שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

גזור ושמור: 10 ספרים טובים שלא תמצאו ברשימת רבי המכר

לא מעט ספרים מוצלחים יצאו לאור לאחרונה, לא כולם נכנסו לרשימת רבי־המכר. "כלכליסט" בחר 10 ספרים שכדאי לקרוא

מיכל פלד פליישר 19:4712.06.10

מאות ספרים יוצאים מדי שנה - ועדיין, טבלאות רבי־המכר נראות כמו משחק סגור כמעט, עם אותם חשודים מיידיים שמתחלפים במקומות. זה לא אומר שספרים שלא נכנסו לטבלה זו או אחרת אינם טובים, אבל אלה שנכנסו תמיד ימשכו יותר תשומת לב ויימכרו יותר. מחוץ לטבלה נותרים ספרים שרבים מהם משובחים, פורצי דרך או סתם מרתקים ושווים את זמנו של הקורא לא פחות (ואולי יותר) מכל רב־מכר. כדי לפרוץ קצת את המעגל החליט "כלכליסט" להפנות זרקור לעשרה ספרים משובחים שיצאו השנה ולא זכו לתשומת הלב הראויה.

 

כפור - שמעון אדף. העברית של שמעון אדף היא כמו תמנון. היא מושכת את הקורא לתוכה, עד שקשה לו לעזוב. וכמו זרועות תמנון גם היא לפעמים חונקת מעט. אדף רקח ב"כפור" סיפור שמערבב פנטזיה עתידנית בתל אביב חרדית בעוד 500 שנה, תעלומה מדעית שבודקת מדוע הפכו כמה בני ישיבה לדמויי מלאכים, ומבנה שמבוסס על יסודות התסריטאות. מאתגר? מאוד. אדף מוכיח בספר שהוא לא רק אחד מהסופרים והמשוררים המוכשרים בישראל, אלא גם האמיץ שבהם. (כנרת זמורה ביתן, 285 עמ', 89 שקל).

החלום הישראלי, רועי "צ'יקי" ארד. 84 שקל החלום הישראלי, רועי "צ'יקי" ארד. 84 שקל עטיפת הספר

 

מאוס - ארט ספיגלמן. קצת מצחיק להמליץ על "מאוס", ספר שעם צאתו לאור לראשונה, ב־1992, הפך מיד לאבן דרך בתולדות הרומן הגרפי ואף זכה בפוליצר. ספיגלמן הוכיח שגם מה שנקרא עד אז ספר קומיקס ויועד בעיקר לילדים יכול להיות כל כך הרבה יותר: מטלטל, מרגש, נוקב, וכן, גם יצירה ספרותית חשובה. הספר מתאר את יחסיו של ספיגלמן עם אביו, ולאדק, ואת קורותיו של האב בשואה, אבל זהו ספר שואה שכמותו עדיין לא נכתב. קשה להניח אותו מהיד, וכשמסיימים הופכים שני דברים לברורים במיוחד: הראשון הוא שספיגלמן מתפוצץ מכישרון, והשני - שהספר הזה לא היה יכול להיכתב בשום צורה אחרת. (מנגד, 300 עמ', בשני חלקים, 150 שקל לשניהם).

 

בורדינג הום (בית הטרופים) - גיירמו רוסלס. אין דבר שמפחיד את האדם השפוי יותר מטירוף ושיגעון, וגיירמו רוסלס היה משוגע. כל כך משוגע, שאת מרבית חייו הבוגרים בילה בבתי משוגעים, שבאחד מהם מתרחש "בורדינג הום". אבל רוסלס לא היה רק משוגע, אלא גם סופר מוכשר ביותר, שהשמיד בשיגעונו כמעט את כל עבודתו. "בורדינג הום" שרד, ואם "קן הקוקייה" זעזע אתכם, זה כנראה לא הספר בשבילכם. "בורדינג הום" הוא "קן הקוקייה" הרבה יותר קשה וקיצוני, אבל בה בעת גם חד, כתוב היטב ואפקטיבי. יהלום שרוסלס חצב וליטש מתוך הסחי שהיו חייו. (כתר, 141 עמ', 89 שקל).

 

מסעות בלי קנה מידה, משה גלעד. 84 שקל מסעות בלי קנה מידה, משה גלעד. 84 שקל עטיפת הספר

 

המדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד - ברוק קלארק. בנעוריו הצית סם פלסיפר בטעות את ביתה ההיסטורי של המשוררת אמילי דיקנסון במסצ'וסטס. שניים נהרגו בשריפה. פלסיפר ישב בכלא עשור, ולאחר שהשתחרר למד בקולג', התחתן עם אשה שלא ידעה דבר על עברו והביא שני ילדים לעולם. שנים לאחר מכן, כששורה של בתי סופרים ידועים מתחילה לעלות באש, חייו של פלסיפר, החשוד המיידי, משתנים לבלי הכר. ל"מדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד" יש שם מעולה, ועל אף כבדות הנושאים שהוא עוסק בהם - הצתות, מוות ונקמה - הוא כולו קליל, מצחיק ומענג. (מחברות לספרות, 301 עמ', 89 שקל).

 

כנופיית המקלות בגלגלים - אדוארד אבי. אדוארד אבי ביקש להיקבר בשק השינה שלו באמצע מדבר באריזונה, כדי שיוכל "לדשן איזה קקטוס". על אבן סמוכה חרטו חבריו את שמו, שנות לידתו ומותו, ו"אין תגובה". כי כזה היה אבי, וכזה הוא ספר הפולחן "כנופיית המקלות בגלגלים". אבי היה אחד מראשוני התנועה הירוקה, ובניגוד לחבריו כבדי הראש ומלאי נבואות הזעם היה, ככל הנראה, גם איש מצחיק ביותר. הספר מספר את סיפורו של ג'ורג' וושינגטון היידיוק, בוגר וייטנאם שחוזר הביתה ומגלה ששורת דחפורים ותוכניות פיתוח מאיימים על נופי אמריקה האהובים שלו. הוא מצטרף לכנופייה של אקו־טרוריסטים, ויחד הם לא רק מצחיקים את הקורא, אלא גם גורמים לו לחשוב - מבלי להיות מעיקים. ספר שווה ביותר. (בבל, 507 עמ', 98 שקל).

 

החלום הישראלי - רועי "צ'יקי" ארד. רועי ארד, צ'יקי למתקדמים, הוא דמות שמושכת הרבה אש. מפעלותיו השונים, בין אם כמשורר, כמו"ל או כמחזאי, זוכים תמיד להד בברנז'ה התל־אביבית, ונדמה שהתגובות תמיד קיצוניות. ספרו החדש, "החלום הישראלי", הוא הפתעה הן לאוהביו והן לשונאיו. בשבעה סיפורים שאורכם משתנה פורש ארד את חייהם של הישראלים שאיש כמעט אינו רואה: אנשי היומיום, אלו הטסים לברצלונה בטיסות שכר, מתחרים בבחירות המקומיות ומחפשים קצת פרוטקציה אצל הבת דודה מעיריית טבריה. הוא עושה את זה בריחוק אך גם באנושיות, עם טוויסטים שהם כביכול סוריאליסטיים אך בעצם ריאליסטיים לגמרי, והדימויים שלו תמיד מקפידים להיות מבריקים. זו בהחלט הפתעה נעימה. (חרגול ועם עובד, 278 עמ', 84 שקל).

 

בדידותם של המספרים הראשוניים, פאולו ג'ורדנו. 92 שקל בדידותם של המספרים הראשוניים, פאולו ג'ורדנו. 92 שקל עטיפת הספר

פרמקון - דירק ויטנבורן. ספרו של ויטנבורן מספר את סיפור המשפחה שאביה המציא את התרופה האולטימטיבית, כזו שתהפוך כל אדם למאושר. את מרבית הסיפור מספר בנו של הממציא, זאק, שנולד לאחר שאחד מנוטלי התרופה החדשנית יצא למסע הרג מטורף. הספר נע בין כמה ז'אנרים - לעתים סאגה משפחתית ולעתים כמעט ספר מתח, אבל מצליח למלא בהצלחה את המשימה השאפתנית שלקח על עצמו: תיעוד וניתוח הרדיפה אחר האושר, זו שהפכה לאובססיה במאה העשרים, ובזכותה פרוזאק וציפרלקס נהפכו לשמות מוכרים בכל בית. (כתר, 505 עמ', 96 שקל).

 

אבא, לאן הולכים? - ז'אן לואי פורנייה. התגובה הראשונה לספרו של פורנייה, סופר ובמאי צרפתי, נעה בין הלם לרחמים. פורנייה שוטח ב"אבא, לאן הולכים?" את סיפור ההורות שלו, והוא אחר מכל מה שלימדו אותנו שצריך להרגיש ולחשוב הורה. שני בניו, תומא ומתייה, נולדו מוגבלים שכלית וגופנית. בגיל 14 הם נראים בני 7, ואינם מסוגלים לדבר או לתקשר עם סביבתם. פורנייה לא חומל עליהם, מתאר בדייקנות מצמררת את הידרדרותם הגופנית, מתבדח על חשבונם וקורא להם במגוון כינויים. ומעבר לכל הוא אוהב אותם מאוד, בייאוש ובדבקות. ספר מצמרר ועצוב מאוד מאוד. (מטר, 148 עמ', 84 שקל).

 

בדידותם של המספרים הראשוניים – פאולו ג'ורדנו. קורע לב. מדויק. עצוב. רומנטי בצורה אפלה. יפה להחריד. כל אלה מילים שעולות בראש כשקוראים את "בדידותם של המספרים הראשוניים", ספר הביכורים של ג'ורדנו, שהיה סנסציה בשדה הספרות האיטלקית כשיצא לאור. כל מי שזוכר מעט את גיל ההתבגרות, ובעיקר מי שנע באי־נוחות רק מהזיכרון, ימצא את עצמו נשאב לסיפור אהבתם של אליצ'ה ומתיה, שני חריגים שאהבתם שורפת ומכלה, אף שהיא אפלטונית לחלוטין. והלב נשבר בסוף, והראש רק מחכה לספרו הבא של ג'ורדנו, ומקווה מאוד שלא יאכזב. (כתר, 293 עמ', 92 שקל).

 

מסעות בלי קנה מידה - משה גלעד. כיום, כשאפשר לצפות בכדור הארץ מהחלל, מרבית האנשים אינם עוצרים לחשוב על כך שבעצם זה לא כל כך ברור, ושפעם איש לא ידע מהי צורת היבשות. משה גלעד עצר לרגע כדי לתת את הכבוד הראוי לכל אלה שבזכותם הפכו המסעות לאפשריים: הקרטוגרפים (מציירי המפות) הראשונים. הספר משלב סיפורי מסע חמודים והרהורי לב מעט טרחניים עם עובדות היסטוריות מרתקות לחלוטין, שלא לדבר על מפות עתיקות ומכמירות לב. חלקן, למשל, מראות את מיקומו של גן העדן. מרתק וכתוב היטב. (עם עובד, 210 עמ', 84 שקל).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x