$
ספורט עולמי

המאבק הבא בספורט הוא על זכויות אדם

זכותם של הטרנסג'נדרים לעסוק בספורט היא חלק מהמאבק על אופי החברה שאנחנו רוצים לחיות בה; ומה שנכון לארה"ב, נכון גם לישראל - אצלנו לא מדובר על חילונים נגד דתיים אלא מתונים נגד קיצונים

אוריאל דסקל 11:4002.04.21

טרנסג'נדר הוא מונח מאוד רחב לתיאור מיעוט מאוד קטן מהמין האנושי (בין 0.3% מהאוכלוסייה ל-1%), שהוא כרגע המיעוט הנרדף ביותר ושסובל הכי הרבה מאלימות ומאפלייה.

 

 

 

המונח הוא רפואי. טרנסג'נדר חווה אי הלימה בין זהותו המגדרית לבין ייעודו המגדרי. מגיל צעיר מאוד יכולה ילדה להרגיש ולחוות את החיים כאילו היא בן, בן יכול להרגיש שהוא בת. גבר יכול להרגיש שבפנים הוא אישה. אישה יכולה להרגיש שהיא גבר. רוב הפסיכולוגים ואנשי המדע מתייחסים לכך כאל עובדה רפואית. זה מצב שקורה ובהחלט קרה לאורך ההיסטוריה.

 

מייגן ראפינו מייגן ראפינו צילום: אי פי איי

 

"חוק הוגנות" לא הוגן בעליל

ואולם, כמו תמיד, הפוליטיקאים הבריונים בתמיכת אנשי דת והוגי דעות שמרנים, יהפכו את המיעוט הנרדף לנושא למלחמה במה שהם מכנים "טרלול פרוגרסיבי".

 

בארה"ב, יותר מ-25 מדינות הציגו חוקים נגד טרנסג'נדרים. במדינות שמרניות מסוימות רוצים למנוע מצעירים טרנסג'נדרים טיפול רפואי ורוב המדינות הללו הציגו חוקים שמונעים מטרנסג'נדרים לעסוק בספורט "למען ההגינות".

 

"צריך חוק שייגן על ילדות צעירות" כפי שאמר טייט ריבס, מושל מיסיסיפי, שהגה את "חוק ההוגנות" שימנע מטרנסג'נדרים לעסוק בספורט ויחייב בתי ספר למנוע מטרנסג'נדרים לעשות זאת 

 

זה לא חוק שנועד "להגן על ילדות", אלא נועד לעשות דה-הומניזציה ולפגוע בזכויות המיעוט הנרדף וחסר הזכויות - הטראנסים.

 

ספורט הוא זכות אדם וזכות אזרח. הוא מסייע לעצב את דרך החיים של מאות מיליוני ילדים ברחבי העולם. הוא מלמד על החיים, הוא מלמד אותך על עצמך, הוא מלמד אותך איך להתמודד עם אנשים אחרים, איך לעבוד עם אנשים אחרים - לכל ילד מגיעה הזכות להיות חלק מקבוצת ספורט.

 

המיעוט הטרנסג'נדרי - במיוחד בספורט נוער לא תחרותי - לא פוגע בזכות של אף ילדה להצטיין בספורט. ההפך הגמור. השתתפות של אוכלוסייה מגוונת בספורט עממי רק מסייעת לילד/ה "הנורמלי/ת" ללמוד על העולם, לפתח כישורי אמפתיה ולהבין אוכלוסיות שונות ממנו.

 

ראפינו בבית הלבן ראפינו בבית הלבן צילום: רויטרס
אני ממליץ לכולם להאזין לפודקאסט "אחת על אחת" של אשרת עיני עם רוי אוחנה כדי להבין מה חווה ומה עובר טרנסג'נדר שהיה כדורגלנית וכיום הוא שוטר. בכלל, באופן כללי, אני ממליץ לכולם לדבר עם אדם טראנס. תנסו להבין מה הוא עובר. אתם תלמדו הרבה.

 

אגב, אם רוצים למנוע מטרנסג'נדרים להשתתף בתחרויות ספורט מקצועיות, זה עוד דבר מובן בגלל חוסר הוגנות שנוצרת משימוש בהורמונים שיכולים להיות מוגדרים כחומרים משפרי ביצועים. הפתרון הליברלי ל"בעיה" הזו היא לייצר מסגרת תחרותית לטרנסג'נדרים. הפתרון השמרני הוא למנוע מטראנסים זכות אדם.

 

הרבה מאוד פעמים כועסים על "התערבות הספורט בפוליטיקה" - וזה, סלחו לי על הצרפתית שלי, בולשיט שמרני.

 

השקר השמרני

מייגן ראפינו, כוכבת נבחרת ארה"ב בכדורגל, הגדירה את החוקים נגד הטרנסג'נדרים בספורט, בצורה הטובה ביותר: "כל הילדים, כולל צעירים טרנסג'נדרים, צריכים לקבל את הזכות להשתתף בספורט שהם אוהבים. ואולם, ספורט הפך לעוד דרך לתקיפת אנשים טראנסים. המאמצים האלה גורמים נזק עצום לצעירים טראנסים".

 

אתם מבינים את זה? מבחינת רבים - פוליטיקאים יכולים לנצל את הספורט כדי לקדם את האג'נדה שלהם אבל ספורטאים לא יכולים להשתמש בספורט כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלהם.

 

טראנסים הוא "נושא חם" אצל הוגי דעות שמרנים. החוקים שהנשיא ג'ו ביידן חתם עליהם ומעביר לאחרונה מטרתם להתמודד עם אפלייה בספורט ובעלי טורים שמרנים טוענים שהוא רוצה "לחסל ספורט נשים" - זה כמובן שקר וחלק מהמאבק של השמרנים נגד "ליברלים", כלומר אנשים שרוצים זכויות אדם ואזרח לכולם.

 

אתמול התחדד בעיני עוד יותר המאבק האמיתי בפוליטיקה העולמי - זה מאבק בין קיצונים למתונים.

 

הרב קנייבסקי הרב קנייבסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

זה מאבק בין שמרנים לאלו שרוצים לחיות את חייהם בשיוויון ועם זכויות מלאות לכל המיעוטים. בעולם ובישראל. יאיר שרקי דיווח אתמול שהרב חיים קנייבסקי אמר שהוא "מעדיף ללכת עם הנציגים מהציבור הערבי, מאשר עם הנציגים מהשמאל. הם לא רוצים לקדם כור היתוך ולעשות את כולם חילונים. גם בנושא הגיוס, הכבוד לדת וערכי המשפחה הם הרבה יותר קרובים אלינו".

 

אז לא. החילונים לא רוצים להפוך את כולם לחילונים. שכל אחד יחיה איך שהוא חושב לנכון מבלי לפגוע באנשים אחרים ובזכויות שלהם - עם ערכי המשפחה שלו. זו התפיסה הליברלית החילונית. זו תפיסה מאוד לא קיצונית ומאוד לא כופה - בניגוד לתפיסה הקיצונית הדתית (המוסלמית והיהודית).

 

וזה, כאמור, המאבק: לא יהודים נגד מוסלמים, לא חילונים נגד דתיים, אלא מתונים נגד קיצונים.

x