$
קורונה

גרמניה נוטשת את האיזון התקציבי: מכריזה על חבילת סיוע ב-750 מיליארד יורו

הממשלה הגרמנית תנפיק אג"ח בסכום של 156 מיליארד יורו, ואישרה גיוס חוב עתידי של עד 200 מיליארד יורו לפי הצורך; במקביל תוקם קרן ייעודית של 600 מיליארד יורו לתמיכה בחברות שנכנסו למצוקה בעקבות משבר הקורונה; שר הכלכלה: "השתמשנו בבזוקה"

שירות כלכליסט 19:4823.03.20

גרמניה יוצאת לתוכנית חילוץ בהיקף עצום של 750 מיליארד יורו, לתמיכה בכלכלת המדינה שספגה מכה קשה ממגפת הקורונה. החבילה תתבסס ברובה על הנפקת חוב של מיליארדי יורו.

 

כפי שכבר פורסם בתחילת השבוע ממשלת גרמניה תנפיק אג"ח בסכום של 156 מיליארד יורו, שיתווסף לתקציב השנתי וישמש למימון פעילויות רווחה. כמו כן אישרה הממשלה גיוס חוב עתידי של עד 200 מיליארד יורו לפי הצורך.

 

במקביל יקים האוצר הגרמני קרן ייעודית של 600 מיליארד יורו לתמיכה בחברות שנכנסו למצוקה בעקבות מגפת הקורונה, באמצעות מענקים, הלוואות בריבית נוחה או באמצעות רכישת החברות (או חלק מהמניות שלהן).

 

מתוך הסכום האמור של 600 מיליארד יורו, 100 מיליארד יורו ישמשו להלוואות, שיועברו לחברות באמצעות הבנק לפיתוח KfW שבבעלות הממשלה; 100 מיליארד יורו לרכישת מניות; 400 מיליארד יורו ישמשו למענקים או לתמיכה פיננסית עקיפה לפי הצורך.

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: אי פי איי

 

"זוהי חבילה גדולה מאוד, הכוללת הארבה אמצעים, השתמשו בכל מה שיש לנו", אמר שר האוצר הגרמני אולף שולץ.

 

ברקע לחבילת הענק: החשש של ממשלת גרמניה מהשתלטות של גורמים זרים או גורמים מקומיים חזקים מדי על חברות גרמניות בקשיים.

 

על כך אמר שר הכלכלה פטר אלטמאייר: "הממשלה עשתה נכון כשהשתמשה בבזוקה, לכל האנשים בקרנות הגידור או במקום אחר, שכבר מצפים לרכוש נכס זול כזה או אחר, אל תתבלבלו בעניין הזה: אנחנו נחושים לסייע לחברות שלנו".

 

ההחלטה על חבילת הסיוע הענקית היא סטייה מהקו שהנחה את גרמניה לאורך כל שנותיה תחת ההנהגה של אנגלה מרקל, שהקפידה על תקציב מאוזן והגבלת החוב הממשלתי. לשם כך נדרשה הממשלה לעשות שימוש בתקנות לשעת חירום, שאיפשרו את גיוס החוב.

x