$
עסקי ספורט

הממשלה וקבוצות הספורט בארץ דוחפות את הישראלים להימורים

בעוד שבספרד הרשויות מתמודדות עם הבעיות שההימורים יוצרים, הממשלה וקבוצות הספורט אצלנו מעודדות את הישראלי להמר דרך מונופול ממשלתי ועוד שוקלות ללחוץ על "כפתור הטורבו" של בעיית ההימורים. והכל כדי להציל את כיסם של בעלי הקבוצות הפרטיים

אוריאל דסקל 09:2213.07.20

בספרד אישרו חוק שיצמצם מאוד את החסויות של חברות הימורים לקבוצות כדורגל. החוק החדש נגד פרסום של הימורים יאפשר לחברות הימורים לפרסם עצמן רק בשעות מאוד ספציפיות ביום. משמעות נוספת של החוק היא שיחול איסור על חברות הימורים להעניק חסות - חסות חולצה וחסות שם - לקבוצות כדורגל מתחילת העונה הבאה.

 

 

את החוק הגיש שר הצרכנות אלברטו גארסון והוא עדיין צריך לקבל את אישור הפרלמנט האירופי - אך רוב הסיכויים שהחוק יאושר. החוק, בין השאר, גם אוסר על חסות מחברת הימורים לארגוני נוער וגם מגביל מאוד את המבצעים והאפשרויות של חברות ההימורים "לגייס" לקוחות חדשים.

 

דוכן של מפעל הפיס דוכן של מפעל הפיס צילום: ערן גרנות

 

הממשלה פועלת נגד חברות ההימורים בגלל מספר סיבות.

 

1. בשנים האחרונות נחשפה מכת הטיית משחקים בליגה השנייה והשלישית בספרד ויש ראיות לכך שהבעיה הזו זלגה גם לליגה הראשונה.

 

2. אחד מכל חמישה צעירים ספרדים (בין הגילאים 14 ל-21) מכור להימורים. וזה עניין מסכן חיים. לפי נתונים שיש קיים סיכוי גבוה למכורים להתאבד.

 

3. במדריד לבדה גדל מספר "בתי ההימורים" ב-300% מאז 2013, כאשר רוב סוכנויות ההימורים נפתחו בשכונות מעמד הפועלים ושכונות שרוב תושביהן ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. הפריחה של חברות ההימורים הפרטיות בספרד מאיימת על הרווחה של רבים מתושבי ספרד.

 

4. המספרים מראים שהתמכרות להימורים היא לא פחות מסוכנת מאשר התמכרות לאלכוהול ולסיגריות ולכן מצמצמים למינימום את הפרסום להימורים כפי שעשו זאת לסיגריות ומשקאות.

 

5. הרבה מאוד מחברות ההימורים פועלות בתחום אפור למדי, כאשר יש חשש שמדובר בכלי יעיל למדי להלבנת הון מצד גורמים עבריינים.

 

החוק הזה לא עובר בשקט מבחינת הקבוצות הבכירות בספרד.

 

הנזק הכספי שקבוצות לה ליגה ירגישו הוא משמעותי. ולנסיה, סביליה, מאיורקה, גרנדה, לגנאס, אוסאסונה, לבאנטה ואלאבס צפויות לאבד את נותן החסות הגדול ביותר שלהן. כמו כן, רק ויאריאל, ריאל ויאדוליד וריאל סוסידאד לא מקבלות חסות כלשהי מחברות הימורים. מדובר על כך שלה ליגה תאבד הכנסה של כ-80 מיליון יורו בשנה מאיסור פרסום של חברות הימורים. וזה לא סכום קטן בזמן שבליגה מתמודדים עם אחד מהמשברים הכלכליים הגדולים בהיסטוריה.

 

גם תקשורת הספורט צפויה לאבד לא מעט הכנסות. על פי הערכות בספרד, חברות ההימורים משקיעות כ-150 מיליון יורו בפרסום במדיית הספורט בספרד. חברות ההימורים, על פי המספרים מהממשלה הספרדית, משלמת כ-2 מיליארד יורו במיסים ומייצרת כ-50,000 עבודות במדינה. ואולם, הערכות הן ששטחי הפרסום באצטדיונים לא יישארו ריקים. וכמו שאיסור פרסום טבקו ואלכוהול לא עצר את הנסיקה בהכנסות המסחריות של הספורט, ייתכן שגם העזיבה של חברות ההימורים מפרסום בכדורגל תוביל לעלייה בנותני חסות מסוג אחר, נותני חסות שירגישו יותר בנוח לפרסם את המוצר שלהם לא לצד חברות הימורים.

 

עולם הכדורגל הספרדי, כאמור, ממש לא מבסוט מהאיסור על פרסום של חברות הימורים אבל הממשלה פועלת נגד התעשייה הזו מסיבות טובות.

 

ובישראל?

 

ועכשיו בוא נעזוב את ספרד ונטוס לצד השני של הים התיכון. בישראל מתנהל בשבועות האחרונים משא ומתן בין קבוצות הכדורגל והכדורסל המקצועיות למשרד האוצר לגבי פיצויים על סיום עונת 2019/20 ללא קהל ותחילת עונת 2020/21 ללא קהל.

 

אחת מהמטרות של הקבוצות היא שתוקם תוכנית להימורים אונליין בלייב (לייב בטים) - מה שיעזור לטוטו (או למי שינהל את זה), להכניס כסף גדול יותר מאי פעם - וזה אמור לאפשר תשלומים גבוהים לקבוצות, רובן בבעלות וניהול פרטי. למרות שזה לא יקרה בדיוני התקציב הקרובים, נראה שהושג סיכום עקרוני בנושא וכבר בוחנים אפשרויות להתחיל את ההימורים הללו - שלפי כל המחקרים בנושא, הם ממכרים הרבה יותר מההימורים הרגילים (במיוחד במובייל). זה ממש "גלגל ההצלה של הספורט המקצועני בישראל" ולכן שוקלים לאשר גל נוסף של ההתמכרויות.

 

כבר היום הישראלי הממוצע מהמר בערך פי 2.2 מהאירופאי הממוצע - כך לפי דוח של ארגון ההימורים וההגרלות האירופי מלפני מספר שנים.

 

הימורים חוקיים בישראל נעשים רק דרך הממשלה - אבל תעשיית ההימורים הלא חוקיים גדולה בהרבה לפי הערכות המשטרה והמומחים. הטוטו "מתחרה" נגד יריבים קשוחים ולכן אימץ אסטרטגיית פרסום די אגרסיבית.

 

התוצאה של כך היא פרסום ושיווק הימורים כפעולה משתלמת או רווחית ושימוש בדמויות מצוירות, שמעצם היותן מצוירות פונות לקהל צעיר יותר. הפרסומות להימורים בישראל יכולות להופיע בכל מקום ובכל שעה. ביחד עם היחסים הגרועים שמעניקים בארגון למהמרים (ביחס להימורים הלא חוקיים) אלו דברים שהם פשוט מלכודת למהמרים, במיוחד צעירים, במיוחד משכונות במצב סוציואקונומי נמוך.

 

בעוד שבספרד הרשויות מתמודדות עם הבעיות שההימורים יוצרים, נראה שהממשלה וקבוצות הספורט בישראל דוחפות את הישראלי להמר דרך מונופול ממשלתי, ועוד בקרוב עשויים ללחוץ על "כפתור הטורבו" של בעיית ההימורים בישראל - בעיקר כדי להציל את כיסם של בעלי הקבוצות הפרטיים.

 

באמת שאין את זה בפחות מוסרי.
x