$
פנאי

מהן חנויות התקליטים הכי טובות

כל חובב מוזיקה יודע שאין תחליף לשיטוט על פני מדפים עמוסי דיסקים כדי לחזור הביתה עם מציאות ומהדורות מיוחדות. "כלכליסט" מבקר בחנויות הדיסקים השוות בארץ

אמיר שוורץ 10:0402.11.08

גרף מכירות האלבומים בעולם בשנים האחרונות עגום יותר ממצב בורסות העולם כרגע. אנשים רבים מבכרים את האלטרנטיבות החדשות לצריכת מוזיקה. אבל יש לא מעט חובבי מוזיקה שעדיין מפנימים באהבה את ההוצאה הכספית על המדיום שדינו כנראה כבר נחרץ. הם יודעים שחוויית ההאזנה המושלמת מתחילה בשיטוט על פני מדפים עמוסי דיסקים בחיפוש אחרי מציאות ומהדורות מיוחדות.

 

לפני כמה שנים נולדה תיאוריה הגורסת שחנויות התקליטים ייעלמו בעשור הבא. שהן שריד מעידן שבו אנשים לא השכילו להפריד בין חומר לרוח, ושבמקרה הטוב ייוותרו מעטות מהן כמועדון חברים ליודעי ח"ן בלבד. עד שהנבואה הזו תתגשם עדיין אפשר למצוא בארץ חנויות לא מעטות שמציעות - ביחס כזה או אחר - את השילוש הקדוש: מבחר, מחיר וידע. לפניכם שבע המומלצות שבהן.

 

הגדולה: טאוור רקורדס, מגדל האופרה

 

כשרשת טאוור רקורדס חנכה את הסניף הראשון שלה בארץ במגדל האופרה בתל אביב, רוכשי הדיסקים הישראלים היו בפסגת העולם. הנה גם בציון ניתן ליהנות ממגה סטור ממש כמו בלונדון, פריז או ניו יורק. בהמשך נפתחו סניפים נוספים, גדולים יותר ופחות, אך באף אחד מהם לא שוחזרה תחושת ההתעלות שבפסיעה הראשונה בהיכל המוזיקה הגדול בארץ.

 

סניף הדגל של הרשת עדיין עומד על תלו, והמבחר נותר מרשים, אך המלאי אינו מזכיר את תקופת השפע של העשור הקודם. הלקוחות הקבועים ייהנו בעיקר ממחלקות הג'אז והקלאסי הגדולות הממוקמות בקומה השנייה ומהמבצעים הרבים על אלבומי הרוק והפופ שמאכלסים את רוב שטחה של קומת הכניסה. פרטים: מגדל האופרה, אלנבי 1 תל אביב, טל': 03-5174040.

 

 

טאוור רקורדס, מגדל האופרה, תל אביב. למה: הכי גדולה בארץ, מבחר עצום טאוור רקורדס, מגדל האופרה, תל אביב. למה: הכי גדולה בארץ, מבחר עצום צילום: עמית שעל

 

הקלאסית: האוזן השלישית, תל אביב

 

לפחות בתל אביב, האוזן השלישית אף פעם לא נתפסה רק כחנות תקליטים. בשנים שבהן שכנה ברחוב שינקין, היא היתה מסממניה המובהקים של תרבות הנגד של העיר העברית הראשונה. כשהרחוב שינה את פניו, ואת הגלריות החליפו רשתות האופנה, החליטו בעלי האוזן (שהפכה בינתיים לרשת) על התקת המיקום לקולנוע מקסים, מול דיזנגוף סנטר. מאז עברו על החנות - לפחות מבחינת הלקוחות - רק דברים טובים: הצפיפות השינקינאית הומרה בקומפלקס מאוורר ומעוצב שנעים לשוטט בו. אבל השינוי לא הסתכם רק בעיצוב, אלא המשיך למיצוב.

 

בחנות שנתפסה בעבר כמקדש האינדי ניתן למצוא כיום כמעט כל אלבום מיינסטרימי מהשנים האחרונות. גם מבחינת השירות, נראה שבאוזן הפנימו שהם שם כדי לעזור ללקוחות לצאת עם כמה שיותר דיסקים בשקית, ולא רק לעצב את טעמם התרבותי. אמנם מחלקת הוויניל הצטמצמה, ולמציאות העבר כמעט ואין זכר כיום, אך המצב באגפי הדיסקים השונים שפיר בהרבה. לצד עותקים מיד שנייה במחירים מצחיקים, אפשר ליהנות גם מהבזאר הנערך לעתים בפתח החנות בצהרי שישי, שבו הדיסקים זוכים לקצת שמש והמחירים צונחים. הכי שוק קאמדן שיש. פרטים: קינג ג'ורג' 48 תל אביב, טל': 03-6215215; אתר:

www.third-ear.com.

 

הזולה: דיסק סנטר, תל אביב

 

עד אמצע שנות התשעים ידעו חובבי המוזיקה המקומיים שבסיס אספקת הדיסקים החדש והזול נמצא בסניף פיקדילי הקרוב לביתם. עשור וקצת אחרי שהרשת המיתולוגית ההיא התרסקה נוסחת הזהב שלה ממשיכה לפעום בחנות דיסק סנטר, שקל להכריז עליה כעל החנות הזולה בארץ.

 

מי שיחצה את הכביש מהאוזן יגיע לאחת מממלכות המוזיקה המוזרות בארץ: חנות קטנה ודחוסה, עם מעברים צרים עד כדי קלסטרופוביה, אבל כזו שתמצאו בה כמעט כל דיסק שתרצו, ולרוב במחירים הנעים בין השפוי למגוחך. מי שמשוכנע שדיסקים עדיין עולים 90 שקל כנראה מעולם לא דרך כאן. כל חובב מוזיקה יכול לדוג (ואם לא, אז הצוות האדיב ישמח לסייע) שלושה דיסקים ב־99 שקל, או במילים אחרות: דיסק בפחות מעלות של לאפה וקולה. מי שיעמיק גם לחלקה השני של החנות יגלה את מחלקות הדי.וי.די המוזיקליים, הג'אז והקלאסי המשובחות, המוכיחות שגם בעלי הטעם המעודן שומעים קודם כל דרך הכיס. פרטים: דיזנגוף סנטר, תל אביב, טל': 03-6201103.

 

היעילה: מוזיקה נטו, תל אביב

 

אף שמדובר כנראה בחנות הכי קטנה בארץ, ורבים מהפוקדים את לונדון מיניסטור עשויים לפספס אותה, מומלץ להכיר את אחת החנויות המיוחדות בארץ. למרות המטראז' הדל, ההיצע מכובד למדי וכולל בעיקר מבצעים שונים כמו האוספים הכפולים של לד זפלין או פול סיימון ב־59.90 שקל, לצד אלבומי חובה שתמצאו בכל חנות. עיקר הייחוד של מוזיקה נטו טמון דווקא באתר היעיל, המאפשר להזמין דיסקים ודי.וי.די ולאסוף אותם מהחנות ללא תוספת מחיר. במובן הזה החנות משמשת בעיקר כאתר הבית של האתר שלה. פרטים: לונדון מיניסטור, אבן גבירול 30 תל אביב, טל': 03-6967220; אתר: www.musicaneto.com.

 

המיוחדת: התו השמיני, ירושלים

 

אם לתל אביבים יש את האוזן, שהחלה כמוסד מקומי אותנטי ושלחה בהמשך זרועות לרחבי הארץ, אז התו השמיני היא התשובה הירושלמית. אמנם לרשת יש עוד ארבעה סניפים (כולל אחד מומלץ ועתיר מציאות בקניון שחקים שבנתב"ג) ואפילו לייבל איכותי שבו מקליטים בין היתר אלון אולארצ'יק, מיקה קרני, גבע אלון ועמיר בניון, אבל לסניף הראשי במרכז העיר אין תחליף. החנות שוקקת ברוב שעות היום, כשרבים מהלקוחות תרים אחרי אלפי דיסקים שאת רובם הגדול תמצאו בשיטת שלושה ב־99 שקל. אם אתם מגיעים לבירה וחייבים להרחיב את התקליטייה הביתית - זה המקום. פרטים: שמאי 12 ירושלים, טל': 02-6248020; אתר: www.tav8.co.il.

 

 

התו השמיני, ירושלים. למה: מאות דיסקים במבצעים, אווירה של פסטיבל מוזיקה התו השמיני, ירושלים. למה: מאות דיסקים במבצעים, אווירה של פסטיבל מוזיקה צילום: חיים צח

 

השכונתית: האוזן השלישית, חיפה

גם הסניף החיפאי של האוזן השלישית עבר טלטלה גיאוגרפית כשעזב לפני כמה שנים את שכונת הדר (אחרי כמה גלגולים במדרחוב נורדאו) והתמקם בלב מרכז הכרמל, על ציר מוריה. הרוח שטיפח הבעלים, מוטי כהן, המזכירה מאוד את חנויות התקליטים הקטנות שניתן למצוא ברחבי לונדון, נותרה מקסימה כבעבר. לצד רשימת האלבומים החדשים והמהדורות המיוחדות, הקליינטים הקבועים (ואלו שהתגוררו בעבר בעיר ונטשו למרכז ומגיעים לעתים בסופי השבוע) נהנים מהידע העצום של האיש שבאמת אוהב את החנות הקטנה שלו ומשקיע בה ובמלאי המגוון שלה את כל מרצו. החנות הכי טובה בצפון, ומבחינת האווירה והגישה - נראה שגם בארץ. פרטים: שד' מוריה 13 חיפה, טל':

04-8360219; מייל ליצירת קשר: haifamusic@third-ear.com.

 

הכיפית: דיסק קלאב, אילת

אילת  וסליחה מראש עם הלוחמים שהשתתפו במבצע עובדה  היא לא ממש חלק מישראל. אווירת החופש הנלווית לשמה מתחילה מיד עם הכניסה לאוטו או העלייה למטוס המדרימים, ואינה דומה לגיחה לאף עיר אחרת בארץ. גם רשת חנויות התקליטים המקומית דיסק קלאב נהנית מארומה של חופש ושיטוט מהנה במחוזותיה, אה, כן, וגם של מחירים זולים למדי. דוגמאות: שלישייה הכוללת את "בלונד און בלונד" של בוב דילן, פסקול הסרט "שיער" ואלבום הבכורה של אביתר בנאי תעלה לכם 99 שקל. גם בגזרת האלבומים החדשים הם נהנים מהנחות, כיאה לעיר הדרומית במדינה. למשל המארז המרובע המתעד את הופעתו של דיוויד גילמור מפינק פלויד יעלה לכם שם 149.90 שקל. ובמילים אחרות: 40 שקל פחות מבמרכז. פרטים: קניון מול הים, מרכז ביג, טל': 1-599-502050; אתר:

www.discclub.co.il.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x