$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לגאסי גייסה 200 מיליון שקל ותשקיע בחברות משפחתיות

קרן ההשקעות החדשה, שפועלת בשותפות עם קרן ויולה, תפעל לטווח ארוך ותשאף לאקזיט לאחר 20‑15 שנה, בניגוד לקרנות הקיימות בארץ

גולן חזני 07:3310.02.21

קרן ההשקעות החדשה לגאסי ביצעה גיוס של 200 מיליון שקל. לגאסי היא כנראה הקרן הראשונה שהמדיניות שלה תהיה השקעה בחברות פרטיות בבעלות משפחתית, הנמצאות בשלבי רווחיות ובעלות פוטנציאל צמיחה. הקרן צפויה לגייס סכום נוסף במהלך השנה. 

חברות כאלה הן למשל בית בכפר, חברת הדיור המוגן שבשליטת משפחת רובינשטיין, שמכרה לאחרונה 20% ממניותיה לפועלים שוקי הון. פרופיל ההשקעה יכלול חברות בעלות היקף הכנסות שנתי של לפחות 50 מיליון שקל, הפועלות בתחומים מגוונים, כגון בריאות, שירותים עסקיים (B2B), יבוא וסחר בינלאומי, תעשייה מתקדמת ותחומים נוספים.

 

שלושת השותפים שמקימים את הקרן הם אילון פנחס, נדב הררי ובן אוריון. הקרן תוקם בשותפות עם קבוצת ויולה, שהשקיעה חלק מהסכום בקרן כסוג של משקיע עוגן. יתרת הגיוס מגיעה מגופים פרטיים ופמילי אופיס ישראלים וכן מפמילי אופיס זרים.

 

הקרן תפעל במודל של Patient Capital המבוסס על עיקרון ההשקעה לטווח ארוך. מודל זה מאפשר חלוקה שוטפת של רווחים ברמה השנתית, תוך כדי המשך יצירת ערך והשבחת הפורטפוליו לאורך זמן, זאת, בשונה מהפורמט קצר הטווח המאפיין את קרנות הפרייבט אקוויטי הקיימות.

בארץ אין קרנות שפועלות לטווח ארוך. הקרנות הקיימות בארץ שואפות לאקזיט תוך 5־7 שנים ואילו לגאסי תשאף לאקזיט לאחר 15‑20 שנה. זהו מודל חדש בארץ, אם כי באירופה וארה"ב קיימות קרנות הפועלות במתכונת כזו.

 

מנהלי הקרן מאמינים כי היא בעלת פוטנציאל משמעותי גם בשוק המקומי. בישראל נבנו במהלך השנים מספר רב של חברות משפחתיות עם היקף פעילות, רווחיות וקצב צמיחה מרשימים. באמצעות תמיכה מקצועית ופיננסית יוכלו חברות אלו להגדיל אף יותר את פוטנציאל הצמיחה שלהן ולהמשיך לפתח את העסק.

שלושת המייסדים מגיעים מרקע של השקעות וליווי חברות. פנחס כיהן כשותף מנהל של קרן ויולה פרטנרס ב־20 שנים האחרונות. ויולה פרטנרס היא קרן למשקיעים פרטיים ושייכת לקבוצת ויולה שבראשות שלמה דברת אבי זאבי והראל בית און. אילון כיהן כיו"ר הפעיל של פנינסולה (עד למכירתה למיטב דש) וכיהן כדירקטור פעיל בחברות נוספות.

 

הררי כיהן בתפקידי ניהול בכירים בחברות תעשיה וחברות משפחתיות. עד לאחרונה שימש הררי מנכ"ל קבוצת כימוביל, הפועלת במסגרת חברת אמיליה פיתוח הציבורית. לפני כן שימש כמנכ"ל חברת טבע מדיקל, ה וכמנכ"ל חברת אינטרקוסמא.

 

רו"ח בן אוריון פעל בייעוץ כלכלי לחברות וליווי עסקאות, בתפקידו האחרון כיהן כשותף בפירמת הייעוץ הכלכלי פרומתאוס והוביל את תחום המיזוגים והרכישות בפירמה. קודם לכן עבד בפירמת EY ועסק בבדיקות נאותות ובביקורת של חברות ציבוריות ופרטיות.

 

 

מימין: אילון פנחס, נדב הררי ובן אוריון, השותפים בקרן לגאסי מימין: אילון פנחס, נדב הררי ובן אוריון, השותפים בקרן לגאסי צילום: איתן ריקליס

 

x