$
כלכלה ומדיניות

דו"ח תעסוקה חזק בארה"ב: 379 אלף משרות נוספו למשק בפברואר

זאת לעומת צפי לתוספת של 210 אלף משרות חדשות; בנוסף, שיעור האבטלה ירד מ-6.3% ל-6.2%; הנתונים הושפעו מההתאוששות עקב מבצע החיסונים נגד קורונה במדינה; עיקר העלייה - בעסקי המזון, הקמעונאות והבידור

חדשות חוץ 15:3305.03.21

כלכלת ארה"ב הוסיפה בחודש פברואר 379 אלף משרות, כך לפי דו"ח התעסוקה המתפרסם שם היום (ו'). מדובר בנתון העולה בהרבה על התחזיות שעמדו על 210 אלף משרות חדשות. בנוסף, שיעור האבטלה ירד מ-6.3% ל-6.2%. הדו"ח מתייחס לחודש המלא הראשון לכהונת ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב, והוא הושפע מההתאוששות הכלכלית והאופטימיות עקב מבצע החיסונים נגד קורונה במדינה, וכן הירידה במספר החולים.

 

כן פורסמו נתונים מעודכנים לחודש ינואר, ומהם עולה כי תוספת המשרות עמדה בו על 166 אלף לעומת קריאה ראשונית של 49 אלף. בדצמבר נוספו 306 אלף משרות במקום 227 אלף בקריאה הראשונית.

 

הדו"ח הראשון של הנשיא ביידן הדו"ח הראשון של הנשיא ביידן צילום: אי פי איי

 

הצמיחה בתעסוקה נבלמה בחודשיים שקדמו לתקופת הדו"ח לנוכח העלייה בתחלואה וההגבלות הנלוות, אך מרבית הנתונים הכלכליים השתפרו כשההערכה היא כי התמ"ג ברבעון הראשון יצביע אף הוא על התרחבות קלה בכלכלה. על אף ההתחזקות שחווה שוק העבודה בפברואר, מצפה לו עוד דרך ארוכה עד להתאוששות מלאה, כשמיליוני אנשים עוד נותרו מחוסרי עבודה בשל המגפה.

 

העלייה במספר המשרות התרכזה בעיקר בעסקים כמו מסעדות, רשתות קמעונאות ותעשיית הבידור בעקבות הקלות במגבלות הקורונה. סקטורי הפנאי והאירוח, שנפגעו בצורה קשה מהמגפה, הוסיפו 355 אלף משרות חדשות בחודש שעבר, על רקע ההקלה של ההגבלות על המסעדות בחלק מהאזורים. הברים והמסעדות לבדם אחראיים לתוספת של 286 אלף משרות, בעוד שבתי המלון הוסיפו 36 אלף עובדים ותעשיית ההימורים 33 אלף. עם זאת, במגזרים הללו עוד חסרות 3.5 מיליון משרות לעומת המצב לפני שנה, בדיוק לפני פרוץ המגפה. ביצועים טובים נרשמו גם בסקטור הבריאות שהוסיף 46 אלף משרות, הקמעונאות עם 41 אלף משרות והייצור עם 21 אלף. לעומת זאת, משרות חינוך ממשלתיות התכווצו ב-69 אלף, סקטור הבנייה התכווץ ב-61 אלף וסקטור הכרייה איבד 8,000 משרות.

 

"נתוני התעסוקה האמריקאיים מעודדים ומצביעים על כך ששוק העבודה האמריקאי בדרכו להתאוששות", הגיב על הנתונים ריצ'רד פליין, מנהל חברת ההשקעות צ'רלס שוואב בבריטניה, "קצב מתן חיסוני הקורונה משתפר לאחר שנפתרו בעיות בלוגיסטיקה ובייצור, כך שהתקווה היא שההקלה בגבלות הריחוק החברתי יובילו לעוד פעילות וחזרה לצמיחה בשוק העבודה".

x