$
כלכלה ומדיניות

ההחלטה התקבלה: כריסטין לגארד תעמוד בראש הבנק האירופי לאחר דראגי

הנציבות האירופית הכריעה בעד מועמדותה של לגארד - שצפויה לקבל גם את אישור הפרלמנט האירופי; "אני רואה כבוד גדול במינוי לתפקיד"; "דראגי יסיים 8 שנות כהונה ב-31 באוקטובר

מיקי גרינפלד 20:4002.07.19

לאחר הדיווחים והשמועות, התקבלה ההחלטה באופן רשמי: כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינ"ל,  תהיה ככל הנראה הנשיאה הבאה של הבנק האירופי המרכזי. לגארד תחליף את נשיא הבנק הנוכחי מריו דראגי, שיפרוש ב-31 באוקטובר השנה בתום כהונה של 8 שנים בראש ה-ECB.   

המינוי נדרש עכשיו לעבור שורה של פרוצדורות, בראשן קבלת אישור של הפרלמנט האירופי, אך ההערכה היא כי המינוי יעבור ויאושר סופית בחודשים הקרובים.

 

"אני רואה כבוד גדול במינוי לנשיאות הבנק האירופי. לנוכח זאת, ולאחר התייעצות עם ועדת האתיקה של קרן המטבע, החלטתי לפרוש זמנית מכל תפקידי הניהוליים בקרן בתהליך המינוי", מסרה לגארד בהודעה. עוד החליטה הנציבות על מינוי שרת ההגנה של גרמניה, אורסולה ואן דר ליין (Ursula von der Leyen) לתפקיד נשיאות הנציבות האירופית.

 

פקידים בברלין אומרים שלגארד היא המועמדת המועדפת על הקנצלרית אנגלה מרקל ושהיא זוכה לתמיכה רחבה מצד חברי המפלגה הנוצרית דמוקרטית שנמצאת כרגע בשלטון. עם זאת, השילוב של לגארד ופון ליין הוצע דווקא ע"י נשיא צרפת עמנואל מקרון בשיחה שערך עם מרקל אתמול, כך אמר פקיד באיחוד.

 

כריסטין לגארד כריסטין לגארד צילום: איי פי

 

כהונתו של דראגי  

מריו דראגי (שהגיע לתפקיד לאחר שכיהן בין היתר כמושל הבנק האיטלקי) הוביל את הבנק האירופי במשבר החוב הקשה של השנים 2012-2011, וזכורה לכולם ההתחייבות הנחרצת שלו משנת 2012 לעשות "כל מה שיידרש" על מנת לשמר את המטבע המשותף. 

 

הבנק האירופי סיים בדצמבר 2018 את תוכנית ההקלה הכמותית שלו (QE), בתום 46 חודשים של רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו. הריבית שמציב ה-ECB על היורו עומדת גם היום ברמה אפסית.

 

בחודש מרץ האחרון השיק הבנק תוכנית תמריצים חדשה, במסגרתה נפתחה תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה. התוכנית החדשה תחל בספטמבר 2019 ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

 

 

דראגי דראגי צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x