$
בורסת ת"א

נחתמה העסקה: דליה תרכוש את מפעל האמוניה של חיפה כימיקלים

במסגרת העסקה, תרכוש דליה אנרגיה גם חלק ממניות המחברה במסגרת קבוצת טנא. דליה תשקיע 60 מיליון דולר בהקמת מתקן האמוניה, שיחד עם מימון עלותו עומדת על כ-250 מיליון דולר

גולן חזני 07:2116.03.21

דליה אנרגיה חתמה אמש על עיסקה לרכישה של מתקן האמוניה של חיפה כימיקלים ורכישה של חלק ממניות החברה במסגרת קבוצת טנא.

 

 

 

דליה שבשליטת משקי הקיבוצים, קרן תש"י, דניאל חוסידמן, המורים והגננות וצבי ברק, תשקיע את ההון העצמי של 60 מיליון דולר בהקמת מתקן האמוניה, שיחד עם מימון עלותו עומדת על כ-250 מיליון דולר, ותקבל אופציה עתידית לרכישתו.

בנוסף תשקיע דליה אנרגיה 40 מיליון דולר בשותפות עם קרן טנא וגופים נוספים ביניהם לאומי פרטנרס וקרנות עמיתים ברכישת 51% ממניות חיפה כימיקלים מידי האחים ג'ולס ואדי טראמפ. העיסקה נעשית תמורת 310 מיליון דולר ולפי שווי 610 מיליון דולר לקבוצת חיפה.

 

מימין אריאל הלפרין מנהל קרן טנא, עובד דבי מנכ"ל דליה אנרגיה וגולס טראמפ בעלי חיפה כימיקלים מימין אריאל הלפרין מנהל קרן טנא, עובד דבי מנכ"ל דליה אנרגיה וגולס טראמפ בעלי חיפה כימיקלים צילום: אתר קרן טנא, אורי שדה, ירון ברנר

 

את 2020 סיימה קבוצת חיפה (שמה החדש של חיפה כימיקלים) המנוהלת בידי מוטי לוין, עם מכירות של 488 מיליון דולר ואביטדה (רווח תפעולי תזרימי) של 25 מיליון דולר. הונה העצמי של החברה עומד על 356 מיליון דולר כך ששווי החברה בעיסקה משקף מכפיל של כ-1.7 על ההון, 1.25 על המכירות ושל 24 על האביטדה.

 

חיפה כימיקלים שהיתה אחת משתי החברות המובילות בעולם בשוק של חנקת אשלגן ודשנים מיוחדים - איבדה מחצית מכושר הייצור שלה ביום אחד ב-2017. המפעל בצפון נסגר והחברה נשארה עם מפעל אחד בלבד, בדרום. עובדי המפעל בצפון פוטרו וההכנסות נפגעו פגיעה קשה.

x