$
שווקי חו"ל

הפד העלה את תחזית הצמיחה והאינפלציה, אך לא צופה העלאות ריבית לפני 2023

הבנק המרכזי של ארה"ב הותיר את הריבית במשק בשיעור של 0%-0.25%; היו"ר פאוול: "אנחנו מצפים להתקדמות מהירה יותר בשוק העבודה ובאינפלציה עם ההתקדמות של החיסונים והודות לתמיכה הכספית - אבל נצטרך קודם לראות את זה".

שיר רייטר 20:0017.03.21

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב שבראשות ג'רום פאוול, הותיר הערב (ד') את הריבית במשק בשיעור של 0%-0.25%, בהתאם לתחזיות.

הבנק חזר על התחייבותו להמשיך בתוכנית הרכישות בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש, כדי לתמוך בכלכלה לנוכח הפגיעה הקשה שנגרמת ממשבר הקורונה.

 

הפד העלה בחדות את תחזיות האינפלציה והצמיחה הכלכלית שלו, אך חזר על כך שלא קיים צפי להעלאת ריבית לפני 2023, למרות התחזיות המשופרות. 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

 

במסיבת העיתונאים שערך היו"ר פאוול לאחר החלטת הריבית, אמר כי עדיין לא הגיע הזמן לדון בצמצום תוכנית הרכישות. הוא הוסיף כי כל עליית מחירים שתירשם השנה בעקבות הפתיחה מחדש של המשק האמריקאי - תהיה זמנית, ולא תהווה עילה לשינוי מדיניות.

 

פאוול אמר שהפד ירצה לראות מהלך מתמשך ויציב של האינפלציה מעל ל-2%, לפני שישקול שינוי במדיניות הריבית המקלה הנוכחית.

 

"אנחנו מצפים להתקדמות מהירה יותר הן בשוק העבודה והן באינפלציה, עם ההתקדמות של החיסונים והודות לתמיכה הכספית", אמר פאוול. "אנחנו צופים שזה יקרה, אבל נצטרך קודם לראות את זה".

 

הפעילות הכלכלית חזרה לטפס

 

בתום פגישה שנמשכה יומיים, ועדת השוק הפתוח של הפד (FOMC) הצביעה כצפוי בעד השארת הריבית על ההלוואות ללא שינוי, ובעד המשך תוכנית רכישת הנכסים, במסגרתה רוכש הבנק אג"ח בהיקף של לפחות 120 מיליארד דולר בחודש.

 

השינויים המשמעותיים בהודעת הריבית אינם בשיעור הריבית הנוכחי, כי אם בתחזיות של בכירי הבנק לעתיד הכלכלה, ולאופן שבו השינויים הכלכליים עשויים להשפיע גם על מדיניות הריבית.

 

"לאחר התמתנות בקצב ההתאוששות, מדדי הפעילות הכלכלית והתעסוקה חזרו לאחרונה לטפס", כתבה ועדת השוק הפתוח בהצהרתה. "אם כי הענפים שנפגעו הכי קשה מהמגפה נותרו חלשים".

 

בבנק צופים שהתמ"ג יצמח ב-6.5% ב-2021, תחזית משופרת לעומת הצפי לצמיחה שנתית של 4.2% שפירסם הפד בדצמבר.

 

התחזיות ל-2022 ול-2023 הן לעליות של 3.3% ו-2.2% בהתאמה. לטווח ארוך יותר צופים בבנק שהצמיחה תתייצב על כ-2.3%. בפד חוזים שהמחירים יטפסו בקצב גבוה מיעד הפד שעומד על 2% לשנה, וצופים שהאינפלציה השנה תעמוד על 2.4% לפני שתרד בחזרה ב-2022.

 

לפי טבלת התחזיות (Dot-plot) של הפד, שבעה מתוך 18 חברי ה-FOMC צופים העלאת ריבית ב-2023. מדובר במספר רב יותר לעומת פרסום התחזיות בדצמבר, אז רק חמישה מחברי הוועדה צפו העלאה ב-2023.

 

מדיניות הריבית האפסית של הפד נמשכת כבר שנה. הבנק המרכזי הוריד את הריבית לרמתה הנוכחית ב-15 במרץ 2020, בהחלטה דרמטית ומפתיעה שחרגה מהמועדים הקבועים של הפד לפרסום החלטות הריבית. 

x