$
ספורט עולמי

דו"ח באנגליה: קבוצות כדורגל התעלמו עשרות שנים מפגיעה מינית בילדים

הרמה הנמוכה של פיקוח בבריטניה על פעילויות ילדים ומבוגרים שאינם הוריהם, אפשרה לדברי כותב הדו"ח את הפגיעה בילדים, ובושת הקורבנות וטקטיקות של בריונים השתיקו אותם

אוריאל דסקל 11:2122.03.21

בשבוע שעבר הגיש עו"ד קיילב שלדון להתאחדות לכדורגל האנגלית דו"ח בן 700 עמודים על תקיפות מיניות בכדורגל האנגלי. הדו"ח מגיע בעקבות ראיון מ-2016 של הכדורגלן לשעבר אנדי וודוורד ל"גרדיאן" שבו חשף מסכת של תקיפות מיניות שעבר כשחקן במחלקת הילדים של אחת מקבוצות הכדורגל הוותיקות באנגליה, קרו אלכסנדרה.

 

הראיון של וודוורד והספר שלו על הסיוט שעבר פתחו תיבת פנדורה בכדורגל האנגלי. מאז אותו ראיון, נחשפו עשרות תקיפות מיניות בעולם הכדורגל האנגלי וגם נקשרו להתאבדותו ב-2011 של גארי ספיד, כוכב ניוקאסל יונייטד לשעבר ומאמן נבחרת וויילס. בארי בנל, מאמן ילדים שהורשע במעשים מגונים ותקיפות מיניות, היה מאמן הילדים של ספיד.

 

מאז הראיון של וודוורד הורשעו 3 מאמני ילדים ב-142 תקיפות מיניות בין 1970 לסוף המאה ה-20. וזה, ככל הנראה, רק קצה הקרחון.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

הנתונים הקשים שמציג הדו"ח היו קשורות למוסדות הכדורגל, שאפשרו את הפגיעות החוזרות ונשנות בילדים. המוסדות לא טיפלו בתלונות על מאמנים ודמויות כדורגל בכירות העלימו עין מהתנהגויות לא הולמות של העבריינים. שלדון מדגיש בדו"ח שלאורך המאה ה-20, ברחבי החברה הבריטית רמת הפיקוח על פעילויות ילדים עם מבוגרים שאינם הוריהם היתה מינימלית ואפשרה את האקלים שבו הילדים לא היו מוגנים מפני טורפים, שניצלו את מעמדם, בושת הקורבנות וטקטיקות של בריונים כדי להשתיק את הקורבנות למשך עשרות שנים.

 

טיפולים פסיכולוגיים, תנועת Me Too ומצבים בריאותיים ונפשיים של חברים למקצוע, הובילו לראיונות של הכדורגלנים שנפגעו וגם לחשיפת המפלצות שגזלו את ילדותם של מאות ילדים.

 

עוד עולה מהדו"ח של עו"ד שלדון כי יש "בורות עמוקה" ו"נאיביות" אצל האחראים המבוגרים בכל הקשור לסיכונים הללו, מה שמנע מרבים לזהות מצוקה אצל ילדים ולחקור שמועות. האירועים התרחשו במועדונים הגדולים ביותר באנגליה, כולל טוטנהאם, ניוקאסל, מנצ'סטר סיטי וצ'לסי. ההתאחדות לכדורגל האנגלית התנצלה שאפשרה למצב הזה לקרות.

 

בזמנו, אפילו לא היו בדיקות רקע על מאמנים וגם עברייני מין שהורשעו היו יכולים לקבל תפקיד כמאמני כדורגל.

 

החשיפות המזעזעות על מעשיו של יהודה משי זהב מראות שלמרות המודעות הגבוהה והאקלים שהשתנה, טורפים מיניים עדיין מסתובבים בין ילדים ונערים, מנצלים אותם ואז משתיקים אותם למשך שנים. ההתמודדות מולם תלויה בעיקר במוסדות ובפתיחות, הכרה והבנת עמוק של הנושא. וכפי שקרה באנגליה, המוסדות הללו - שאפשרו בעבר קשר מנצל בין מבוגר לילדים - יכולים להיות גם קבוצות ומועדוני כדורגל.

x