$
צרכנות פיננסית

לאומי יאפשר הקפאת משכנתאות לתקופה של שנתיים

מדובר בהקפאה של התשלומים על הקרן בלבד, כאשר בתקופה זו הלווה ימשיך לשלם את הריבית; הבנק יאפשר במקביל גם שימוש במתווה של בנק ישראל שמקפיא גם תשלומי ריבית - אולם לתקופה של עד חצי שנה בלבד

עירית אבישר 13:5312.07.20

בנק לאומי לא ממתין למתווה הארכת הקפאת ההלוואות של בנק ישראל: הבנק הודיע היום (א') כי יאפשר ללקוחותיו להקפיא את תשלומי המשכנתא החל מחודש אוגוסט לתקופה של עד שנתיים. יחד עם זאת, במסגרת ההצעה של לאומי הלווים ימשיכו לשלם את הריבית על המשכנתא בתקופת ההקפאה, ותשלום הקרן יוקפא.

 

לעומת זאת, במתווה של בנק ישראל (שנותר עדיין פעיל בלאומי) ניתן לבקש הקפאה של מלוא התשלום (קרן וריבית), אולם לתקופה של עד חצי שנה בלבד. בימים אלה בוחנים בבנק ישראל את האפשרות להאריך את מתווה הקפאת ההלוואות. נציין כי בשנים הראשונות לנטילת המשכנתה, עיקר התשלום החודשי הוא הריבית, ולכן ההצעה של לאומי משמעותית יותר למי שאינו נמצא בתחילת הדרך של פירעון ההלוואה.

 

 

חנן פרידמן חנן פרידמן צילומים: רון קדמי, שאול גולן

 

במסגרת התוכנית החדשה, בתום תקופת ההקפאה תשלומי הקרן ייפרסו על פני תקופת המשכנתא הנותרת. היות והדבר צפוי להביא לעלייה משמעותית בתשלום החודשי, הרי שבלאומי יאפשרו באותה נקודה גם למחזר את המשכנתא ולקחת משכנתא חדשה לתקופה ארוכה יותר. עוד מציינים בלאומי כי המסלול החדש יהיה פתוח גם בפני לקוחות שכבר היום נמצאים במצב של הקפאת משכנתה במסגרת המתווה של בנק ישראל. כאמור, ניתן לבקש את ההקפאה לתקופה של עד שנתיים, אולם ניתן יהיה להפסיק את ההקפאה בכל שלב ללא תשלום קנס במידה והלווה יתאושש ולא יהיה זקוק להקלה. נציין כי ככל הידוע, לאומי לא צפוי לבצע הפרשות חשבונאיות בגין משכנתאות שייכנסו להקפאה במתווה שהוא מציע.

 

"התוכנית החדשה גובשה לאור ההערכות העדכניות בממשלה ובמשק, לפיהן היציאה מהמשבר הכלכלי בארץ צפויה להיות איטית יותר מכפי שהעריכו בתחילת התפרצות הוירוס בישראל. הערכות אלה גברו באחרונה עקב התפרצות הגל השני של תחלואה בקורונה בישראל, החזרת המגבלות על עסקים והירידה האיטית מהצפוי במספר המובטלים והמצויים בחל"ת", מסבירים בבנק לאומי. בבנק שבניהולו של חנן פרידמן מעריכים כי התוכנית החדשה תמנע מאלפי משקי בית כניסה לפיגור בהחזרי המשכנתא ותאפשר להם לחזור ולשלם את המשכנתא באופן סדיר ככל שהמשק יתאושש.

 

טל בר אל, ראש מערך משכנתאות בלאומי אמר: "למרות התפרצות הגל השני של התחלואה בישראל, קצב לקיחת המשכנתאות ופתיחת בקשות חדשות למשכנתא בימים הראשונים של חודש יולי אינו שונה מזה שראינו בחודש יוני, והדבר צפוי להתבטא בנתוני לקיחת המשכנתאות של יולי-אוגוסט. עם זאת, אין ספק שרמת אי הודאות בכל המשק עלתה, וכך גם בשוק המשכנתאות. ברור שלפני כולנו עומדת תקופה לא פשוטה, וכי לצלוח אותה יהיה צורך במתן פתרונות לצרכי השעה המשתנים, כפי שאנו בלאומי מנסים לעשות מתחילת המשבר, וגם כעת".

x