$
אמנות ועיצוב

איך לחסוך בריהוט המרפסת

מכירות סוף העונה של רהיטי הגן הן העיתוי המדויק לשדרג את המרפסת. "כלכליסט" מציג שלוש הצעות לשלוש מרפסות שונות

דקל גודוביץ 09:2115.09.08

מכירות החיסול של ריהוט החוץ מעידות שהסתיו כבר כאן, כמעט כמו הופעת החסידות או החצבים. וזה גם האות לצאת למסע רכישות מושכל שיאפשר לכם לשבת בשנה הבאה במרפסת מעוצבת.

 

המרפסות הן תופעה ותיקה בנוף האורבני הישראלי. לפני כ־70 שנה נבנו בחזיתות הבתים בסגנון הבאוהאוס מרפסות צרות ברוחב 1.2 מטרים ובאורך כפול, שעם הזמן נתפסו בעיני הדיירים כשטח קטן מדי ומבוזבז. אלו העדיפו לסגור אותן ולהרוויח עוד כמה מטרים בחדר הצמוד.

 

שולחן וארבעה כיסאות, 899 שקל, אייס שולחן וארבעה כיסאות, 899 שקל, אייס צילום: פזית רור

 

תקופת הבנייה "השיכונית", ששלטה בארץ משנות החמישים ועד לשנות השבעים, התאפיינה בחלונות גדולים בקיר הסלון במקום המרפסת. עם השנים המרפסת התחילה לחזור לנוף העירוני, אך הפיתוי להפוך אותה לחדר נוסף היה גדול, ותריסים כעורים הציפו את חזיתות הבתים. בשנות השמונים, כדי להילחם בתופעה, הוכנסו המרפסות המדלגות (אחת מעל ולצד השנייה), מה שהפך את חזיתות הבניינים לערבוביה. אבל בשנים האחרונות המרפסת עושה קאמבק, שטחה גדל בהדרגה וכך גם ההכרה בחשיבותה. הדבר מתבטא גם בחוק.

 

הרשויות נרתמו השנה לעניין והסדירו תקנות חדשות ששמות סוף לבניית המרפסות המדלגות, והיום אפשר לבנות מרפסת מעל מרפסת, מה שמשווה חזית אסתטית יותר לבניינים. מרפסות השמשזוכות לתשומת לב עיצובית, ורהיטי הפלסטיק שאפיינו אותן בעבר מפנים את מקומם לריהוט מוקפד.

 

"כלכליסט" סקר את המכירות ובחר את הפריטים הנבחרים לכל מרפסת ולכל תקציב.

 

המרפסת הצרה ( כ־5 מ"ר): בלי שולחנות עגולים

מכיוון שהמרפסת הזו, האופיינית בעיקר בבניינים לשימור הנמצאים במרכז תל אביב, בנויה לאורך וצורתה צרה וישרה, אין אפשרות להכניס אליה שולחנות עגולים גדולים. הקנייה הנכונה היא שולחן מלבני צר (60 על 100 ס"מ) או ריבועי קטן, ושניים או שלושה כיסאות, עדיף מחומרים מודרניים וקלים כמו אלומיניום או פלסטיק. בפיטרו הכט נמכרים כיסאות ושולחן מסדרת Rivage מבית Triconfort‏, השייכת לחברת Kettal‏, ב־50% הנחה. מחירים לדוגמה: 2,292 שקל לכיסא (מחיר רגיל: 4,585 שקל) ו־3,883 שקל לשולחן (מחיר רגיל: 5,547 שקל).

 

בחנות Kartell של הביטאט נמכרים עכשיו כיסאות מסדרת Hi Cut בעיצוב פיליפ סטארק ב־30% הנחה (925 שקל לכיסא). לא זאת בלבד שכיסאות אלו אינם תופסים מקום - בזכות משענת גב זקופה והיעדר מסעדים רחבים - העיצוב השקוף שלהם גם מזכה בתחושה אוורירית ולא דחוסה, ובמרפסות צרות זה קריטי. רצוי לשלב גם פריטים משלימים, כמו עציצי גרניום קטנים או צמחי תבלין, כמו מרווה, נענע ובזיליקום, שאופייניים למרפסות ים־תיכוניות מינימליסטיות שכאלה. ואפשר גם פעמון רוח או חפצי אמנות אחרים בתלייה מהתקרה ומזרקה חשמלית קטנה, למשל מפל כדור בדולח בקוטר 24.5 ס"מ המסתובב לפי קצב זרימת המים (299 שקל ברשת חנויות ד"ר גב).

 

המרפסת הממוצעת (12 מ"ר): התאמה למספר האורחים

המרפסת הישראלית הממוצעת שטחה 12 מ"ר, והיא מזכירה בגודלה את אחד מחדרי השינה בבית. רצוי להחליט מראש מה יהיה השימוש העיקרי בה. אם החלטתם שאתם מתכוונים לארח על בסיס קבוע את המשפחה המורחבת והחברים, הריהוט הקלוע הוא עדיין האופציה הנפוצה בשוק, ושולחנות בגודל 80 על 200 ס"מ יעשו את העבודה. בטולמנ'ס מוצעים עכשיו בעד 40% הנחה כל רהיטי חברת דדון העשויים מסיבי הולארו מפלסטיק שזורים. מחירים לדוגמה: כיסא 4,809 שקל; ספה תלת־מושבית 10,328 שקל; שולחן קפה 3,311 שקל.

 

ספה, 6,435 שקל, פנטהאוז רהיטים ספה, 6,435 שקל, פנטהאוז רהיטים צילום: מיקי קורן

 

אותה שוזרת בשינוי אדרת היא להחליט שאתם רוצים את המרפסת רק לעצמכם. הוויתור על העומס יאפשר לכם להתרווח בנוחיות במרפסת שלכם לבד או בזוג בעודכם שולחים רגליים קדימה על שזלונג יחיד (1,996 שקל) או זוגי מראטן סינתטי (2,796 שקל), כפי שמציעים בחברת קנה קש ב־60% הנחה. גם חברת פנטהאוז, שעוברת כעת למשכנה החדש ביפו ומחסלת מחסנים, מציעה בהנחה מגוון מוצרים קלועים מראטן סינתטי הכוללים גם ספה עם אפיריון להצללה של קובו גריי (6,930 שקל, הנחה של 30%). במקום להסתפק בכריות לבנות, כדאי לעבור לבדים הצבעונים המוצעים מקולקציית Sunbrella בכריות המגיעות ביחד עם הספה, שיכניסו חיים למרפסת כמו פרחים בעציצים. ובעניין הצמחייה, עציצים בינוניים ובהם פסיפלורה מטפסת או לימון ננסי יכולים להיות פתרון נפלא למרפסת בינונית וגם לתת פרי.

 

אפשר לרכוש סט של שולחן עגול וארבעה כיסאות ב־700 שקל במקום 1,300 שקל, שתמצאו בסניפי הום סנטר, או סט של שולחן וארבעה כיסאות עץ שנמכרים בסניפי אייס (899 שקל) ולשדרג אותם באמצעות תוספת של שני כיסאות של מעצב בעל שם עולמי או שזלונג מפנק. התוספת אולי מעט יקרה, אבל אם מתייחסים אליה כאל רכישת אמנות שימושית, העסקה תתברר כמשתלמת.

 

פנטהאוזים וגגות (100 מ"ר ומעלה): שולחן בר ליד הבריכה

במרפסת רחבה נכנסות פונקציות חדשות כמו בר, מטבח חוץ, בריכה, ג'קוזי או ספא. גם הצמחים גדלים בהתאמה לתקציב, והם כוללים עצים גבוהים במיכלי ענק ותאורת אווירה משוכללת. כדאי לזכור שכל הדברים הללו שוקלים משקל רב, ויש להתייעץ עם מהנדס בניין בטרם מציבים אותם על מרפסות.

 

אם כסף לא משחק אצלכם תפקיד, אבל הנחות אתם עדיין אוהבים לקבל כמו כולם, אז בבית פיטרו הכט בהרצליה פיתוח נערכת רק השבוע מכירה גדולה הכוללת הנחות עד לגובה של 50% על פריטים מתצוגה. אלה יכולים להתאים לכם לבר או לישיבה מסביב לבריכה. מוצרי חברת Kettal‏ לריהוט גן עשויים מראטן סינתטי ומציעים בר חוץ הכולל שולחן בר עגול וגבוה עם חיפוי זכוכית ושני כיסאות בר מסדרת XXL. לצדם או לצד הבריכה מוצעת פינת הסבה/רביצה/שיזוף מראטן סינתטי של XXL, הכוללת שני שזלונג פינתיים ועוד אחד עצמאי בגודל 315 על 210 על 75 ס"מ ב־29,630 שקל במקם 59,260 שקל.

 

שזלונג בודד מסדרת MAIA בעיצוב פטרישיה אורקיוליה ל־Kettal מראטן סינטטי בהשראת קליעת הנצרים המסורתיות בהנחה מיוחדת של 50% (7,045 שקל במקום 14,090 שקל).

 

אופנת הראטן/הולארו ועמה טכניקת הקליעה הפלסטית/סינתטית, שהיא הגרסה המודרנית של הקש המסורתי, מחזיקה כבר שנים. אם לכם עדיין לא נמאס, זו בהחלט הזדמנות טובה. אבל אם מוצרי הראטן ייעלמו בהדרגה (ובתערוכות העיצוב החדשות מקומם נפקד), ההנחות המפליגות שמוצעות כעת הן כלום לעומת המחירים אחרי המפולת שעוד תגיע לבורסת הראטן - וזה יקרה עם כניסתם ההדרגתית של רהיטי הפלסטיק בסגנון אדריכלות המחשב הדיגיטלית, בעלי צורות מרחביות אמורפיות או פוליגוניות, לצד רהיטים מחומרים יותר ידידותיים לסביבה כמו במבוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x