזה מאוחר יותר על הדף, אני מבין שהעניין לא כל כך נורא. שמחתי מאוד שבוועדת השופטים בחו"ל הצליחו להזדהות עם הסיפור הכל כך אישי שלי. החריקות האלה הן כנראה אוניברסליות".

 

הילד, ההורים, החברים

 

חנוכה הוא יוצר קומיקס ותיק ומוערך, שבשנים האחרון משמש גם כמרצה בכיר במכללת שנקר. הוא פרסם שני ספרי איורים עם הסופר הצרפתי דידייה דננקס, ועוד שני ספרים עם הסופר אתגר קרת - "סמטאות הזעם", שזכה להצלחה מרובה, ו"פיצה קמיקזה", עיבוד לספרו הקלאסי של קרת "הקייטנה של קנלר", שזכה לשבחי הביקורת בארץ ובעולם. הוא מאייר דרך קבע למגזינים בעולם.

 

"קומיקס הוא מדיום רב־שכבתי", אומר חנוכה. "הוא עובד בשני מישורים, טקסט ואיור. זה כלי מושלם לתאר חריקות. כשאני אומר 'חריקות' אני מתכוון לכך שאנשים הרבה פעמים אומרים את ההפך ממה שהם מרגישים. הם נמצאים במקום אחד ומפנטזים על מקום אחר. הפער הזה הוא מה שמעניין אותי. והקומיקס הוא מדיום מושלם לתאר אותו. אני אסיר תודה על כך שב'מוסף כלכליסט' מאפשרים לי להתבטא מדי שבוע על פני עמוד שלם באופן אישי כל כך וללא מגבלות".

 

עד כמה אתה נחשף בקומיקס הזה?

"אני לא רואה את זה ממש כחשיפה, אלא כעבודה עם חומרים שהם החיים שלי. אני מצייר את המשפחה הקרובה שלי - אשתי, הילד, ההורים, החברים".

 

וחוויות אישיות גם נכנסות לתוך הקומיקס?

"כן, אבל עם פילטרים. אם, למשל, הבנק מסרב לתת לי הלוואה, אז אני כותב על זה טור, אבל זה לא ממש נראה ככה במציאות. אני כאילו אומר לבנקאים שמטפלים בי, במילים אחרות, תשמעו, יש לי חיים מורכבים. יש דברים שאתם לא באמת יודעים עליי. אני גם בן אדם".

 

חנוכה: "הייתה בעבודה חוויה תרפויטית על חשבון הקוראים. אני מקווה שגם הם נהנו בדרך" חנוכה: "הייתה בעבודה חוויה תרפויטית על חשבון הקוראים. אני מקווה שגם הם נהנו בדרך" צילום: עמית שעל

 

ובבנק קוראים את הטור שלך? הם הצליחו להבין אותך?

"האמת היא שלא, אני לא חושב שבבנק מבינים קומיקס. בעצם הם אף פעם לא מבינים מה אני רוצה מהם. מהבחינה הזאת שום דבר לא השתנה. כל הטור נכתב באמת מתוך חרדה קיומית. חתמנו על משכנתה והיינו צריכים לעמוד בהתחייבות של תשלומים חודשיים. זה כאילו על הנייר משהו מאוד כלכלי, שקשור לחישובים, אבל בפועל זה אומר איך אני אצליח לשרוד בעולם הזה. זאת חוויה מאוד בסיסית וקיומית. אבל מרגע שהתחלתי לתת לזה פאנץ', זה קיבל פרופורציות אחרות. אולי הייתי יכול לצחוק על זה קצת. היתה בעבודה חוויה תרפויטית על חשבון הקוראים. אני מקווה שגם הם נהנו בדרך".

 

איור של חנוכה איור של חנוכה איור: אסף חנוכה

 

מה הקשר לדנה ספקטור

 

הטור של חנוכה נראה כחלק מגל החשיפה העצמית. לשאלה האם הוא מוצא קשר בין הטור שלו ל"מחוברים", הוא משיב בחיוך ואומר כי מבחינתו יש כאן סגירת מעגל - בת הזוג שלו היא הילית שפר, המאיירת הקבועה של הטורים של דנה ספקטור ב"7 ימים" של ידיעות אחרונות. "היו אנשים שזה נראה להם מסוכן, שהם לא מעוניינים למצוא את עצמם בטור", הוא אומר. "חבר אחר אמר לי שאני לא מספיק זהיר. אני חושב ש'מחוברים' היא סדרה מצוינת. נהניתי לעקוב אחריה. היו שם סיפורים מרגשים וחזקים, ומה שעבד שם הוא סיפור שסופר בצורה מעניינת, כאילו בעטיפה של ריאליטי.

 

איור של חנוכה איור של חנוכה איור: אסף חנוכה

 

"עניין החשיפה הוא משני מבחינתי. הדבר המרכזי הוא איזה סיפור מספרים לך, ואיך הוא מסופר. ואת זה אני חושב שלקחתי מ'מחוברים', שאפשר להשתמש בחומרים מאוד אישיים, ועדיין ליצור גרעין סיפורי. אני מנסה לא להיצמד לרכילויות. אין שמות בקומיקס שלי, ולא ברור אם הקוראים בכלל מכירים את שמי. בסך הכול מדובר בסיפור על משפחה גרעינית של אמא, אבא וילד, וכל אחד יכול להזדהות עם זה, אף על פי שזה אישי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x