$
חדשות האלכוהול

מבחן טעימה: הראשון מציון

יקב ציון הירושלמי חגג השנה 160 בצירי ענבים. היקב הוותיק מנסה כעת לפנות גם לפלח השוק החרדי היוקרתי, אך את בקבוקיו אפשר למצוא גם בטיב טעם

שלמה פפירבלט 16:1106.07.08

במה עדיף להשקיע: יקב או בנק? מן הפרספקטיבה ההיסטורית של ירושלים, יקב עדיף. בשנת 1848 הוקמו בעיר העתיקה הצפופה, בין החומות, זה לצד זה, שני מוסדות יהודיים מהפכניים לזמנם. בנק ולירו, שייסד יעקב ולירו, מעשירי הקהילה בטורקיה, ויקב ציון, שפתחה משפחת שור ברחוב הגיא, ליד הכותל

המערבי. הבנק נסגר ב־1915, ואילו יקב ציון ממשיך עד היום לייצר יינות. בני הדור השביעי, השמיני והתשיעי, הסופרים לאחור 160 בצירי ענבים, מנהלים את העסק.

 

בתקופת המנדט הבריטי עבר היקב לרחוב בית ישראל בירושלים החדשה, וכיום הוא שוכן במישור אדומים. עד לפני שלוש שנים חי היקב הוותיק ביותר בארץ בצל של עצמו, רחוק מעיני סצינת היין הישראלית. הסיבה: הוא התמקד בייצור יינות קידוש, יינות חצי מתוקים פשוטים ביותר ומשקאות אלכוהוליים כגון עראק, אשר הוזרמו בדרך כלל לשולחנות החג ולשמחות המשפחתיות של המגזר החרדי.

 

 אך בסופו של דבר חדרו הרוחות מן החוץ פנימה, והביאו לשינויי גישה. לכך כמובן יש להוסיף את הדרישה ליינות איכות מצד העשירון העליון של חרדי הארץ, שהתעבה בשנים האחרונות, וכמו כלל החברה הישראלית שכלל ופיתח את טעמו ביין.

 

שוברי מסורת

וכך, בצד המסורת הארוכה והניסיון העשיר כל כך, החליטו בני משפחת שור להשקיע מיליונים ברכישת ציוד וטכנולוגיות מודרניות, לקנות בחוזים ארוכי טווח ענבים מהרמה הגבוהה, ולפתוח בצמוד לייצור הרגיל שלהם גם נישה איכותית, ומהר מאוד ראו ברכה בעמלם.

 

הבקבוקים (כרגע עומד היקף הייצור הזה על כ־120 אלף בקבוקים, והוא מתוכנן לגדול עד לחצי מיליון בשנים הבאות) יצאו באחרונה לתחרויות יין וחזרו הביתה עם מדליות וציונים לשבח, והם נמצאים כעת למכירה בחנויות וברשתות היין ברחבי הארץ, כולל ברשת טיב טעם. בעתיד הקרוב מתכוננים בני משפחת שור גם להפיץ את היינות למסעדות.

 

יינות בציר 2006, בשתי סדרות איכות - יחסית - "ארז" ו"תדהר", עשויים מענבי כרמים בשפלת יהודה, זכרון יעקב והגליל התחתון, ראויים בהחלט למחמאות, ובמיוחד הם מהווים קנייה כדאית על פי נוסחת איכות/מחיר. ומלבד זאת, על כל בקבוק מופיעה ההבטחה: "כשר למהדרין מן המהדרין... אף לדעת מרן הבית יוסף", לצד חותמת הבד"צ של העדה החרדית.

ארז, קברנה סוביניון־מרלו, 2006 עשוי בלנד של קברנה סוביניון (50%), מרלו (45%) והשאר פטיט סירה, מענבי כרמים בכפר תבור ורם־און. היין התיישן משך 12 חודשים בחביות עץ אלון. יש לו ניחוחות פרי יער שחור ותבלינים מעץ החבית, עם רמזי עישון נעימים. מחיר הבקבוק 45 שקל.

 

ארז, פטיט סירה־מרלו, 2006 בלנד העשוי פטיט סירה (60%) והשאר מרלו, אשר לאחר שנת התיישנות בחבית מפגין ארומות טובות של שזיף בשל וגרגרי יער, פלפל שחור טרי ורמזי קקאו חרוך ומפתה. נגיעתו על הלשון חלקה וטעימה. מחיר הבקבוק 45 שקל.

 

ארז, קברנה סוביניון, 2006

עשוי ענבי קברנה סוביניון מחלקות כרם ותיקות עם יבולים נמוכים ואיכותיים, עם תוספות קטנות של מרלו (7%) ופטיט סירה (5%). יין בעל ניחוחות פרי טובים, ריבתיים, ותבליני עץ החבית. נעים בהחלט על הלשון, חלק ובעל סיומת טובה. מחיר הבקבוק 45 שקל.

 

מסדרת "תדהר" טעמתי את הקברנה סוביניון, 2006 ואת המרלו, 2006. שניהם נעשו ללא התיישנות בחביות עץ, הם פשוטים באופן החיובי של ההגדרה, קלילים, רעננים, מפגינים טעמי פרי, ומומלץ לשתות אותם מצוננים מעט. מחיר כל בקבוק 35 שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x