$
פנאי

"הגבר הראשון של התיאטרון שלנו": עודד תאומי הלך לעולמו

תאומי, מוותיקי שחקני התיאטרון והקולנוע בישראל, מת בגיל 81. בין השאר גילם תפקידים בהצגות "אילוף הסוררת", "גבירתי הנאווה" ו"מותו של סוכן", ושיחק בסרטים "תעלת בלאומליך", "מבצע יהונתן" ו"ציפורי חול"

מאיה נחום שחל 12:3401.03.19
השחקן עודד תאומי נפטר הלילה בגיל 81 אחרי שלקה בלבו במוסד הסיעודי בו שהה בשנה וחצי האחרונות. הלוויתו תיערך ביום ראשון בשעה 16:30 בבית העלמין ירקון. ארונו יוצב החל מהשעה 14:00 ועד השעה 15:30 באולם קאמרי 2, בתיאטרון הקאמרי. הציבור מוזמן לכבד את זכרו.  

 

תאומי, יליד תל אביב בה התגורר עד יום מותו, שיחק בילדותו בתיאטרון "האוהל", שם שיחק אביו מאיר תאומי. הוא שירת בלהקת פיקוד מרכז ובשנת 1958 הצטרף לתיאטרון הקאמרי להצגה "מלאך האבן" ושם שיחק בעשרות הצגות בהן "כטוב בעיניכם", "ציפור שחורה", "אויב העם", "ריצ'רד השלישי", "כנרת כנרת" , "אילוף הסוררת", "מותו של סוכן" ועוד. בשנת 1986 גילם את פרופ' היגינס ב"גבירתי הנאווה" לצדם של ריטה ושלמה בר שביט.

 

תאומי שיחק בקולנוע ב"חבורה שכזאת", "תעלת בלאומילך", "מבצע יונתן", "מרגו שלי" והאחרון לפני שנתיים "ציפורי חול" של הבמאי אמיר וולף לצדם של מרים זוהר וגילה אלמגור, שם גילם אדם שמתחזה לניצול שואה כדי לנצל כספית ניצולות שואה אמידות.

 

השחקנית אולה שור סלקטר ששיחקה לצדו ב"ציפור שחורה" בקאמרי סיפרה : "כשהעלנו את 'ציפור שחורה' עמד מולי פרטנר גבה קומה תרתי משמע, אז בן 68 ,ואחרי שהשתלט על כמויות הטקסט הבלתי נתפסות שהיו לנו שם, הוא ליהטט במילים וכוונות בצורה מעוררת השתאות. עם התלהבות של ילד וגישה מודרנית לטיפול בטקסט. מדבר בלי פאתוס, במין אגביות צעירה שכזו. לא יאומן. כמה זכיתי. כמה למדתי. כמה קיטורים ספגתי. הייתי קולגה, תלמידה ומשענת בו זמנית- היינו רק שניים, תלויים האחד בשניה. שחקן ענק. ביקרתי אותו לפני כמה שבועות ושוחחנו כמה פעמים בטלפון. עצוב עצוב".

 

חברו יצחק חזקיה "שיחקנו יחד הרבה פעמים ומאוד נהננו לעבוד יחד. הוא שחקן נפלא ונורא חבל שכך עברו עליו השנים האחרונות".

 

עודד תאומי עודד תאומי צילום: טל שחר

 

"הגבר הראשון של התיאטרון שלנו", ספדה לו השחקנית שרה פון שוורצה ששיחקה לצדו בין השאר יחד ב"אוי אלוהים" של ענת גוב. "הוא חיית במה אמיתית, איש שאהב את הבמה והבמה אהבה אותו. עם הרבה הומור וסיפורים על ההיסטוריה של התיאטרון. הוא ידע לדבר באולם של 1000 איש בלי הגברה, עשה סנגוריה לכל דמות שגילם, שחקן נפלא ואיש משפחה. ביקרתי אותו כמה פעמים ועכשיו אני מתחרטת שלא יותר. כשסיפרתי לו שאני מביימת את אוליאנה, מחזה שהוא שיחק בו בגלגול הקודם, הוא מאוד התרגש. הוא היה מספר 1 שלנו בקאמרי הרבה שנים. עצוב לאבד אותו".

 

הזמרת עינת שרוף נזכרת איך כילדה צפתה בתכנית הטלוויזיה "הספינה המזמרת" ב-1973 "הוא היה רב חובל ואירח על הספינה אמנים וחברים ותמיד חכינו לראות את מי יארח הפעם. הוא דיבר אל הלב וזו היתה מלחמת יום כיפור, זה הדבר היחיד שעודד אותנו. משם נולדו המון שירים ששרתי בהופעות".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה בתגובה: "הצטערתי להתבשר על פטירתו של עודד תאומי, אחד מגדולי עולם המשחק הישראלי. עודד זכה בפרס התאטרון הישראלי ובפרס רוזנבלום על מפעל חייו והיה אהוד על שוחרי התאטרון, הקולנוע והטלוויזיה בישראל. עודד עליו השלום הצליח להכנס ללבבות ביכולתו יוצאת הדופן להכנס לדמויות, אותן שיחק בכשרון רב. עודד, יליד ת"א, בוגר להקה צבאית, שחקן יוצר הוא אחד מסמליה של תקומתנו התרבותית בארץ הזאת. דמותו האייקונית תחסר לנו מאוד. תרומתו לעולם התרבות הישראלי ולדורות של שחקנים תישאר חקוקה בדברי ימיה של מדינתנו לנצח".

 

ב-2008 קיבל את פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה על מפעל חיים וב-2010 את פרס התיאטרון הישראלי למפעל חיים.

 

ב-2007 חלה בסרטן והחלים. ב-2017 חלה הידרדרות במצבו ונערך מופע בו אמני ישראל הצדיעו לו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x