שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

בתי הכנסת המעניינים בעולם

מי שיעביר את יום הכיפורים בחו"ל יכול לספוג את האווירה הדתית המיוחדת של היום בביקור בבית כנסת. כלכליסט יצא לסיור בתי כנסת מברלין דרך פראג ועד ניו יורק

תמר וילרפורט וקרן צור 10:5616.09.10

יום כיפור בחו"ל מתאפיין בתחושות שונות מאלו המלוות את היום בישראל. שם עולם כמנהגו נוהג, פה הוא משותק. ישראלים בחו"ל המעוניינים לקחת חלק בקדושת היום יכולים להתפלל באחד מאלפי בתי הכנסת ברחבי הגלובוס. "כלכליסט" בחר את הגדולים והיפים שאפשר להצטרף בהם לתפילה. חובה להצטייד בדרכון ישראלי כדי לעבור את סידורי הביטחון הקפדניים, ובחלק מבתי הכנסת יש להזמין מקום מראש.

 

בית הכנסת בית אור, ברלין

 

בית הכנסת שנקרא גם "בית הכנסת החדש" נבנה ב־1866 בסגנון מורי, ונחשב לאחד מהבניינים היפים בעיר. יש לו כיפת זהב מרשימה ושני צריחים המכוסים גם הם בכיפה. חלק מהמבנה נהרס ב"ליל הבדולח", וחלקים אחרים נחרבו בזמן מלחמת העולם השנייה או שהתמוטטו אחריה. מהבניין המקורי נותרה רק החזית, והוא שופץ ונפתח מחדש ב־1995. סגנון התפילה הוא רפורמי: לבית הכנסת יש רבה־אשה וחזנית ראשית, והישיבה משותפת לגברים ונשים. חלק גדול מהתפילה מועבר בשירה. במבנה בית הכנסת יש גם מוזיאון, ארכיון, חדרי לימוד ומשרדי מינהלה. פרטים: www.or-synagoge.de

 
בית הכנסת בית אור, ברלין. התפילה מלווה בשירה בית הכנסת בית אור, ברלין. התפילה מלווה בשירה צילום: shutterstock

 

בית הכנסת הגדול, רומא

 

בית הכנסת הגדול בעיר (Tempio Maggiore di Roma) נמצא במבנה מרשים בעל כיפה מרובעת הנראית למרחוק. הוא נחנך ב־1904 לאחר שמתחם בתי הכנסת הקודם נשרף, וסימל את יציאת היהודים מהגטו. שרידים מבתי הכנסת הקודמים, כמו ארונות הקודש, הועברו אליו. המבנה מאופיין בקשתות ובמגדלים עם השפעות מאדריכלות הכנסיות, ועזרת הנשים נמצאת בגלריה. במבנה נמצא גם המוזיאון היהודי, שהכניסה אליו בתשלום. פרטים: Lungotevere De' Cenci 00186.

בית הכנסת הגדול, רומא. השפעות מאדריכלות הכנסיות בית הכנסת הגדול, רומא. השפעות מאדריכלות הכנסיות צילום: אי פי אי

 

בית הכנסת הישן־חדש, פראג

 

 בית הכנסת Staronova Synagoga, המוכר גם כבית הכנסת של המהר"ל, הוקם ב־1270 והוא העתיק ביותר שהשתמר בתצורתו המקורית באירופה. סגנון הבנייה גותי, וגג המבנה המחודד נוסף במאה ה־15. האגדה מספרת כי שרידי הגולם מפראג, שהוכן מחומר וניתן בו רוח על ידי המהר"ל, מצויים בעליית הגג עד היום, ולכן היא נעולה. למהר"ל שמור כיסא בשורה הראשונה, והרהיטים בבית הכנסת מקוריים. אגדה נוספת מספרת שבית הכנסת הוקם על ידי מלאכים שלקחו אבנים מבית המקדש לבנייתו, ולכשיגיע המשיח יוחזרו האבנים וישמשו אבני יסוד לבניית בית המקדש. אגדה זו הקנתה לבית הכנסת את השם הנוסף "על תנאי". בית הכנסת הוא היחיד ברובע היהודי שעדין מתקיימות בו תפילות כסדרן, בנוסח אשכנזי. פרטים: Maiselove 16 פינת Parizska.

 

בית הכנסת הישן חדש, פראג בית הכנסת הישן חדש, פראג צילום: shutterstock

 

בית הכנסת הגדול, בודפשט

 

 בית הכנסת הגדול ביותר באירופה נחנך ב־1859. האדריכל הגרמני לודוויג פרסטר ומעצב הפנים ההונגרי פריג'ש פסל ייצרו מבנה מרשים המושפע מהאדריכלות המוסלמית. שטחו 1,620 מ"ר, גובהו 25 מטר והוא מכיל כ־3,000 מתפללים. העיצוב הפנימי הושפע מהאדריכלות הכנסייתית הגותית. ב־1996 נערך שיפוץ מקיף במבנה שמימנו שחקן הקולנוע טוני קרטיס ואסתי לאודר, בעלת קונצרן הקוסמטיקה. בית הכנסת, שבו עלה הרצל לתורה, משמש את הקהילה היהודית בבודפשט בשבתות ובחגים, והוא מושך תיירים לאורך כל השנה. בחצר יש אנדרטה לחברי הקהילה היהודית ההונגרית שנספו בשואה. המקום הוא חלק ממתחם שכולל, לצד בית הקברות היהודי, מוזיאון להנצחת תולדות הקהילה היהודית בעיר, ואת פארק ראול ולנברג, שבו ניצבת אנדרטה לקורבנות השואה. ביום כיפור צפויים להגיע אלפים לבית הכנסת ולהשתתף בתפילות, שמלוות בנגינת עוגב. הכניסה חופשית. פרטים: www.dohany-zsinagoga.hu.

 

בית הכנסת הגדול, בודפשט. התפילה מלווה בנגינת עוגב בית הכנסת הגדול, בודפשט. התפילה מלווה בנגינת עוגב צילום: דוד הכהן

בית הכנסת הפורטוגזי, אמסטרדם

 

בית הכנסת, הניצב על כלונסאות עץ העומדות במים, נבנה לפני יותר מ־300 שנה על ידי יהודים מספרד ופורטוגל שהיגרו להולנד בעקבות גירוש ספרד. האדריכל אליאס באומן, שתכנן את המבנה, יצר היכל המעוטר בקשתות, ארון קודש מפואר ונברשות ענק לנרות. מסביב לבית הכנסת נבנו מבנים נוספים, בהם ישיבה שלאחר מלחמת העולם השנייה הוסבה לבית כנסת לימי החורף, ספרייה ומקווה. הרצפה מכוסה בחול, בין היתר כזכר לאנוסים בספרד, שכיסו את רצפות בתי הכנסת שלהם בחול כדי להבליע את הרעש העולה מן התפילה. בשלהי שנות החמישים שופץ המבנה (שלא נפגע בזמן הכיבוש הנאצי) וכיום הוא משמש את חברי הקהילה היהודית לתפילות בשבתות ובחגים. לאורך השנה נערכים במקום סיורים מודרכים, חלקם בשילוב עם ביקור במוזיאון היהודי הסמוך (12 יורו לכרטיס משולב). את התפילות ביום כיפור מלווה מקהלה גדולה. פרטים: www.esnoga.com.

 

טמפל עמנואל, ניו יורק

 

בית הכנסת הרפורמי הגדול בעולם, שבו 2,500 מושבים, נמצא בשדרה החמישית פינת רחוב 65 במנהטן, ומעוצב בהתאם: מבנה מרשים שגובהו 30 מטר, המוקף ב־60 חלונות ויטראז' גדולים. קהילת עמנואל, שהורכבה מיוצאי גרמניה, החליפה כמה פעמים את מיקום בית הכנסת ואת סגנון התפילה בו. ב־1929 נחנך המבנה הנוכחי, שתכנן האדריכל רוברט כהן. לצד תפילות בשבתות ובחגים נערכות במקום סדנאות והרצאות, והוא משמש מקום מפגש לחברי הקהילה היהודית האמידה בעיר (דמי החבר השנתיים: 1,150 דולר). במהלך השבוע בית הכנסת והמוזיאון הפועל לצדו פתוחים חינם למבקרים. ביום כיפור השתתפות בתפילות (המועברות גם בשידור ישיר באתר האינטרנט של בית הכנסת) מחייבת הזמנת מקום (675-2,650 דולר למושב). ישראלים שיגיעו לבית הכנסת יזכו למקום עמידה חינם. פרטים: www.emanuelnyc.org.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x