$

"למדתי מהוריי את השיעור הראשון ביזמות: כוכבים לא מסתדרים, כוכבים מסדרים"

עמית רפפורט, מנכ"לית חברת Compete, זוכרת איך הוריה לא ויתרו על החלום שלהם, גם במחיר עזיבת הקיבוץ בלי רכוש, ומספרת איך יישמה את השיעור הזה בקריירה ובחיים האישיים שלה

גלי בלוך לירן 12:5705.03.23

 

 

לעמית רפפורט, מייסדת משותפת ומנכ"לית Compete, היתה ילדות קסומה בקיבוץ: "לא היה לנו רכוש - הרכוש היה האדמה, הטרקטורים, העשייה, והיצירה וללכת בשבת לקטוף פטריות או לבריכה".

 

כשהוריה היו בני 40, הם החליטו לעזוב את הקיבוץ כמשפחה. בתור קיבוצניקים שעבדו כל חייהם במסגרת הקיבוץ, שם כל הרכוש משותף, הם נאלצו לעזוב בלי שום חסכונות, פנסיה וכסף בארנק. 

 

עמית זוכרת בבירור את הרגע הזה כמכריע גם בחיים שלה. משהו באומץ של ההחלטה הזו נחקק בה: "ראיתי שני הורים שלא מוותרים על חלום כנגד כל הסיכויים, עם אמירה חזקה - כוכבים לא מסתדרים, כוכבים מסדרים. הם לימדו אותי את השיעור הראשון שלי ביזמות".

 

היא מסבירה כי "מתוקף זה שחיים פעם אחת אני לא רוצה לקום לא מאוהבת כל בוקר, לא בבעלי ולא בחיי ולא בהוביז שלי - אף פעם לא הבנתי את הקונספט הזה של לחכות ל-ווסטינג". זה לא אומר לחיות כאילו אין מחר, לבזבז את כל הכסף שלנו ולא לחשוב קדימה, וגם מהצד השני לא לסבול, אלא למצוא איך אנחנו נהנים מהדרך, מכל אינטראקציה, מכל שלב בהתקדמות שלנו. זה שריר שאנחנו יכולים לחזק בעצמנו".

 

לפני כמה שנים עמית עמדה למבחן מול האמונה הזו, כשנאלצה לעשות בחירה קשה אבל הכרחית. היא מצאה את עצמה מתגרשת עם שני ילדים קטנטנים, ושיתפה שמנקודת מבטה הגירושים דומים קצת ליזמות; שני המצבים מעוררים תהיות והתחבטויות מורכבות, מרגישים "כנגד כל הסיכויים" - יש כל כך הרבה סיבות למה לא לפעול ולבחור אחרת. "זה אולי האתגר הכי קשה שעברתי בחיים שלי, אבל בחרתי בקושי הזה כדי שאני אהיה מאושרת, כי אני מאמינה שילדיי יהיו מאושרים יותר, טובים יותר, מחונכים יותר אם הם יראו אמא שצוחקת, שמאושרת, שמגשימה את עצמה ולא שמה את עצמה בסוף סדר העדיפויות".

 

ובאמת בהמשך היא הכירה את יוני בעלה ומצאה את האושר שבשבילו היא יצאה למסע המורכב הזה, שהיום היא מדברת עליו בחיוך ענק ועיניים נוצצות.

 

אותה חשיבה אסטרטגית הביאה גם להקמה של Compete, כשבחופשת הלידה היה לה עוד זמן לחשוב עמוק יותר ממה שמתאפשר ביומיום - "חשבתי לעצמי - בואי ניצור פתרון למשהו. בואי ניצור משהו גדול יותר, חזק יותר, נועז יותר, חצוף יותר. כי למרות שהייתי בשיא של הקומפורט זון - לא קמתי מאוהבת".

 

ובתמיכה מלאה של בעלה יוני היא התפטרה מהמשרה הנוחה שלה ויצאה לדרך היזמית שלה, למרות שעוד לא ידעה בדיוק מה היא תהיה. את ההשראה היא קיבלה בטיולי שבת וריצות שעזרו לה לנקות את הראש, וכשהאסימון נפל היא התקשרה להתייעץ עם קולגות, ותוך חודשיים כבר החליטה לעשות את ההשקה - "היתה לי חוצפה כי עוד לא היה כלום ושום דבר, אבל בארוחת ערב באתי ליוני וסיפרתי לו, והוא התפטר מהעבודה שלו וככה התחלנו כבוטסטראפ".

 

גלי בלוך לירן היא מייסדת ומנכ"לית The Human Founder; מאמנת בכירים ויועצת לסטארטאפים וקרנות הון סיכון; מרצה ליזמות באוניברסיטת רייכמן; יוצרת ומנחת הפודקאסט The Human Founder; סופרת.

 

 

גלי בלוך לירן גלי בלוך לירן צילום: עומר הכהן

 

 

 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

 

 

 

x