$
קורונה

גם לו מותר: בולסונרו מאיים להוציא את ברזיל מארגון הבריאות העולמי

נשיא ברזיל זועם אל האזהרה שפרסם הארגון לממשלות דרום אמריקה מהסיכון שבהסרת הסגר הקורונה לפני שתיראה האטה בהתפשטות הנגיף באזור; זאת בשעה שמספר החולים והמתים במדינה רק הולך ועולה בהתמדה; רק לאחרונה הודיע טראמפ על ניתוק היחסים עם הארגון

שירות כלכליסט 11:5006.06.20

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו איים אתמול (ו') להוציא את ארצו מארגון הבריאות העולמי (WHO) לאחר שהסוכנות הזהירה את ממשלות דרום אמריקה מהסיכון שבהסרת הסגר הקורונה לפני שתיראה האטה בהתפשטות הנגיף באזור. בולסונרו תיאר את מדיניות הארגון כ"חד צדדית". הדברים מתפרסמים כמה ימים לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על ניתוק הקשרים של ארצו עם הארגון בטענה למחדלים מצדו ועל כך שהוא נשלט על ידי סין.

 

 

 

ביום חמישי דווח כי מספר החולים בקורונה בברזיל חצה את רף ה-600 אלף ושמעל 1,430 מקרי מוות נרשמו בה תוך יממה, השיא היומי השלישי ברציפות. אתמול בלילה דיווחה ברזיל על 1,005 מקרי מוות נוספים. המגפה הביאה עד כה למותם של יותר מ-35 אלף ברזילאים, המספר הגבוה בעולם חוץ מארה"ב ובריטניה.

 

אזרחים בברזיל בתקופת הקורונה אזרחים בברזיל בתקופת הקורונה צילום: AP

 

עם זאת, בולסונרו ממשיך לתמוך בהסרה מהירה של מגבלות התנועה, בטענה שהעלויות הכלכליות בעקבותיהן גורמות נזק רב יותר מסיכוני הבריאות שמביא הנגיף. המדינות המאוכלסות ביותר באמריקה הלטינית – ברזיל ומקסיקו -הן גם המדינות בעלות שיעורי ההדבקה הגבוהים ביותר, למרות שקצב התפשטות המגפה ממשיך לעלות גם במדינות כמו פרו, קולומביה, צ'ילה ובוליביה. בסך הכל נדבקו עד כה בקורונה 1.1 מיליון איש בדרום אמריקה.

 

בעוד מנהיגי רוב מדינות היבשת נקטו בגישה יותר קשוחה כלפי המגפה מבולסונרו, ישנם פוליטיקאים שתמכו בהסגר הדוק במרץ ובאפריל וכעת קוראים לפתוח את הכלכלות לאור העלייה בשיעורי הרעב והעוני. במאמר מערכת שתפס את כל העמוד הראשי שלו, הזכיר העיתון פוליה דה סנט פאולו שעברו רק מאה ימים מאז תיאר בולסונרו את הנגיף שכעת "הורג אזרח ברזילאי מדי דקה" כלא יותר מ"שפעת קלה".

 

 

הנשיא בולסונרו הנשיא בולסונרו צילום: רויטרס

x