$
חדשות האלכוהול

מהדורה מוגבלת

יש מי שרוכשים בקבוק יין ב־520 שקל, ושולחים אותו לצורף כדי שיקשט את תוויתו בזהב. ביקב אלכסנדר מייצרים יינות שמצדיקים מהלכים שכאלה

שלמה פפירבלט 12:3611.04.10

זאת תופעה מוכרת בעולם היין. מפעם לפעם מוציאים היקבים בקבוקים מיוחדים עם יין מיוחד, סביב סיפור יוצא דופן, אירוע בלתי שגרתי שראוי לחגוג וכו'. היינות האלה פונים בדרך כלל לקהל מיוחד, לאספנים או למי שמבקש להעניק מתנה עם ארומה לא שגרתית. המחירים, גם הם, בלתי שגרתיים.

 

אלכסנדר הגדול, 2006. יין החוגג עשר שנים לסדרת יינות הדגל של יקב אלכסנדר ממושב בית יצחק. תווית הבקבוק היא העתק הציור "אלכסנדר הגדול נכנס בשערי העיר בבל" של שארל לה ברון, הצייר החביב ביותר על המלך לואי ה־14 ומגדולי האמנים הצרפתים במאה ה־17. הציור מוצג היום במוזיאון הלובר והשימוש בו אושר במיוחד: היין הוא מהיצירות הטובות של היקב, עשוי קברנה סוביניון (בתוספת קטנה של 5% מרלו), מכרמים צפוניים באזור כרם בן זמרה. הוא עשיר, מורכב, אלגנטי מאוד, יין ליודעי דבר, שמתקרב לתקופת השיא שלו, עוד שנה־שנתיים. פרטים: 340 שקל לבקבוק.

 

אלכסנדר הגדול גרנד רזרב אלכסנדר הגדול גרנד רזרב

אלכסנדר הגדול, גרנד רזרב, 2004. ככל הנראה היין בעל התווית הבולטת ביותר שראיתי עד היום בין יינות הארץ. היא עשויה בדיל, בצבעי כסף וזהב, ובמעשה תבליט מופיע על פניה אחד מתכשיטי המשפחה העתיקים מטוניס, מקום מוצאה של המשפחה. גם היין עצמו מרשים, עשוי קברנה סוביניון עם תוספות של מרלו ושיראז, ענבים של גפנים קשישות בנות כשלושה עשורים, מרמת דלתון בגליל העליון. היין התיישן במשך 48 חודשים בחביות עץ חדשות - ובאמצע הדרך הזאת הוחלפו החביות. התוצאה היא יין עוצמתי, מורכב, עם איזון נהדר בין טעמי העץ והעישון לבין הפירותיות הריבתית. 1,000 בקבוקים כאלה הושקו, ממוספרים. לדברי היינן יורם שלום, מבעלי היקב, אחד מלקוחותיהם העביר בקבוקי גרנד רזרב לצורף, וזה העניק ציפוי זהב דק לתכשיט אשר על התווית. עניין של מתנה. פרטים: 520 שקל לבקבוק.

 

מתתיה 2006. יקב דלתון השיק בקבוק מיוחד משלו, חד־פעמי (שהעבודה עליו ארכה חמש שנים), במהדורה של 6,000 בקבוקים לרגל חגיגות יום ההולדת ה־70 של מייסד היקב מתי הרוני, איש העסקים הבריטי המאוהב בגליל. בהתאם, נושאת התווית את ציור דיוקנו של האיש. הוא עשוי 80% קברנה סוביניון, 15% מרלו ו־5% קברנה פרנק, מארבעה כרמים שונים, מהוותיקים והאיכותיים שבכרמי היקב. היינות תססו והתיישנו במשך שנה בנפרד - ואז עורבבו והוחזרו לחביות להתיישנות נוספת של כשלוש שנים. הביקבוק נעשה בפברואר 2009. התוצאה נהדרת. זהו יין בעל גוף ומלאות טובה. יש לו זר ארומות עז ומשגע, וקשת טעמיו מאוזנת והרמונית. פרטים: 385 שקל לבקבוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x