$

מנועי הכסף

האם המשק הגיע למצב שלא ניתן לייצר עוד משרות

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט פרק 163 - איך והאם שיטת מדידת האבטלה בארץ מדויקת, מה יקרה לעובדים שיאלצו להישאר בבית אם וכאשר יהיה סגר רביעי - ואולי בכלל לא ניתן לייצר עכשיו עוד מקומות עבודה

שי סלינס 17:2405.08.21

 

 

שנה וחצי חלפה - הווירוס הוא כמעט אותו הווירוס, ההגבלות הן אותן הגבלות. אפילו התו הירוק נותר אותו תו. וכן, מסתמן שגם חגי תשרי יהיו דומים לחגי תשרי של 2020.

 

ולמרות שרוב הדברים נראים לנו כמו שידור חוזר של אפריל מהשנה שעברה בכל זאת יש כמה דברים שונים. המרכזי שבהם הוא ככל הנראה שוק התעסוקה.

 

השבוע פורסם כי שיעור האבטלה לפי החישוב המורחב של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - לא רק שלא ירד משמעותית, אלא עלה מ-8.8% שהם 377 אלף איש במחצית השנייה של חודש יוני ל-9% שהם 384 אלף מובטלים במחצית הראשונה של חודש יולי. המשמעות היא שבסגר ההוא, הראשון, קיבלנו משק עם תעסוקה כמעט מלאה והפעם אנחנו רחוקים מאוד מכך. הבדל מהותי נוסף בהשוואה לסגר של תחילת הקורונה קשור בעובדה שאז, לפני שנה וחצי, לא ידעו בממשלה מה לעשות עם העובדים שנשארו בבית ולכן המציאו מודל חדש - החל"ת. הפעם, זה כבר לא יקרה - מודל החל"ת לא ישוב.

 

בפרק ה-163 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד, דיברנו על שוק התעסוקה. איך והאם שיטת מדידת האבטלה נכונה, מה יקרה לעובדים שיאלצו להישאר בבית אם וכאשר יהיה סגר רביעי. ואולי בכלל הכלכלה שלנו הגיעה למצב שהיא לא יכולה לייצר מקומות עבודה חדשים.

 

 

ירושלים, מרץ 21 ירושלים, מרץ 21 צילום: שלו שלום

 

 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

x