$
ספרות

סמי ברדוגו הוא זוכה פרס ספיר לספרות 2020 על ספרו "חמור"

סמי ברדוגו גבר על ארבעת המועמדים האחרים, וספרו "חמור" זכה בפרס ספיר לספרות שמחלק מפעל הפיס. הוא יזכה ב-150 אלף שקלים. בפרס לספר הביכורים זכה דורי פינטו על ספרו "ירח"

יובל פלוטקין 15:2428.02.21

הסופר סמי ברדוגו זכה בפרס ספיר לספרות לשנת 2020 על ספרו "חמור", כך הוכרז היום (א'). ברדוגו גבר על ארבעת המועמדים האחרים לפרס, שמחלק מפעל הפיס: יעקב צ. מאיר על "נחמיה", גיא עד על "ויקי ויקטוריה", יוסף בר-יוסף על "אבא, בן, סבתא דינה" ורועי חן על "נשמות".

 

ברדוגו יקבל על זכייתו 150 אלף שקלים. בנוסף, ספרו, שראה אור בהוצאת הספרייה החדשה, יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ובשפה זרה נוספת על פי בחירתו. זוהי הפעם השישית שבה ברדוגו מועמד לפרס. בעבר הופיע ברשימה הקצרה עם ספריו "יתומים", "הילד האחרון של המאה", "סיפור הווה על פני הארץ" ו"כי גי", וספרו "זה הדברים" היה מועמד ברשימה הארוכה. לפני כחודשיים "חמור" זכה גם בפרס ברנר לשנת 2020.

סמי ברדוגו זוכה פרס ספיר לספרות 2020 על הספר "חמור" סמי ברדוגו זוכה פרס ספיר לספרות 2020 על הספר "חמור" צילום: יח"צ (מפעל הפיס)

 

 

"חמור" מספר על רוסלאן איסקוב, גבר ישראלי יליד אזרבייג'ן, שנתקל בשני שוטרים המבקשים ממנו להשגיח על חמור. בשמונת הימים הבאים, קשר עז נקשר בינו לבין החיה. במקביל, גיבור הספר, הנדסאי מובטל, נזכר ברגע משמעותי משלהי נעוריו, באמצע שנות ה-90.

 

בוועדת השיפוט, בראשותה של אמי פלמור, ישבו פרופ' אבנר הולצמן, ד"ר מיכל בן חורין, ד"ר שגיא מעין, ד"ר שירה סתיו, אלעד בר-נוי ועמיחי חסון. הוועדה כתבה כי "בלשון וירטואוזית ומקורית בתכלית, בחוכמה ובאומץ, 'חמור' של סמי ברדוגו מאיר פינות של עזובה והזנחה בדרך שטרם נעשתה. פינות גשמיות ופינות עזובות בתודעה ובמחשבה. הספר מצליח לייצג גם את הסתמיות של התודעה, את הריק, ואף על פי כן דמויותיו נותרות בזרותן ובכך גם שומרות על עצמאותן. זוהי כתיבה שכולה הוויה טהורה – רגע ברגע, חי וחריף".

 

ברדוגו נתן לגיבור את שמו בעקבות אחד ההרוגים באסון החניון מ-2016, שבו נהרגו ברמת החיל שישה אנשים. הוא סיפר על כך בריאיון ל"ידיעות אחרונות": "ראיתי ידיעה חדשותית על אדם צעיר שמת בתאונת בניין, שעשתה לרגע אחד רעש גדול ומאז כבר שכחו ממנה. בחור בן 20 ומשהו שפשוט נפל ומת. העובדה שהוא מגיח פתאום לתודעה, לעיתון, משקפת את הנידחות שלו. בלי האסון אין לו כאילו זכות קיום. ובעיניי הוא בדיוק דוגמה למישהו שצריך לשים אליו לב. הטרגדיה של אנשים כמוהו אומרת משהו לא פחות משמעותי מעוד ספר על חיים עירוניים, יאפיים, בתל-אביב. איך בכלל אפשר לאהוב ספר שעוסק בתל-אביב? מכעיס אותי לראות כותבים צעירים שכותבים על חיי העיר הזאת. כמה מקום ספרותי היא תופסת, למרות שהיא כלום בתוך ישראל מבחינת אנשים וגיאוגרפיה", הוא אומר כשאנחנו נוסעים לבית אחותו במזכרת בתיה. "אפילו לדבר על זה מפריע לי לנהוג כמו שצריך".

 

בפרס לספר הביכורים זכה השנה דורי פינטו על ספרו "ירח", שראה אור בהוצאת עם עובד. ועדת השיפוט כתבה כי זהו "ספר ביכורים מפתיע ובשל להפליא אשר רוקם ביד אמן את חייהן של שש נפשות במהלך יום אחד בקיץ 1969, ברחוב אחד בירושלים, בעת ש'אפולו 11' עושה את דרכה אל הירח. עינו של הסופר נעה בטבעיות מעדשה טלסקופית של מבט-על ועד אל הקירבה המיקרוסקופית אל תודעתם ומהלך יומם של דמויותיו. את הציר המרחבי מלווה גם תנועה מרשימה קדימה ואחורה על ציר הזמן. הספר נוגע בסיפורי חיים מלאי עצב ואובדן, אך משרטט אותם בקווים דקים מאוד, בלי להתפתות לפוטנציאל המלודרמטי, ומגלה הבנה נדירה בעמקותה של הנפש האנושית. פינטו מרכיב פסיפס מרסיסים של דמויות שבורות, ואף על פי כן כל אחת מהן היא עולם ומלואו, וכתובה בעדינות, רגישות ואהבת אדם". פינטו יקבל על זכייתו מענק בסך 75 אלף שקל.

 

פרס ספיר נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית, וזו השנה ה-20 שבה הוא מחולק. הטקס נערך השנה ללא קהל בהתאם להגבלות הקורונה, וישודר הלילה בערוץ קשת.

x