$
כלכלה ומדיניות

לא נשמע ציוץ: ג'ק מא נעדר אפילו מגמר תוכנית הטלוויזיה שלו

האיש העשיר בסין העז למתוח ביקורת על המשטר, ומאז סוף אוקטובר הוא לא נראה או נשמע בציבור; עתה תמונת הפרופיל שלו הוסרה מעמוד השופטים של Africa's Business Heroes ואף נעדר מסרטוני הפרומו שלה

סוכנויות הידיעות 11:0602.01.21

מסתורין אופף את מקום הימצאו של ג'ק מא, מייסד עליבאבא והאיש העשיר בסין, זאת לאחר שהעז לבקר את המשטר במדינה.

 

 

 

מא לא נראה בתוכנית הכשרונות שלו בטלוויזיה ולא התקבל ממנו סימן מאז סוף אוקטובר. מא בן ה-56 שימש בתקופה מסוימת כנער הפוסטר של השלטון הקומוניסטי. אך נראה שכעת שליטי המדינה פנו נגדו לאחר שביקר את הרגולטורים ואת הבנקים בבעלות המדינה בוועידת טכנולוגיה פיננסית שנערכה באוקטובר, והביע תמיכה בפתיחה רבה יותר של השוק. תמונת הפרופיל שלו הוסרה מעמוד השופטים של Africa's Business Heroes - סדרת טלוויזיה בהשתתפות יזמים צעירים, שהגמר שלה נערך בלעדיו. הוא נעדר גם מסרטוני הפרומו שלה.

 

ג'ק מא ג'ק מא צילומים: רויוטרס , גטי אימג'ס

 

שבועות לפני הגמר שנערך בנובמבר, מא מייץ שהוא "לא יכול לחכות לפגוש את המתמודדים", אך מאז לא נצפתה פעילות כלשהי מצדו, גם לא בטוויטר, לאחר שקודם לכן צייץ באופן קבוע מספר פעמים ביום. עם זאת, אין עד כה ראיות לכך שנגרם לו נזק פיזי כלשהו.

 

עד לאחרונה נחשב מא דמות מובילה בגישתה הייחודית של סין ליצירת הון ושחרור כוחות השוק בתוך מסגרת קומוניסטית עם שליטה אדוקה. המורה לאנגלית לשעבר, שהפך לטייקון, עסקי הגיע למעמד של כוכב ואפילו שיחק מאסטר קונג-פו בסרט מ-2017. אפילו בזמן שהמתחים בין ארה"ב וסין הלכו והחריפו, מא ניסה לפייס בין הצדדים בכך שתרם 2,000 מכונות הנשמה למדינת ניו יורק, מה שהביא להבעת תודה מצד הנשיא היוצא דונלד טראמפ.

 

אך השקת חברת התשלומים של מא, Ant, שציפתה לגייס סכום שיא 34.5 מיליארד דולר, עוכבה ע"י הרגולטורים במה שרבים ראו כנקמה על נאומו בשנגחאי באוקטובר. מאז נפגשו הרגולטורים עם פקידים מאנט והורו להם לשפר את המשילות התאגידית של עליבאבא ואת עמידתה ברגולציה, ולהיגמל מהרגלה לדחוק מתחרים אל מחוץ לשוק תוך שהיא מנצלת את גודלה המאסיבי.

x