$
פנאי

5 יקבים בבעלות מפורסמים

הכדורגלן הספרדי אנדרס אינייסטה, שרכש לאחרונה יקב, מצטרף לשורת קולנוענים ומוזיקאים ותיקים בעלי חיבה לייצור יין, בהם קליף ריצ'רד, ז'ראר דפרדייה ואוליביה ניוטון־ג'ון

שלמה פפירבלט 22:4521.07.10

כשאנדרס אינייסטה הבקיע בגמר המונדיאל את שער הניצחון לזכות ספרד, הרימו רבים בארצו כוס יין לכבודו. במונדיאל הבא הם יוכלו לעשות זאת עם כוס יין מתוצרת בודגה אינייסטה, היקב החדש השייך לשחקן, אשר מתעתד עם הבציר הבא להתחיל בייצור שנתי של כ־700 אלף בקבוקים מענבי מנצ'ואלה, אזור יין עם פוטנציאל גדול.

 

בכך מצטרף כדורגלן־העל של ברצלונה לקבוצה של כוכבים אחרים, רובם מתחום הקולנוע והמוזיקה, שהפכו את עשיית היין לסוג של תשוקה־תחביב־עסק. כמה מהם מוציאים לשוק מדי שנה בקבוקים טובים, ואלה נחטפים על ידי חובבי יין לשמו או מעריצים של שמם.

 

רוביקון של פרנסיס פורד קופולה

 

הבמאי האמריקאי שחתום על אייקונים כטרילוגיית "הסנדק" ו"אפוקליפסה עכשיו", זוכה חמישה אוסקרים, הוא גם בעליו של יקב רוביקון (Rubicon Estate9) ברות'רפורד שבעמק נאפה, קליפורניה. סבו נהג לעשות יין במרתף ביתם בניו יורק, ממש כמו במולדתו, איטליה. הוא ייבא בעת הבציר ארגזי ענבים שהגיעו ברכבת מקליפורניה, ועשה את היין בבריכת התססה שבנה מבטון. היו אלה יינות פשוטים ואיכריים, והם עלו יום יום על שולחן המשפחה, לצד קערת הפסטה של סבתא.

הנכד ספג את החוויה ונושא היין נצרב בו. "עשיית יין", הוא אמר פעם, "היא ההרפתקה והתענוג האמיתיים בחיים".

 

פרנסיס פורד קופולה. היקב: רוביקון, קליפורניה פרנסיס פורד קופולה. היקב: רוביקון, קליפורניה צילום: בלומברג

 

ב־1975, שלוש שנים אחרי "הסנדק" הראשון, רכשו קופולה ורעייתו אלנור את נייבאום - אחוזה רחבת ידיים עם כרמים בעמק נאפה הקליפורני, וגם עברו להתגורר בה עם ילדיהם. במקביל לעבודתו בקולנוע החל קופולה לעבוד ביקב ולפתח אותו. ב־1978 יצא לשוק הראשון ביינותיו, "רוביקון", וקצר שבחים רבים. המשפחה רכשה עם הזמן כרמים נוספים בטרוארים משובחים ביותר, הרחיבה את היקב ואת הייצור והפכה למותג נפוץ בענף היין המקומי. היינות הטובים של קופולה, יחד עם ההילה שלו כקולנוען, פרצו גם את גבולות ארה"ב והם משווקים במקומות רבים בעולם.

 

אדגה דו קנטור של סר קליף ריצ'רד

 

הזמר הבריטי, אליל שנות השישים, שמכר עד היום יותר מ־260 מיליון אלבומים, הוא בעליו של יקב אדגה דו קנטור (Adega Do Cantor - יקב של הזמר, בתרגום חופשי), הנמצא בפורטוגל, בכפר גיאה, קילומטרים ספורים צפונית־מערבית לעיר אלבופיירה. ריצ'רד התאהב באזור יפה הנוף כבר לפני 40 שנה, ורכש בית נופש שם. לפני כעשר שנים נטע כרם בקרבת מקום, ויחד עם שותפים מן הסביבה החל לעשות יין. כמה פעמים בשנה ריצ'רד מגיע אל היקב שלו, מפשיל שרוולים ועובד בחריצות, ולוקח על עצמו מגוון מטלות בעת הבציר ובעת עשיית היין.

 

קליף ריצ'רד. היקב: אדגה דו קנטור, פורטוגל קליף ריצ'רד. היקב: אדגה דו קנטור, פורטוגל צילום: אי פי אי

 

יקב אדגה דו קנטור בינוני בגודלו וקולט בעת הבציר כ־200 טונות ענבים, והוא נבנה בעזרת ייעוץ של מומחי יין אוסטרליים. חלק מן היינות המיועדים לבקבוקי "רזרב" איכותיים מתיישנים במרתף המסוגל לקלוט 150 חביות עץ. "אני משלב במקום טכנולוגיות חדשות, לצד מסורות מקומיות בנות מאות שנים של עשיית יין בכפרי הסביבה", אומר ריצ'רד בן ה־70. היינות שלו, בעיקר אדומים, יינות רוזה ויין קינוח, נמכרים היטב בפורטוגל, נמצאים במסעדות רבות ובבתי מלון באזור היקב, וזוכים אף לציונים סבירים בתחרויות מומחים.

 

אנטה בנדרס של אנטוניו בנדרס

 

השחקן הספרדי, חביבו של הבמאי פדרו אלמודובר, הנשוי לשחקנית מלאני גריפית, הוא גם אחד מהבעלים הגאה של יקב אנטה בנדרס (Anta Banderas), באזור היין הספרדי המשובח ריברה דל דוארו. היקב נמצא במחוז קסטיליה וליאון, כשעה וחצי נסיעה צפונה מהבירה מדריד, בכפר ויאלבה דה דוארו. בנדרס הצטרף לפני שנתיים בדיוק למשפחת כורמים מקומית ותיקה וידועה, אורטגה, המחזיקה ב־2,300 דונמים של כרמים בלב האזור - ויחד הקימו את היקב. "כל חיי אהבתי יין", כך הסביר את רצונו ביקב.

 

אנטוניו בנדרס. היקב: אנטה בנדרס, ספרד אנטוניו בנדרס. היקב: אנטה בנדרס, ספרד צילום: אי פי אי

 

ריברה דל דוארו הוא גם שמו של נהר הזורם ממרכז ספרד אל האוקיינוס האטלנטי. מהכרמים על גדותיו, שבהם גדלים ענבי הזן המקומי המפורסם טינטו פינו, והזן הספרדי טמפרניו, עושים כמה מן היינות הטובים ביותר של ספרד, ובכלל - יינות בעלי ניחוחות עזים של פרי יער ושזיפים ונוכחות בולטת של טעמי עץ החבית. היקב של משפחת אורטגה הוקם ב־1999, וכאשר הצטרף אליו בנדרס כשותף, נערכו כמה שינויים בולטים בפילוסופיית העשייה שמאחורי היין, ניטעו זנים נוספים, הוכנס ציוד מודרני והשם שונה מ"אנטה" ל"אנטה בנדרס". סדרת הדגל של היקב היא ה"a16" - בלנד בעל גוף של קברנה סוביניון וטמפרניו (30–25 יורו לבקבוק). מאז שהמקום נהפך ליקב של בנדרס פוקדים אותו גם תיירים רבים המסיירים באזור ההיסטורי היפה, הכולל את הערים העתיקות סגוביה ובורגוס.

 

שאטו דה טין של ז'ראר דפרדייה

 

השחקן בן ה־62, הידוע בעולם בזכות סרטים כמו "סיראנו דה ברז'רק" ו"גרין קארד", הוא בעליו המעורב עד צוואר של יקב־שאטו מרהיב ביופיו, שאטו דה טין (Chateau de Tigne), הנמצא במחוז אנז'ו בעמק הלואר, סמוך לערים אנז'ה וסומור. זאת טירה עתיקה, שבחלקה נבנתה עוד בימי הביניים, וחומותיה המצולקות סגרו על ברונים ורוזנים משושלות שונות. היא תמיד היתה מוקפת כרמים, ובמרתפיה העמוקים התיישנו יינות. ב־1989 היא נרכשה בידי דפרדייה.

 

ז'ראר דפרדייה. היקב: שאטו דה טין, צרפת ז'ראר דפרדייה. היקב: שאטו דה טין, צרפת צילום: אי פי אי

 

כדי לגשר בין אהבתו הגדולה ליין ולעבודת היקב לבין חוסר המקצועיות שלו מעסיק דפרדייה יינן מקצועי לצדו, ברנר מגרה, ויחד הם עובדים ומחליטים. "אנחנו עושים את היין שלנו כמו היתה זו כתיבת אופרה – שורות שיר, מילים, צלילים, גוונים", אמר דפרדייה, היוצא בשנים האחרונות למסעות שיווק של יינותיו בעולם. היינות - אדומים, לבנים ויינות רוזה - זוכים לשבחים רבים של אנשי מקצוע ואוהבי יין. באחרונה, נודע, הוא רכש גם כרמים בספרד, במרוקו, בארגנטינה ובמחוזות אחרים בצרפת.

 

קואלה בלו של אוליביה ניוטון ג'ון

 

הזמרת והשחקנית האוסטרלית, נכדתו של הפיזיקאי היהודי מקס בורן ובתו של אחד מבכירי שירות הביון הבריטי בעת מלחמת העולם השנייה, זכורה בעיקר מהופעתה הבלתי נשכחת ב"גריז" ב־1978. היום, בגיל 62, היא אוהבת לבלות זמן רב ככל שהיא יכולה ביקב שהיא שותפה פעילה בו - יקב קואלה בלו (Koala Blue Wines) בדרום אוסטרליה.

 

אוליביה ניוטון ג'ון. היקב: קואלה בלו, אוסטרליה אוליביה ניוטון ג'ון. היקב: קואלה בלו, אוסטרליה צילום: אי פי אי

 

את היקב הקימה ב־1983 עם חברתה הטובה פט פרר, שאיתה היא חולקת עניין ביינות. השתיים הלכו בעקבות הטעם שלהן, ויחד עם קבוצת כורמים וייננים מוכרת נטעו כרמים וכיוונו אל עשיית יינות פירותיים, עסיסיים, לא מתוחכמים, כאלה הנמכרים בפחות מ־7 דולרים לבקבוק ונושאים תוויות צבעוניות עם ציור של דב קואלה חביב. היינות עשויים בעיקר משיראז ושרדונה, וזוכים למעריצים רבים באוסטרליה, בבריטניה ובארה"ב, שם הם נמכרים בחנויות רבות. "זה הטעם של אוסטרליה", כך מגדירה ניוטון־ג'ון את היינות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x