$
הכסף

פרסום ראשון

אופק קיבלה רישיון לאגודת אשראי מרשות שוק ההון

קיבלה רשיון זמני לשנתיים להשלמת היערכות טכנולוגית, ולאחר מכן תקבל רשיון מלא למתן חשבונות עו"ש ופקדונות לחבריה. אגודת אשראי היא אגודה פיננסית שבה הלקוחות הם גם בעלי המניות, ולכן אמורה לספק שירותים פיננסים במחירים נמוכים

עירית אבישר 10:4517.03.21

קרוב לעשור מאז הוקמה, אופק מקבלת באופן רשמי רשיון של אגודת אשראי. ל"כלכליסט" נודע כי רשות שוק ההון, בראשות ד"ר משה ברקת, חתמה היום על רשיון לאגודת אשראי לאופק. בשלב זה מדובר ברשיון לתקופה של שנתיים. מתן הרשיון הזמני יאפשר לאופק, שבניהולו של תום דרומי חכים, להשלים את ההיערכות הטכנולוגית והתפעולית לקבלת רשיון מלא. עם הרשיון הנוכחי תוכל אופק לקבל שירותי מחשוב מחברת TCS מקבוצת טאטא, שזכתה במכרז שערכה המדינה למתן שירותי מיחשוב לבנקים חדשים. בתום תקופת ההקמה ולאחר השלמת הדרישות הרגולטוריות על ידי אופק, תתאפשר הענקת רישיון למתן פקדונות ואשראי בהתאם לתחומי העיסוק שיותרו לאופק.

 

 

 

 

משה ברקת יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת יו"ר רשות שוק ההון צילום: עמית שעל

 

אגודת אשראי היא אגודה בה בעלי המניות הם גם הלקוחות, וכך נוצרת זהות אינטרסים בין טובת הלקוח לבעלי המניות, מה שאמור להביא לכך שמחיריה יהיו נמוכים. לאופק יש כיום מעל ל-6,000 חברים, כאשר כיום עיקר השירות שהיא נותנת הוא בתחום ההלוואות מסוג P2P, הלוואות בין עמיתים. קבלת רשיון של אגודת אשראי, יאפשר לה להעניק יותר שירותים פיננסים ובהם עו"ש, פקדונות ושירותי כרטיסי אשראי. בשלב זה האגודה תפוקח ע"י רשות שוק ההון, ואם תגיע להיקפי פעילות גדולים, היא תעבור להיות תחת הפיקוח של בנק ישראל.

 

הרשיון שקיבלה אופק ניתן לאחר תהליך שעשתה רשות שוק ההון, ובו היא בחנה את התוכנית העסקית שלה, והגדירה לה את שלבי הפעולה הבאים בהם תצטרך אופק לעמוד כדי להתחיל בפעילותה. רישיון מסוג זה הוא הרישיון הראשון שניתן לאגודת אשראי במתכונת החדשה של החוק לפיקוח על שירותים פיננסיים מוסדרים.

 

סגן שר האוצר, יצחק כהן מסר: "מתן הרישיון על ידי רשות שוק ההון להקמתה של אגודת אשראי ופיקדון ראשונה בישראל מהווה פתח לתחרות נוספת בתחום זה. אני מקווה כי היצע השירותים הניתן לכלל הציבור יגדל ויטיב עם רוכשי השירותים ויותאם לצרכיהם ומידותיהם".

 

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת אמר: "היום השלמנו את השלב הראשון באישור תקדימי לפעילות של אגודה למתן שירותי פיקדון ואשראי. צעד שעתיד להרחיב את האפשרויות העומדות בפני הציבור הישראלי בכל הקשור לנותני שירותי פיננסים ולקדם את התחרות בתחום".

 

x