$
בורסת ת"א

התוכנית האסטרטגית של פז: צופה עלייה בביקוש לדלק מאובנים

אחרי הטלטלה שעברה עם התפטרות המנכ"ל יונה פוגל, פירסמה פז תוכנית אסטרטגית שבראשה הכפלת שווי החברה תוך חמש שנים; המנכ"ל הנכנס ניר שטרן: "מימוש התוכנית יביא להפיכת פז מחברת דלקים לחברת לקוחות"

ליאור גוטמן 11:2423.02.20

חברת פז נפט פירסמה הבוקר (א') את התוכנית האסטרטגית החדשה שבראשה הכפלת שווי החברה תוך חמש שנים.

פז, שמנוהלת על ידי היו"ר אברהם ביגר והמנכ"ל הנכנס ניר שטרן, מציינת בתוכנית שגיבשה בעזרת חברת הייעוץ מקינזי מספר יעדים עיקריים לחמש השנים הקרובות. חברת הנפט והדלק שמפעילה את בתי הזיקוק באשדוד ושולטת גם בפזגז עברה טלטלה בשנה החולפת עם התפטרות המנכ"ל יונה פוגל ובכירים נוספים.

 

יו"ר פז, אברהם ביגר יו"ר פז, אברהם ביגר צילום: יח"צ

 

 

בין היעדים ציינה פז את הכפלת שווי החברה שעומד כיום על כ-4.35 מיליארד שקל; מעבר מחברת דלקים לחברת לקוחות; EBITDA בהיקף של 80 עד 110 מיליון שקל שמקורו במה שמכנים בפז "מצויינות בקמעונאות" ו-EBITDA בהיקף של 80 עד 120 מיליון שקל שמקורו במה שמכנים בפז "מצויינות תפעולית" בבית הזיקוק.

 

אחד הפרקים החדשים בתוכנית הוא "השבחת נכסי הנדל"ן ב-22 אתרים של החברה בעלי פוטנציאל של כ-150 אלף מ"ר". פעולה שכבר קיבלה ביטוי בדוחות האחרונים של החברה (דוחות הרבעון השלישי של 2019), שהראו רווח נקי של כ-126 מיליון שקל, ירידה של כ-8% לעומת הרבעון השלישי של 2018.

 

באותם דוחות ציינה פז שהיא "ביצעה באמצעות מעריכי שווי חיצוניים הערכות שווי ל-222 נכסי המקרקעין שבבעלותה", מתוכם כ-105 נכסים לשימוש בתחנות הדלק, ומצאה ש"על פי חוות הדעת השמאיות שהתקבלו, השווי ההוגן של המקרקעין הוא כ-2.3 מיליארד שקל, העולה על הערך בספרים בכ-777 מיליון שקל לפני מס". פז טרם נתנה ביטוי לפער בדו"חות שלה.

 

בתי הזיקוק של פז באשדוד בתי הזיקוק של פז באשדוד צילום: עמית שעל

 

 

עוד ציינה החברה שתרחיב את פעילות הקמעונאות ותשקיע בייצור אנרגיה בכלל ואנרגיות מתחדשות בפרט. לטענתה, מנועי הצמיחה החיצוניים שהיא תרכב עליהם בדרך להגשמת היעדים הם צפי לעלייה בעשור הקרוב בביקוש לדלק מאובנים (בנזין, סולר, מזוט ואחרים) ופריסה של עמדות של טעינה למכוניות חשמליות.

 

עוד בוחנת פז השקה מחודשת של כרטיס אשראי ללקוחות החברה. בעבר הנפיקה פז כרטיס אשראי בשיתוף שופרסל, עם הטבות והנחות במחירי הדלק, אולם לאחר צמצום מרווח השיווק של חברות הדלק שביצע משרד האנרגיה לפני כשנתיים היתרון באחזקתו התבטל.

 

ניר שטרן, מנכ"ל פז נפט הנכנס ניר שטרן, מנכ"ל פז נפט הנכנס צילום: עמית שעל

 

 

"התוכנית האסטרטגית החדשה תשרת באופן מקסימלי את בעלי המניות של החברה, את לקוחותיה ואת שאר בעלי העניין בה", אמר היו"ר ביגר. "פז נמצאת בתהליך של שינוי יסודי אשר נועד להביא להכפלת שווי החברה בתוך חמש שנים".

 

המנכ"ל הנכנס שטרן הוסיף כי "מימוש התוכנית האסטרטגית יביא להפיכת פז מחברת דלקים לחברת לקוחות, ישביח את היכולות הקמעונאיות וישביח את מתחמי הנדל"ן של פז".

x