שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

"למה אשה מצחיקה מאיימת?"

פסטיבל אשה בתיאטרון חולון עומד השנה בסימן "הומור נשי". ריבי פלדמסר ירון, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, מסבירה למה נשים לא יכולות לספר בדיחות גסות, ואיך מפיקים פסטיבל בימים של משבר כלכלי

מאיה נחום שחל 09:3523.02.09

נשים מצחיקות: פסטיבל אשה 2009 בתיאטרון חולון, שייפתח ביום רביעי, יעמוד השנה בסימן הומור נשי. כמאה נשים מכל תחומי האמנות יקבלו במה ליצירותיהן בפסטיבל החוגג כבר 13 שנים לקיומו. בין היתר יופיע הרכב של שמונה נשים שיערכו מחווה ללהקת כוורת. כמו כן ייערכו המופעים "אומרים שהיא קוקו" ו"יום אחד גם לבארבי ייפול החזה". את משבצת האורחת הנשית הבינלאומית תמלא השנה הקומיקאית היהודייה סנדרה ברנהרד, עם ערב קומי מוזיקלי מיוחד, בליווי להקה. זאת אחרי שבשנים קודמות הופיעו בפסטיבל מריאן פייתפול, שרון סטון ודידי ברידג'ווטר.

ריבי פלדמסר ירון. "היצירה הנשית מוכנה ויכולה לעשות חתך עומק באמנות הנשית, יותר מלהתעסק בנשים רק ביחס לגברים ריבי פלדמסר ירון. "היצירה הנשית מוכנה ויכולה לעשות חתך עומק באמנות הנשית, יותר מלהתעסק בנשים רק ביחס לגברים צילום: עמית שעל

 

ריבי פלדמסר ירון, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, מנסה ליישב את מה שנתפס לעתים כסתירה - הומור ונשיות. "מאוד מעניין אותי לדעת מה זה הומור נשי, ואיזה סוג של טיפוס מתאפיין בהומור כזה", היא אומרת. לדבריה, "הרבה נשים מוצאות גבר מצחיק כמשהו אטרקטיבי, ואצל אשה עם הומור יש הרבה פעמים משהו מאיים, והיה לי חשוב מאוד לבדוק את זה. גיליתי שאסור לנו להיות גסות ויש דברים שלא מוכנים לשמוע אותנו צוחקות עליהם, ולכן יש לנשים הרבה בורות וטאבואים שהן צריכות להיזהר מהם, כמו לצחוק על הילדים והטיפול בהם. זה מסביר אולי למה יש יותר סטנדאפיסטים גברים. מצד שני יש בהומור נשי הרבה כנות, אופטימיות ואהבה, והיתה לי הזדמנות בפסטיבל לבדוק את זה".

 

לדבריה, "הרעיון לבנות קונספט נבע מתוך מחשבה שמשהו השתנה במעמד האשה בשנים האחרונות, והיצירה הנשית מוכנה ויכולה לעשות חתך עומק באמנות הנשית, יותר מלהתעסק בנשים רק ביחס לגברים".

 

הפסטיבל שימש בעבר במת זינוק לזמרת קרן פלס ולסטנדאפיסטית ליטל שוורץ. "יש לנו עניין גדול לעודד אמניות צעירות, ויש הצלחות שלא בהכרח היו קורות במקום אחר משיקולים מסחריים. המסגרת של הפסטיבל היא בנתינת יחסי ציבור, שיווק ופרסום ועידוד יצירות אמנותיות מצליחות, ולא רק חיבורים מסחריים כדי לעשות 'בוחטה' של כסף. וזו גם ההצדקה של הפסטיבל".

 

השנה המיתון נותן אותותיו גם בפסטיבל. לדברי מנכ"ל תיאטרון חולון גיא תלם, המשמש גם כמנכ"ל הפסטיבל, "בשל הנסיבות הכלכליות והמשבר יש קושי יותר מתמיד לגייס חסויות". לדבריו, "העובדה שמדובר בפסטיבל אשה לא השפיעה לרעה על מתן החסויות".

 

תלם מוסיף שלמרות המשבר למפיקי הפסטיבל היה חשוב לסנן חסויות. "נתינת חסות היא אינטרס כלכלי המשרת מעבר לרצון לתרום לאמנויות, ולכן אנחנו לא מוכנים לקדם כל דבר. היה גורם שעוסק בדת שרצה לתת סכום כסף ולקדם את עצמו, וחשבנו שזה לא נכון לנו. היה בזה משהו מיסיונרי, ללא זיקה לתכנים שלנו. אנחנו לא לוקחים אוטומטית כל מי שרוצה לתת כסף. לא נתקלנו, אפילו במרומז, בנותן חסות שלא רצה לתת בגלל הנושא הנשי. נתינת חסות נשפטת ברמה העסקית ולא האידיאולוגית", הוא אומר.

 

לצד המופעים האמנותיים יתקיימו ברחבי העיר תערוכות מיוחדות, כנס אדריכליות במדיטק וכנס קריקטוריסטיות במוזיאון הקומיקס והקריקטורה.

 

כבר יש רעיון לשנה הבאה?

פלדמסר ירון: "אני רוצה ללכת לכיוון של תיאטרון דתי של נשים דתיות. זה מעניין כי זה סוג של אינטימיות שלא עושים ביומיום, וזו הזדמנות לעשות מופע לנשים בלבד. הרעיון הוא להתחיל לפתח קונספט ולהתחיל לעבוד על הפסטיבל שנה מראש. להגיע למצב שאנשים יידעו שבכל פברואר יש פסטיבל שהוא מסגרת שאנשים רוצים להיות שייכים אליה. זה חלק ממיתוג של פסטיבל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x