$
חדשות האלכוהול

הקשר הצרפתי

זאב דוניה מיקב סוסון ים מקדיש את יינותיו לגיבורי תרבות. הייין החדש, שטעמיו לקוחים מטיול שערך לפני 20 שנה בעמק הרון, הוא מחווה לסופר רומאן גארי

שלמה פפירבלט 10:4730.05.10

רומאן גארי היה בלנד מיוחד: יהודי יליד רוסיה, שהיגר עם אמו השחקנית לצרפת, שירת כטייס קרב בצבאו של הגנרל דה גול נגד הנאצים, והתפרסם כשני סופרים מצליחים ומקוריים ביותר (בשמו ובשם העט אמיל אז'אר) בספרות הצרפתית של המאה ה־20. וכיצד קשור טור על יין לסופר יוצא הדופן? בזכות זאב דוניה, יינן ובעל היקב סוסון ים, שעשה ובקבק בלנד לכבודו והעניק ליין את שמו.

 

הטעם שלא נשכח

 

סוסון ים הוא דג מוזר בנוף היקבים המקומי. ליקב היקף ייצור קטן יחסית (ממוצע השנים האחרונות עומד על 20 אלף בקבוקים), אך הוא מצליח להגיע לאיכויות גבוהות ולעשות יינות בעלי אופי שאין לטעות בו בטעימה. מאז לידת היקב במושב בר גיורא לפני כעשור, הוא צבר לעצמו קהל נאמן ההולך אחריו, תר אחר בקבוקיו בחנויות או טורח בשבילם עד ליקב שבהרי ירושלים.

 

סוסון ים, רומאן 2008. טעם עשיר סוסון ים, רומאן 2008. טעם עשיר

דוניה הוא איש הרוח שבין הייננים בארץ, במאי ומורה לקולנוע לשעבר, שמגדל את רוב ענביו בחלקות מטופחות ומלוטפות ליד ביתו, ועושה יינות שהם מחוות לגיבוריו התרבותיים. עד היום הופיעו, בין השאר, לנון, פליני ומונק. הפעם זהו רומאן גארי.

 

אחרי הטעימה, לעת ההתפעלות, מספר דוניה על הדרך אל הבלנד: "היין הראשון 'הטוב' שנחרת בזיכרוני היה קוט דה רון. אני זוכר אותו כמו שזוכרים נשיקה ראשונה עם נערה. זה היה בתחילת שנות התשעים, בדרום צרפת, במסעדה פשוטה ליד העיר אורנז'. ביקשנו מהמלצר יין מקומי, הוא הביא בקבוק, שאת התווית שלו אני זוכר היטב, יונה לבנה על רקע כחול כהה. חוץ מזה היה כתוב על הבקבוק שם הכפר: Cairanne. היין היה מושלם והתחבר לאוכל שקיבלנו כמו כפפה ליד. עבר זמן רב, אבל הטעם של היין הזה לא נשכח. הבקבוק הזה היה הצעד הראשון בדרך שארכה כמה שנים, שבסופה התברר לי שאני מצביע בעד יינות עמק הרון".

 

אלא ששניים ממרכבי הבלנד הזה, גראנש ומורוודר, היה קשה למצוא באותה תקופה בארץ (מהסירה, המרכיב השלישי, יש כאן בשפע). ב־2004 הזמין דוניה גפנים של זן המורוודר ונטע חלקה קטנה. כמה שנים אחרי, וגם הגראנש נחת בבר גיורא. "ליין צריך סבלנות. המתנתי ארבע שנים, והבציר הראשון של המורוודר הסתכם בכמויות קטנות מאוד. אבל בתור תבלין הוא נהדר. הוא עושה משהו ליין שאותו אני יכול לתאר רק כהעצמה או הדגשה של טעמים נסתרים. כמו הוספת קו מתחת לשורה, או הדגשה של אותיות".

 

עמק הרון בצרפת. הבלנד המשולש מהאזור מורכב מענבי גראנש, מורוודר וסירה עמק הרון בצרפת. הבלנד המשולש מהאזור מורכב מענבי גראנש, מורוודר וסירה צילום: shutterstock

 

סוסון ים, רומאן 2008. בלנד עשוי גראנש (40%), סירה (30%), ומורוודר (30%), שיושנו במשך 15 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. היין הוא שילוב נהדר והרמוני של פירותיות מתפרצת ותבלינים מפתים, וכראוי לים־תיכוניות שלו - ניחן בקלות מפתיעה על החך. הטעימה מרחפת על הלשון. שילוב הזנים הזה נתן כאן יין אדום, מורכב ועשיר, ובד בבד יין של קיץ, לגימה ידידותית למשתמש גם כאשר השמש קופחת. פרטים: 85 שקל לבקבוק, בחודש ההשקה (78 שקל לבקבוק בקניית ארגז של שישה בקבוקים).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x