$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן ריט 1 במגעים עם דהרי ואדיב לעסקה חלופית לרכישת ישפרו מודיעין

לאחר שרשות התחרות מנעה את מכירת מרכז הקניות לביג, בעלי תנופורט במגעים מתקדמים למכירתו לקרן ההשקעות בנדל"ן בניהול אלי סייד. העסקה תותנה בכך שערעור ביג לרשות התחרות יידחה

גולן חזני 07:2324.03.21

קרן ריט 1 מנהלת מגעים מתקדמים עם כידן דהרי וירון אדיב, בעלי תנופורט, על עסקה חלופית לרכישת מרכז הקניות ישפרו מודיעין מידיהם.מטרת המגעים היא שקרן ריט 1 תיכנס במקום ביג לעסקה, במסגרת מכרו השניים את מרכז הקניות תמורת 425 מיליון שקל, אך טורפדה בידי רשות התחרות.

 

כחלק מהעסקה, קיבלו דהרי ואדיב מביג 100 מיליון שקל כהלוואה לצורך התשלום השני מתוך שלושה לרכישת חברת ישפרו כולה מידי נכסים ובניין מקבוצת דסק"ש, תמורת 800 מיליון שקל. המועד האחרון לביצוע התשלום השלישי והגבוה ביותר אמור להיות במהלך חודש מרץ הנוכחי, 650 מיליון שקל.

 

כדי לממן תשלום זה מכרו דהרי ואדיב את ישפרו מודיעין לביג, המנוהלת בידי חי גאליס. ביג שגתה כשלא ביקשה את אישור רשות התחרות לעסקה, והאחרונה הודיעה לביג כי ההלוואה שהעניקה לדהרי ואדיב דינה כאילו השתתפה היא עצמה ברכישה ולכן חלות עליה אותן מגבלות כאילו היא שותפה לרכישת ישפרו.

 

לביג שותפות במרכזי קניות במודיעין ובקרית גת, ולכן יו"ר רשות התחרות מיכל הלפרין לא אישרה לביג את העסקה והיא לא יכולה להשלים את רכישת ישפרו מודיעין לעת עתה, אלא אם תשתנה החלטת הרשות. ביג הגישה בקשה חדשה, שנידונה בימים אלה. גם הלוואה מכלירמרק עדיין על הפרק כחלופה.

 

אבל בינתיים השעון אצל דהרי ואדיב מתקתק. השניים ביקשו מנכסים ובניין, המנוהלת בידי גיל קוטלר, ארכה לביצוע התשלום השלישי, אבל דירקטוריון נכסים ובניין השיב בשלילה. זאת, מאחר והיא מצויה בתקופת ביניים, לפני מעבר השליטה בה לקבוצה בראשות צחי נחמיאס ומגה אור, והדירקטוריון לא מנהל מגע עם בעל השליטה הנכנס ואינננו יודע את עמדתו. נחמיאס אף שלח מכתב זועם לדירקטוריון כאשר נכסים ובניין השקיעה כ־90 מיליון שקל ברכישת 5% מקרן הריט סלע קפיטל, ומאז יש מתח מסוים בין החברה לבעל השליטה שבדרך.

 

דהרי ואדיב חוששים שביג לא תוכל לאשר את העסקה ברשות התחרות, ולכן מיהרו להיענות לפניות שקיבלו לעסקה חלופית. מגעים התנהלו עם חמש חברות, אבל ההתקדמות היתה עם ריט 1. גם אם תיחתם, עסקה זו תותנה ככל הנראה בכך שהעסקה מול ביג תיפול סופית. ביג לוחצת על דהרי ואדיב להשלים את העסקה, מה גם שבזכותה הצליחו השניים לעמוד בתשלום השני. דהרי ואדיב מצידם, טוענים שעמדת הרשות מפילה את העסקה ולכן עומדים לחתום מול ריט 1.

 

ריט 1 שהוקמה ב־2006 היא קרן ההשקעות הראשונה בשוק ההון הישראלי שמאפשרת למשקיעים להיחשף לנדל"ן מניב, תוך חלוקת מרבית התזרים כדיבידנד, ללא שכבת מס נוספת. לקרן תיק נכסים מניבים בהיקף של כ־5.5 מיליארד שקל. מנכ"ל החברה הוא שמואל סייד.

 

מימין: כידן דהרי וירון אדיב מימין: כידן דהרי וירון אדיב צילום: ישראל הדרי

 

x