סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מלחמת מפיצים? בעלת איידיגיטל מתרחבת לתחום ה-PC

אייקון גרופ, שפועלת בין היתר בהפצת מוצרי אפל בישראל, רוכשת 85% מחברת ההפצה ויז'ואל DG ב-60 מיליון שקל; החברה תשלם סכומים נוספים בכפוף לעמידה ביעדי ויז'ואל DG ב-2022, והם עשויים להגיע ל-6.8 מיליון שקל; המהלך עשוי להפוך את אייקון ליריבה עסקית של חלק מלקוחותיה

אייקון גרופ, המחזיקה בין היתר בפעילות ההפצה והיבוא של מוצרי אפל בישראל דרך איידיגיטל, הודיעה שהיא מרחיבה את הפעילות שלה גם לתחום מחשבי ה-PC ושירותי המחשוב לחברות.
החברה רוכשת 85% מחברת ההפצה ויז'ואל DG תמורת 60 מיליון שקל, שישולמו לבעלי החברה גדעון דוד, יוסף זגדון ודורון עומר. בנוסף החברה תשלם להם סכומים בכפוף לעמידה ביעדי ויזו'אל DG בשנת 2022, ואלה עשויים להגיע ל-6.8 מיליון שקל נוספים. התשלום המקסימלי משקף לחברה שווי של 80 מיליון שקל.
אחת הבעיות שאייקון עשויה להיתקל בהן קשורה למעמדה כאחת משתי היבואניות הרשמיות של אפל בישראל. השנייה היא C-Data, שהחלה ביבוא מוצרי אפל לאחר איידיגיטל ולאחר שפעלה באופן בלעדי בתחום ההפצה של מוצרי מחשוב לארגונים וחברות.
1 צפייה בגלריה
חנות IDIGITAL איידיגיטל
חנות IDIGITAL איידיגיטל
חנות איידיגיטל
(צילום: אמנון חורש)
במילים אחרות, את המהלך שעשתה C-Data לכיוון ההפצה והיבוא של מוצרי אפל עושה כעת אייקון מהכיוון הנגדי. בעקבות המהלך אייקון עשויה להפוך ליריבה עסקית של לקוחותיה. זאת כיוון שהיא מוכרת את מוצרי אפל לחלק גדול מקמעונאי המחשבים בישראל, בעוד הם רוכשים מחשבי PC מהנציגות הרשמיות של המותגים כגון אסוס או לנובו.
מחזור המכירות של ויז'ואל DG ב-2021 מוערך ב-370 מיליון שקל, לחברה רווח גולמי של כ-30 מיליון שקל, ורווח נקי שעומד על כ-12 מיליון שקל. מדובר על צמיחה נאה של כ-15% בממוצע ביחס להיקפים של 2020. אבל אייקון לא מסתפקת רק בוויז'ואל DG. היא מנהלת גם מו''מ מול וואן טכנולוגיות לרכישת כ-51% מחברת בלוז הפצה, כאשר 49% הנותרים מוחזקים בידי ויז'ואל DG. הרכישה תאפשר להוסיף גם את עסקי הפצת מוצרי IBM בישראל - אותם מחזיקה בלוז.
ויז'ואל DG פועלת בשוק המחשוב משנת 2003, ומפיצה שלושה קווי מוצרים של מותגים מובילים: מוצרי חומרה וגיבוי, לנובו, אסוס, HPE ועוד; פתרונות ענן של Veeam, רד האט (כיום של IBM) ועוד.
לאיידיגיטל יש יתרון מסחרי בדמות מכירות מחשבים ואייפדים, כאשר למחשבי המק נתח שוק זניח למדי בישראל שנמצא בירידה, ולטאבלטי האייפד נתח קטן עוד יותר, שגם הוא לא גדל מאוד. הרכישה מאפשרת לבזר את הסיכונים בהסתמכות על מותג אפל בלבד.