שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

משיחת יתר: תרומה או תמורה?

איגוד האמנים הפלסטיים מבקש למסד נוהג של תשלום לאמנים שמשתתפים במכירות פילנתרופיות, כדוגמת המכירה של בנק הפועלים והוועד למלחמה באיידס. הוועד בתגובה: מי שלא מעוניין לתרום שלא ישתתף

דנה גילרמן 10:5520.01.10

הוועד למלחמה באיידס הוא גוף שבמשך שנים נלחם על לגיטימיות ממסדית. משנת 2004 לקח בנק הפועלים תחת חסותו את הוועד, ומאז הוא מארגן מדי שנה מכירת אמנות שרווחיה מועברים אליו. השנה תתקיים המכירה ב־6 בפברואר, ומאחורי הקלעים שלה מתנהל ויכוח על זכויות האמנים המשתתפים בה. שלשום הפיץ איגוד האמנים הפלסטיים מכתב ובו הוא מייעץ לאמנים לא לשתף פעולה עם מכירות צדקה שמבקשות מהם לתרום עבודות, ולא מוכנות לתת אחוזים מהמכירה.

 

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

עיתוי המכתב אינו מקרי. "בימים אלה מופקת תערוכת האמנות בחסות בנק הפועלים", נכתב במכתב. "אנו מעוניינים להביע את עמדת האיגוד ולהביא אותה בפני חברינו והגורמים השונים הפועלים בשדה כדי שייתנו דעתם לנושא לפני שישתפו פעולה עם המיזם... האיגוד ממליץ לאמנים להשתתף במיזמים של תרומה לקהילה בתנאים הבאים: האמן מקבל 35%–50% אחוז מהמחיר הקטלוגי של העבודה ויקבל מהגוף המארגן דו"ח בכתב שבו יפורט שם הקונה, פרטי קשר הקונה וסכום הרכישה המדויק".

 

איתן שוקר, יו"ר איגוד האמנים הפלסטיים, שמונה כ־700 חברים, מספר שההחלטה להוציא את המכתב לפני המכירה מקורה ברצון לעורר את המודעות למצב הבעייתי שהמכירה הזו מייצגת. "יש בה ניצול ציני של מעמד האמן", אומר שוקר. "כמות האמנים המשתתפים במכירה אינה מעידה על ההצלחה של האירוע, אלא שמצבם של האמנים בכי רע. חלק גדול מהאמנים שמציגים בה הם אמנים בתחילת הדרך, העושים זאת גם בגלל החשיפה שהם מקבלים וגם מפני שזו הזדמנות להציג עם כמה שמות יותר מוכרים ומוערכים. אני רואה בזה ניצול פסיכולוגי". לדבריו מלבד האמנים כל הצדדים מרוויחים מהמכירה: הרוכשים, לדוגמה, מקבלים יצירת אמנות המוכרת כתרומה.

 

יצוין שמכירות אחרות מפרישות אחוזים לאמנים. המכירה "לחם ושושנים" של עמותת מע"ן נותנת 25% לאמנים (חלקם מוותרים עליהם). במכירה למען חולי A.L.S שהתארחה לפני כשנה בבית המכירות סותביס קיבלו האמנים 30%–40%, ובודדים דרשו וקיבלו גם 50%.

 

מתוך תערוכת האמנות הישראלית למען הוועד למלחמה באיידס ב- 2009 מתוך תערוכת האמנות הישראלית למען הוועד למלחמה באיידס ב- 2009 צילום: סיון פרג'

 

לא כל האמנים מסכימים עם שוקר. באתר האיגוד הופיעה תגובה למכתב של האמנית חנה לוי: "מעוניינת בפרטים נוספים להשתתפות השנה בתערוכה זו לתרום את חלקי", היא כתבה.

 

רני רהב, המארגן את המכירה עבור הוועד למלחמה באיידס, מוסר בתגובה: "כל שנה אנו עדים לפניות של עשרות אמנים חדשים שמבקשים להצטרף לתערוכה המבורכת הזו, וכל האמנים בישראל עושים זאת באהבה רבה. לא ידוע לנו על אמנים שלא רצו להשתתף. מי שלא מעוניין שלא ייתן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x