$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

חיפה כימיקלים תקבל מהפועלים מימון של 180 מיליון דולר למפעל

קבוצת רוכשים בראשות קרן טנא תשלם 180 מיליון דולר תמורת 30% מקבוצת חיפה (חיפה כימיקלים לשעבר). דליה אנרגיה תכננה לרכוש את מפעל האמוניה תמורת עלות הקמתו, אך ייתכן והוא יישאר בחזקת חיפה

גולן חזני 07:5030.03.21

גב כלכלי למפעל האמוניה בנגב: בנק הפועלים יממן את בניית מפעל האמוניה של חיפה כימיקלים בנגב. ל"כלכליסט" נודע כי הבנק, בניהולו של דב קוטלר, הגיע להסכמות עם החברה על מתן מימון של 180 מיליון דולר לטובת הקמת המפעל.

 

בשבוע שעבר נחתמה העסקה לרכישת השליטה בקבוצת חיפה (שמה החדש של חיפה כימיקלים) על ידי קבוצה בראשות קרן טנא. הקבוצה הרוכשת כוללת את לאומי פרטנרס, פועלים שוקי הון, קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים וכן את משקי הקיבוצים וג'ורג' חורש.

 

 

מפעל חיפה כימיקלים מפעל חיפה כימיקלים צילום: קבוצת חיפה

 

הרוכשים ישקיעו בחברה 60 מיליון דולר וירכשו מבעלי החברה ג'ולס ואדי טראמפ 30% ממניותיה תמורת 120 מיליון דולר. בסך הכל יושקעו בעסקה 180 מיליון דולר לפי שווי חברה של כ־600 מיליון דולר.

 

במתווה הראשון של העסקה, אמורה היתה הקבוצה של טנא לרכוש 51% ממניות החברה תמורת כ־310 מיליון דולר. אבל רצונם של האחים טראמפ להשאיר בידיהם נתח גדול יותר של מניות, וחוסר התלהבות מההשקעה מצד גופים מוסדיים, בהם כל חברות הביטוח הגדולות, הביאו למתווה החדש. גופי ההשקעה הגיעו למסקנה כי מדובר בהשקעה בסיכון גבוה, הן בשל התחרות מול חברת כיל והן בשל העובדה שמדובר בחברה שנויה במחלוקת בכל הנוגע לגזרת איכות הסביבה.

 

דליה אנרגיה, שבשליטת משקי הקיבצים וחורש, אמורה היתה לרכוש גם את מפעל האמוניה של החברה תמורת עלות הקמתו. בשלב זה לא ברור אם עסקה זו תצא לפועל. היא לא נחתמה בשל לוח זמנים קצר, אבל האחים טראמפ וטנא שוקלים להשאיר את המפעל בחזקתה של חיפה. המפעל מוקם באמצעות חברה יעודית, שנוסדה לשם הקמתו, כך שמכירתו תהיה קלה לביצוע מבחינה טכנית.

 

אף שתחזיק ב־30% בלבד בהון המניות, תקבל הקבוצה של טנא זכויות הצבעה ב־51% מהמניות. כך, מרבית ההחלטות יתקבלו בידי טנא ושותפותיה, מלבד כאלה שלאחים טראמפ תהיה לגביהן זכות וטו. חלק מהשותפים של טנא טרם העניקו לעסקה אישור מוועדות ההשקעה שלהם, והדבר אמור לקרות בשבועות הקרובים, עד לקבלת האישורים הרגולטוריים שיאפשרו את השלמת העסקה.

 

טנא תשקיע עד 80 מיליון דולר בעסקה והמשקיעים הנוספים ישקיעו את יתרת הסכום. קבוצת טנא עשויה להגיע לאחזקה של 30% במניות חיפה כימיקלים כשתשלים את כל שלבי העסקה והתשלומים עבורה. האחים טראמפ יוסיפו להחזיק ב־70% ממניותיה.

 

עיקר עיסוקה של חיפה כימיקלים הוא ייצור הדשן חנקת אשלגן וייצור דשנים מיוחדים על בסיס חנקת אשלגן. החברה מתכננת להקים מפעל לייצור 100 אלף טון לשנה של אמוניה, ולהרחיב את כושר הייצור של חנקת אשלגן במישור רותם בהשקעה כוללת של 420 מיליון דולר.

 

ההשקעה נועדה לשקם את כושר הייצור ולשפר את רווחיותה של החברה, שכיום מייבאת אמוניה ממדינות זרות. החברה, שמנוהלת על ידי מוטי לוין, סבלה מירידה של 22% בהכנסותיה בין 2016 ל־2020, ומנפילה של 70% ברווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) בתקופה זו, בעקבות סגירת מתקן האמוניה ב־2017 וסגירת המפעל שלה במפרץ חיפה.

 

החברה צופה שתוכנית ההשקעות שלה תגדיל את מחזור המכירות ב־37% עד 2025 לרמה של 669 מיליון דולר, ואת הרווח התפעולי התזרימי פי חמישה ל־128 מיליון דולר ב־2025.

x