$
תעשייה ופיננסים

מייסד איזיג'ט מציע 5 מיליון פאונד עבור מידע שיאפשר ביטול הזמנה של מעל 100 מטוסים מאיירבוס

סטליוס האג'יי-אייונו, מייסד חברת התעופה, הכריז כי בכוונתו לשלם את הפרס לחושפי שחיתויות אם יעבירו מידע מפליל שיאפשר את ביטול ההזמנה. לטענתו, ההזמנה הושגה לאחר שבאיירבוס שילמו שוחד לדירקטורים של איזיג'ט ומחפש להשיג הוכחות קונקרטיות לכך

שירות כלכליסט 11:4312.05.20
מייסד איזיג'ט מציע לשלם 5 מיליון פאונד מכספו עבור מידע שיאפשר לבטל הזמנה שנויה במחלוקת מאיירבוס בשווי 4.5 מיליארד פאונד.

 

 

 

בסקיי ניוז מדווחים כי סטליוס האג'יי-אייונו, שייסד את חברת התעופה המוזלת ב-1995 יכריז היום (ג') על כוונתו לשלם את הפרס ל"חושפי שחיתויות" אם יעבירו מידע מפליל שיאפשר את ביטול ההזמנה של מעל מאה מטוסים, מהלך שלדבריו חיוני ליכולת של החברה לצלוח את משבר הקורונה. סטליוס מאמין כי ההזמנה הושגה לאחר שבאיירבוס שילמו שוחד לדירקטורים של איזיג'ט ומחפש להשיג הוכחות קונקרטיות לכך. בשבועות האחרונים הוא כינה את חברי הדירקטוריון של איזיג'ט "נבלים" ותיאר את איירבוס כ"אדונית השוחד". אולם בדירקטוריון החברה לא מסכימים עם הדברים והסכימו רק לדחות את ההגעה של חלק מהמטוסים.

 

מטוס של איזי ג'ט מטוס של איזי ג'ט צילום: רויטרס

 

סטליוס מבקש שהמידע הרלוונטי יועבר לו במייל ומבטיח לשמור על חיסיון. "ההוכחות הן שאיזיג'ט לא זקוקה לעוד מטוסים מפסידים או חובות, לכן עלינו להבין מדוע הדירקטורים מתעקשים להמשיך במסלול הזה", הכריז. לפיכך הוא מוכן לשלם בתשלומים למעבירי המידע, כולל 10 אלף פאונד לטיפים מהירים ותשלומים נוספים כדי לשמור על הדיאלוג.

 

סטליוס גם מתחייב לשלם הוצאות משפטיות. את ה-5 מיליון פאונד יעביר "אחרי שהחוזה בין איירבוס ואיזיג'ט יבוטל לאחר שיוכח כתוצאה מהמידע שיעביר חושף השחיתויות שאיירבוס השיגו את החוזה תוך שימוש בשוחד".

 

סטליוס מחזיק ב-34% מאיזיג'ט. הוא קורא גם להדחתם של היו"ר ג'ון ברטון והמנכ"ל יוהאן לונגרדן בפגישה מיוחדת של הדירקטוריון שאמורה להתקיים בהמשך החודש.

 

התקפתו של סטליוס מגיעה בתקופה קשה לאיזיג'ט בפרט ולתעשייה כולה על רקע התפשטות מגיפת הקורונה. איירבוס עצמה הוציאה את העובדים לחל"ת ואילו בבריטיש איירוויז השיקו תכנית ארגון מחדש שתוביל לקיצוץ של 12 אלף משרות.

x