$
פנאי

משיחת יתר: מדריך להתאהבות

זה השלב הראשון שצריך לעבור לפני שקונים יצירת אמנות. לקראת יריד "צבע טרי" שמתקיים השבוע "כלכליסט" מציג כמה תובנות לאספן החובב

דנה גילרמן 11:0415.03.09
צבת הים מטילה על החוף בין 40 ל-160 ביצים. במהלך מסעם מהיבשה אל הים הם נאכלים על ידי בעלי חיים. לעתים הם מתייבשים עוד לפני שהגיעו אל המים. רק צב אחד מכל 100 צַבִּים שבקעו יצליח להגיע לבגרות. אפשר לראות בסיפור הזה משל למתרחש בשדה האמנות. מעטים מבין האמנים שסיימו את בתי הספר ישרדו ועוד פחות מכך יגיעו לגדולות. דבר זה נכון גם לגבי עשרות האמנים העצמאיים שמציגים מיום רביעי ועד שבת (18-21 במרץ) ביריד האמנות "צבע טרי”.

 

היריד שמתקיים בחסות בנק לאומי נוסד לפני שנה על ידי שרון טילינגר שפיר ויפעת גוריון עופר. האירוע הקודם נערך במתחם התצוגה של חברת קסטיאל ונחשב להצלחה גדולה. הנוכחי, שיתקיים במתחם התחנה הממוקם בין חוף הים לנווה צדק (ליד חניון מנשיה) כולל תצוגה של גלריות מסחריות, תערוכות, הרצאות ותצוגה של אמנים עצמאיים, שנבחרו על ידי ועדה אמנותית. כל אחד מהשופטים קיבל לידיו דימויים ללא שם האמן וללא ביוגרפיה שלו, זאת כדי לאפשר לכל האמנים הזדמנות שווה (הרי ידוע שבוגר בצלאל מסומן מיד כ"איכותי יותר"). בסך הכל יוצעו למכירה כ־1,600 עבודות של 70 אמנים במחירים שנעים בין 500 ל-13 אלף שקל. בשנה שעברה נמכרו בפורמט זה כ־400 עבודות מתוך 1,400 בסכום כולל של 2,300,000 שקל. אז היה מחירה של עבודה ממוצעת כ-7,000 שקל, ואילו היום, בעקבות המיתון, 5,000 שקל.

 

תצלום של אוהד מטלון. הימור על אמן עצמאי ומבטיח אולי ישתלם בסוף תצלום של אוהד מטלון. הימור על אמן עצמאי ומבטיח אולי ישתלם בסוף

 

כמקובל באירועים כאלה משתתפות ביריד גלריות מרכזיות שמציעות למכירה עבודות של אמניהן. בקטגוריות האמנים העצמאיים אפשר למצוא עבודות במחירי "מציאה", אך ההימור גדול יותר. כיצד מפחיתים את הסיכון? השלב הראשון הוא ההתאהבות (כפי שהגדיר זאת פעם האספן בנו כלב). אין ספק שהדבר הגרוע ביותר יהיה לקנות עבודה שמצטיירת כהשקעה טובה אבל קשה לחיות איתה. בהמשך מגיע שלב הבדיקה. ליד כל אמן תמצאו תיק עבודות וקורות חיים, המפרטים היכן למד, באילו פרסים זכה, היכן הציג ובאילו אוספים הוא נמצא.

 

לא מעט אמנים עצמאיים עבדו בעבר עם גלריות טובות, וחלקם כבר נמצאים באוספים, ובהם אוהד מטלון, ינאי טויסטר, רועי מרדכי, מירב היימן, דרור דאום ואפילו אמן הרחוב Know hope. לפרטים אלו יש ביטוי במחיר: מחירי עבודותיו של מטלון 4,480-12,500 שקל, ומחיריו של דאום דומים, ונעים בין 3,000 ל-13 אלף שקל. עבודותיו של שי אזולאי, שזכה בעבר לביקורות נלהבות, נמכרות במחירים שבין 7,700 ל-10,000 שקל.

 

מחד נכון לקנות עבודות של האמנים היותר מוכרים, מאידך הן יקרות יותר, כך שעדיף אולי להמר על אמן בתחילת הדרך. למשל על האקוורלים העדינים של רחל קיני (1,600-2,530 שקל) או רישום הברבורים של דנה יואלי (שמחיריה נעים בין 1,300 ל-8,000 שקל). וכאן נוספת עוד התלבטות: האם כדאי לחלק את התקציב המוגבל בין כמה עבודות, או להשקיע הכל בעבודה אחת יקרה יותר. אני הייתי קונה את התצלום הנהדר של מטלון, שבו שרשרת של בלונים צבעוניים צפה על פני מים כהים, רגע לפני סערה (12 אלף שקל).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x