$
חדשות האלכוהול

לילות לבנים

החום המתקרב הוא מקדם המכירות הטוב ביותר של היינות הלבנים המרעננים. כלכליסט מציג בקבוקים חדשים שהגיעו לאחרונה למדפים

שלמה פפירבלט 11:1809.05.10

התקרבותם של ימי החום היא סיבה מצוינת להניח כעת כמה בקבוקי יין לבן במקרר. יינות לבנים אינם לבנים בדרך כלל, ונוטים להיות זהובים־צהבהבים, אבל הם עשויים מענבים לבנים (כלומר, ירקרקים־בהירים). כמה מהזנים היותר נפוצים במשפחה זאת הם שרדונה, סוביניון בלאן, מוסקט, ריזלינג וגוורצטרמינר, ואולם יש גם יוצאים מן הכלל, מענבים אדומים. במקרה זה, התירוש מופרד מן הקליפות המכילות את חומרי הצבע מיד ברגע הסחיטה, ובטרם התסיסה. למדפים מגיעים יינות לבנים יבשים - בעלי רמת סוכר מינימלית, בדרך כלל פחות משני גרם לליטר, או חצי יבשים, שבהם בדרך כלל 3–5 גרם סוכר לליטר, או יינות קינוח מתוקים, שרמת הסוכר בהם עולה לעתים על 15 גרם לליטר.

 

הכרמים של מאסי מאזור ואלפוליצ'לה הכרמים של מאסי מאזור ואלפוליצ'לה

 

בימים אלה הגיעו לחנויות כמה יינות לבנים מקומיים ומיובאים הראויים להמלצה חמה ולשתייה קרה. הנה הם.

 

תשבי אסטייט תשבי אסטייט

רקנאטי, ספיישל רזרב White, 2008. הספיישל רזרב הלבן הראשון של היקב עשוי תערובת של ענבי ויונייה ושרדונה מחלקות מובחרות בכרם מנרה, וסוביניון בלאן של גפנים מבוגרות, בנות כ־30, מכרם בן זמרה. התיישן במשך שמונה חודשים בחביות עץ אלון מבורגונייה. זהו אחד הלבנים הטובים ביותר שנעשו כאן בשנים האחרונות. הוא משלב גוף ועדינות, איזון ומורכבות באופן נפלא. יש לו אף ארומטי עז ועשיר, תענוגות פרי טרופי בשל, אגס רענן וניחוח אשכולית. מחיר: 139 שקל.

 

תשבי, אסטייט, שרדונה, 2009; תשבי, אסטייט, סוביניון בלאן, 2009. שני יינות פירותיים ורעננים, עשויים במיומנות ומהנים. הסוביניון בלאן עשוי עם תוספת קטנה של ענבי ויונייה, השרדונה זני לחלוטין. מחיר: 55 שקל.

 

טפרברג, סילבר, שרדונה, 2009. עשוי על טהרת הזן, מענבי כרם בשפלת יהודה. אחרי תסיסה במכלי נירוסטה התבגר היין במשך שישה חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות, תקופה שתרמה לו מורכבות מסוימת אך לא כיסתה על טעמי הפרי הנעימים. יין רענן, טעים ונעים לשתייה. מחיר: 35–40 שקל.

 

בושנדל, סוביניון בלאן, גרנד קווה, 2009. יין דרום־אפריקאי, מכרמי יקב בושנדל הוותיק. הסוביניון בלאן הוא אחד מסימני ההיכר של היקב. כאן עשוי היין עם תוספת קטנה של ענבי סמיון, והתבגרות קצרה בחביות עץ. הבדלי הטרואר ניכרים במורכבות של היין, במינרליות הבולטת שלו. מחיר: 70 שקל.

 

בושנדל גרנד קווה בושנדל גרנד קווה

מאסי, מאסיאנקו, פינו גריג'יו, 2008. היקב האיטלקי המצוין מאזור ואלפוליצ'לה מחפש תמיד בלנדים, ענבים ויינות חדשים. כאן הוא מפליא לעשות עם ענבי פינו גרינג'ו, שקיבלו תוספת משמעותית (25%) של ענבי ורדוצו שנבצרו חודש מאוחר יותר ועברו הבשלה מיוחדת אחרי הבציר. שני הזנים מטופלים בנפרד עד הבלנד, והתוצאה היא יין לבן בעל גוף מלא־בינוני, מורכבות והרמוניה, עם אף עז ועשיר של ניחוחות פרי, אגס, פריחת פרחי שדה ופרי טרופי. מחיר: 80 שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x