מילון כלכליסט

טבעת יהלום 1 24.4.19 
צילום: שורט פיקסל
 

יהלומים סינטטים (יהלומי מעבדה) עדיפים על יהלומים טבעיים

לא בטוח שכולם מודעים לכך, אבל עולם היהלומים עובר שינויים מהותיים בשנים האחרונות. המצב הנוכחי הוא שיהלומים טבעיים או תכשיטים המשובצים ביהלומים אינם נגישים ומתאימים לכל אחד, בשל המחיר הגבוה שלהם, לעומת יהלומי מעבדה.

בשיתוף דיימונד פקטורי 24.04.19

כריית היהלומים היא תהליך ארוך ולא פשוט, העיבוד והליטוש שלהם לכדי שלמות ולא פחות מכך היא מסע שעולה לא מעט וכמובן מלאכת המחשבת של שיבוץ היהלומים ו-וידוא שהם עומדים בתקנים בינלאומיים מחמירים.כל אלה הופכים את היהלום למושא הערצה ורצון עז בקרב אנשים רבים – בעיקר אלה שלא בטוח שאי פעם יצליח להניח את ידם על יהלום זה או אחר, אפילו לא הקטן שבקטנים.

 

מכאן – שהשינוי שהולך ואט אט צובר תאוצה עשוי לשמח מאד בדיוק את האנשים האלה – ייצור מלאכותי של יהלומי מעבדה שמוזיל באופן משמעותי את המחיר של התהליך כולו וגם של היהלום עצמו.

 

מה הם יהלומים הסינטטים

 

בדיוק כפי שרומז השם שלהם – מדובר ביהלומים שלא נחצבים מפחמן ממעמקי הקרקע של כדור הארץ אלא מיוצרים בתנאים מבוקרים במעבדה.

 

בדומה לשלל מוצרים סינטטים שכבר נחשבים למוכרים יותר או פחות בעולם התעשייה – גם בתחום של היהלומים מדובר בתחליפים ראויים ואף למעלה מכך.

 

הייצור במעבדה מבוצע בפרק זמן קצר הרבה יותר והתוצאות לא נופלות באיכות שלהן ביחס לאיכות של הדבר האמיתי.

כאשר אין צורך לחצוב משאבי טבע ברחבי העולם, כאשר אין צורך בתהליך ארוך של עיצוב וליטוש וכאשר אפשר לייצר בקלות רבה יותר יהלומים בעלי צבע ייחודי – גם המחיר של היהלום עשוי לרדת ולא סתם ירידת מחיר אלא בשיעור של מעל 50%.

 

מי שעוסק באופן מקצועי בעולם היהלומים עלול לומר שלא מדובר ביהלומים איכותיים, שלא יהיה בהם את הברק הדרוש וגם מי שאין לו את העין המקצועית יבחין בקלות שלא מדובר ביהלום אמיתי.

יחד עם זאת – עם חלוף הזמן מצטברות דווקא העדויות ההפוכות, אודות האיכות הגבוהה של יהלומי המעבדה ועל הקושי להבדיל בינם לבין היהלומים האמיתיים.

 

כמובן שהאמת תמיד תהיה בעיניו של המתבונן ואסור לשכוח שלמי שעוסק בתחום היהלומים הטבעיים באופן מקצועי ישמור על האינטרס של שמירת הגישה ליהלומים אך ורק לאנשים אמידים ולמי שיידע להבדיל בין האמיתיים והסינטטים.

 

מכאן שאת העדויות על האיכות הירודה צריך לבחון בצורה מאד זהירה ולנסות להפריד את הדעות מאינטרסים כלכליים או לא ענייניים.

 

תהליך הייצור של היהלומים הסינטטים

 

לפני שמעמיקים בנושא של אופן ייצור היהלומים חשוב מאד לדעת שאין מדובר בייצור שנמצא בתחילת דרכו.

כיום כבר קיימות מספר שיטות וטכניקות תעשייתיות לייצור יהלומים בתנאי מעבדה מבוקרים ובאופן כללי וגורף אפשר לומר שהתוצאות המתקבלות בכל אחת מהשיטות הן יהלומים מוגמרים באיכות גבוהה מאד.

 

כיום ישנן שתי שיטות שנחשבות למובילות ונפוצות יותר בזכות היהלומים שמתקבלים בהן שבאופן יחסי לשיטות אחרות הם איכותיים, טובים, עמידים, יפים ומבריקים מאד. והכי חשוב – קשה מאד להבדיל בעין לא מקצועית בין יהלומים אלה לבין אחיהם האמיתיים והטבעיים שנחצבו במעמקי האדמה.

שיטה אחת מבוססת על דימוי מעבדתי מבוקר של תנאי השטח המחצבות הפזורות ברחבי כדור הארץ.

מדובר בעיקר בתנאים של לחץ אטמוספרי גבוה וטמפרטורה גבוהה.

 

בדיוק כשם שהפחמן מתפתח במעמקי האדמה – כך הוא יתפתח בתנאי המעבדה.

את התהליך מלווים אנשי מקצוע מעולם הכימיה, הפיזיקה והגאולוגיה, אשר עוקבים מקרוב כל הזמן אחרי תהליך ההתפתחות ומוודאים שהכל פועל כשורה.

השיטה השנייה מבוססת על אידוי של גזים שונים בלחץ גבוה.

 

גם כאן נדרשת מעבדה מתקדמת, טובה ובעלת מכשור משוכלל וכמובן חדר בקרה שפועל מסביב לשעון ומאויש על ידי מדענים ואנשי מקצוע שיידעו להעריך מה קורה בכל רגע ורגע עם היהלומים המתהווים.

צילום: שורט פיקסל

 

יהלומי מעבדה עדיפים על יהלומים טבעיים

 

אי אפשר להתעלם מנושאים שליליים שהיהלומים הטבעיים דווקא, גורמים ברחבי העולם כולו.

אין מי שלא מכיר את יהלומי הדמים והמלחמות ברחבי יבשת אפריקה ואת הערך הנמוך של חיי אדם אל מול זכייה ביהלום, קטן ככל שיהיה ובערך הכספי שלו.

 

מכאן, שאם מלכתחילה יהיה המחיר של היהלומים נמוך הרבה יותר – ייפסקו העימותים, ההרג והמלחמות על רקע השגת יהלומים.

כיום ידוע שהיהלומים נחצבים במקומות רבים בעולם על ידי אנשים בתנאי עבדות מכפירים ועצובים וייצור מלאכותי של יהלומים באיכות גבוהה עשוי לשים קץ לכל זה.

 

יתרה מכך, כאשר היהלומים יהיו נגישים וכל אדם יוכל להשיג אותם – הרבה מהלחץ, הקנאה ורגשות הדחף להשיג יהלומים ייעלמו.

אנשים רבים רוצים לא פעם להשיג יהלומים רק לשם סמל הסטטוס שהם מסמלים והדעות שאנשים אחרים יחשבו עליהם.

לכן, כאשר היהלומים יהיו מנת חלקו של כל אדם – לא תהיה תחרות, סמלי הסטטוס ייעלמו והרבה מההבדלים הכספיים בין בני האדם ייעלמו ביחד איתם.

 

אנשים לא יחשבו לבצע דבר עבירה או גניבה רק לשם השגת יהלומים והם יידעו שהם יכולים לרכוש יהלום במחיר הוגן, נגיש וכזה שהם יכולים לעמוד בו.

 

יהלומים סינטטים – עולם היהלומים מיישר קו עם התעשייה

 

תחומים רבים בתעשייה עוברים שינויים מהותיים ומתבצעים בהם תהליכי החלפה של חומרי גלם יקרים או נדירים בכאלה שנחשבים לנגישים יותר, זולים יותר וכאלה שמקצרים באופן משמעותי את פרק הזמן הדרוש לייצור.

 

אין שום סיבה שגם תחום היהלומים לא יישר קו באופן דומה.

 

אין סיבה אמיתית שיהלומים סינטטים לא יהפכו לנחלת הכלל, בעיקר כאשר קל להבין שהם איכותיים מאד, עמידים מאד וקשה מאד להבחין בינם לבין היהלומים הטבעיים. כאשר מניחים על כפות המאזניים את כל השיקולים הקשורים בהעדפת סוג זה של יהלומים אל מול הסוג האחר – אין ספק שיתרונות רבים נוטים לכיוונם של היהלומים הסינטטים.

 

הנגישות, המחיר הנוח והמאפשר, תהליך הייצור הקצר יותר וכמובן הנושאים המדיניים והחברתיים (הפסקת ההרג והעימותים). גם מי שמתנגד בתוקף לייצור הסינטטי של היהלומים לא יכול שלא לשים לב לשלל היתרונות העומדים בצד זה של הקונפליקט.

 

לכל אדם על פני כדור הארץ יכול להיות יהלום או תכשיט שמשובץ ביהלום.

הייצור במעבדה מאפשר הפיכת יהלומים לצבעוניים בקלות רבה יותר ובמהירות הרבה יותר גדולה.

אין ספק שיש הרבה מאד אור חיובי שמאיר את הנושא כולו.

 

בדומה לשינויים מהותיים אחרים – גם כאן צריך לשנות את התפיסה והשקפות העולם של מי שעוסק בתחום היהלומים וכך יהיה קל יותר לעשות כל שינוי.

בנוסף לכך אי אפשר להתעלם משינויים שעוד יחולו בתעשייה ובזכותם אפשר יהיה לחשוב על דרכי ייצור נוספות של היהלומים ואולי אפילו של פישוט רחב יותר של התהליך.

 

ימים יגידו. כל שנותר כעת או לא לפסול שום דבר על הסף ולאפשר לקדמה הטכנולוגית להציע את הפתרונות שלה, כפי שהיא עושה בצורה טובה ויעילה מאד בשלל תחומים אחרים.

ולסיום, "Green Diamonds" מותג חדש מבית דיימונד פקטורי המוכר תכשיטים משובצי מעבדה אונליין, חפשו אותו בגוגל וגלו עולם חדש.

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות