סגור
ועידת התחזיות - אחמד טיבי
(סיני דודפור)

תחזיות 2022
אחמד טיבי בביקורת על מנסור עבאס: "רע"מ נאלצת לבלוע כל יום צפרדע אחרת"

יו"ר הרשימה המשותפת דיבר בוועידת התחזיות של כלכליסט ובנק הפועלים ואמר כי עבאס מקריב את ערכיו לטובת קבלת תקציב עבור החברה הערבית, "רע"מ משלמים מחיר כבד על כך שהם מצביעים על דברים בניגוד למצפון שלהם, כמו הרס הבתים בנגב. הם נושאים באחריות של כל מה שהממשלה הזו עושה, כמו תקציב להתנחלויות וליישובים בגולן"

"רע"מ היו איתנו ברשימה המשותפת והם פירקו אותה והצטרפו לנתניהו. הוא (מנסור עבאס - ע.ע.ש) התגאה מעל הדוכן שבגללו יש ראש ממשלה עם כיפה סרוגה. אני לא הייתי מתגאה בדבר כזה", אמר חבר הכנסת אחמד טיבי בשיחה עם עמיר קורץ בוועידת התחזיות 2022 של כלכליסט ובנק הפועלים.
טיבי אמר כי עבאס מקריב את ערכיו לטובת קבלת תקציב עבור החברה הערבית. "ממשלת נתניהו העבירה תוכנית חומש של 15 מיליארד שקל ללא מפלגה ערבית בקואליציה", העיר טיבי. "עכשיו התקציב הוא 30 מיליארד שקל, אבל רע"מ משלמים מחיר כבד על כך שהם מצביעים על דברים בניגוד למצפון שלהם, כמו הרס הבתים בנגב. הם נושאים באחריות של כל מה שהממשלה הזו עושה, כמו תקציב להתנחלויות וליישובים בגולן".
"האם התקרבות ושיתוף פעולה זו לא הדרך לקירוב בין החברה היהודית והערבית?", שאל קורץ. "הרשימה המשותפת הייתה הראשונה להמליץ על לפיד ועל גנץ, לא משום שהם אבירי החלומות שלנו, אלא כי רצינו לבלום את נתניהו. אלמלא ההמלצה שלנו, הנשיא היה חייב להמליץ על נתניהו", הזכיר טיבי. "בקואליציה הזו יש אנשים שהם שונים בתכלית. אפשר להתפשר, אבל לא על נושאי ליבה מהותיים".
"לפני יומיים, אמר עבאס שיהיה מוכן לשבת באותה ממשלה עם איתמר בן גביר. נו, לאיפה עוד אפשר להגיע? הרשימה היא היחידה שמצביעה על פי המצע שלה. מעולם לא הצבענו נגד המצפון שלנו. כל השאר - הליכוד, ימינה, יש עתיד - מצביעים נגד המצפון שלהם. וזה מחיר שאני לא צריך לשלם".

1 צפייה בגלריה
ועידת התחזיות 2022 חהכ אחמד טיבי יור סיעת הרשימה המשותפת
ועידת התחזיות 2022 חהכ אחמד טיבי יור סיעת הרשימה המשותפת
ח"כ אחמד טיבי יור סיעת הרשימה המשותפת בוועידת התחזיות 2022
(צילום: יריב כץ)

"שיתפת פעולה עם אריה דרעי וגפני", ציין קורץ. טיבי השיב, "אנחנו מצביעים עניינית על כל הצעה ועל כל חוק. על התקציב הצבענו נגד. אבל תוך כדי היו 2,000 הצבעות - הצבענו יחד עם הימין על 50% מההסתייגויות שלהם, נגד הקואליציה. מנגד, בימי שני הליכוד מציע הצעות אי-אמון - ואנחנו תמיד מצביעים נגד. אנחנו לא רוצים שנתניהו יחזור אל השלטון. חד משמעית. מעולם לא ניהלנו איתו משא ומתן כדי להחזיר אותו לשלטון. עכשיו מנסור עבאס אמר שיהיה מוכן לשבת עם בן גביר. זו טעות קשה".
טיבי המשיך למתוח ביקורת על עבאס: "ניהול המשא ומתן שלו היה כושל. גם את חוק החשמל, איילת שקד רוקנה מתוכן. אם היו מגיעים לסיכום קודם לכן, שקד לא הייתה משתוללת עכשיו. אני הגשתי הצעה, הוראת שעה, לחוק החשמל. העתיקו את ההצעה שלי ואחר כך לא הצליחו להעביר אותו, ועברו לחוק תכנון ובנייה - ושם חיכתה להם שקד. בגלל רע"מ, בנט הוא ראש ממשלה ותוקף את היישובים הערביים יום-יום. כל יום רע"מ נאלצת לבלוע צפרדע אחרת והם ממשיכים לתחזק את הממשלה".
טיבי ציין כי על אף העברת התקציבים עבור החברה הערבית, האלימות בחברה הערבית ממשיכה להשתולל: "החברה שלנו מדממת. יש שני סוגי פשיעה: הראשון הוא פשיעה מאורגנת ותפקיד המדינה למגר את ארגוני הפשע, והיא לא מצליחה בכך. הסוג השני הוא רצח של נשים ושל תלמידים ששולפים נשק בתוך בית ספר. בזה כולנו נושאים באחריות - אני, ראשי רשויות ומנהיגי דת".
חבר הכנסת התייחס למהומות שהתחוללו בלוד: "מותר למחות. אנחנו מתנגדים לאלימות, אבל איך זה התחיל בלוד? קבוצת יהודים - הגרעינים התורניים - ירו בצעיר ערבי בלוד. הרגו אותו ממרחק 40 מטר. ממרחק זה, בדרך כלל אין סכנת חיים. האנשים האלה שוחררו. זה פגע ברגשות והצית את תושבי לוד". טיבי הוסיף ואמר, "כשהיו הפגנות האתיופים, הם שרפו את המדינה. השוטרים שבאו לטפל בהם נהגו בהם בצורה שונה. גם הסמנטיקה הייתה שונה - לא קראו לזה 'התפרעויות'".
טיבי התריע: "מה שמתרחש בגדה המערבית, בעיקר אלימות מתנחלים, עלול להוביל לאינתיפאדה. המתנחלים האלה, בעיקר נוער גבעות - שהוא לא עשרות אלא מאות צעירים - עשויים להבעיר את השטח".