$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

פודקאסט כלכליסט

הקרב הבא של העובדים הוא על העבודה מהבית

פודקאסט מנועי הכסף פרק 161: כבר עכשיו ברור כי הניסוי הגדול של העבודה מהבית במהלך המגפה רשם הצלחה - לפחות חלקית. כעת, עובר הדיון למודל העבודה האופטימלי ולהשלכות שיהיו

שי סלינס 16:2522.07.21

"זו מהפכה גדולה, ועברנו רק מחצית מהדרך", על המשפט הזה חתום ניקולס בלום (Nicholas Bloom), כלכלן בכיר מאוניברסיטת סטמפורד בארה"ב שלאחרונה כתב עבודה אקדמית מקיפה שעוררה הרבה תגובות - במטרה לבחון את יעילות העבודה מהבית בארגונים.

 

 

 

 

בלום הגיע ל-3 מסקנות עיקריות. הראשונה היא שסידורי עבודה היברידיים (חלק מהימים עובדים מהבית וחלק מהמשרד) מאזנים את היתרונות שבמשרד עם היתרונות של עבודה מהבית. המסקנה השנייה היא שלפני שמיישמים מדיניות עבודה היברידית, על המנהלים לחשוב על המשמעויות כיצד ומתי עובדים עובדים מרחוק. והמסקנה השלישית המרכזית היא שיש לשקול היטב סוגיות של הון עצמי של העובד בהסדר עבודה היברידי. מעבר לכך בלום טוען כי תהיה השפעה על מחירי הדיור כתוצאה ממודל העבודה החדש וכי מקומות עבודה 'לוויינים' יהיו פופולריים מאוד בתקופה הקרובה.

 

אין ספק כי לא עבר מספיק זמן על מנת להגיע למסקנות חד משמעיות לגבי העבודה מהבית אולם עוד מתחילת האביב בשנה שעברה - לא מעט מומחים בשוק העבודה חזו, ובצדק, כי מקום העבודה לעולם לא יהיה זהה. ההצלחה של הניסוי הגדול בעבודה מהבית במהלך המגפה הבהירה הרבה יותר ממה שהיה בעבר שרבים מהדברים שאנו עושים במשרדים יכולים להיעשות באותה מידה או אפילו במידה טובה יותר תוך כדי עבודה מהבית. ומכיוון שהרבה מהמשרות הטובות ביותר נמצאות בתוך ערים צפופות ויקרות - העובדים יכולים להינות גם מגמישות בכל מה שקשור לבחירת מקום המגורים והקרבה לעבודה.  

 

עם זאת, לא מעט חברות גדולות כבר הודיעו על חזרה לעבודה מהמשרד. אמנם, כל חברה קיבלה החלטה בהתאם לתעשייה בו היא פועלת וכי מעט מאוד חברות ויתרו לחלוטין על חובת נוכחות כלשהי במשרדים - אבל ללא ספק משהו בסיסי השתנה בשוק העבודה בעולם של הפוסט קורונה.

 

בפרק ה-161 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד דיברנו על שוק העבודה החדש. כמה קריטית העבודה מהבית למועמדים חדשים לעבודה, האם יש קשר בין גובה השכר לעבודה מהבית ולמה גם כאן - יש עוד המון מה ללמוד מחברות ההייטק הגדולות. בפרק התארחה מעין מנלה, עורכת הקריירה של כלכליסט.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 צילום: שאטרסטוק

 

x