$
ספורט עולמי

המאמן שברצלונה מחכה לו

קיקה סטיין לא שיחק בברצלונה ולא שיחק תחת יוהן קרויף, אבל בקאמפ נואו רואים בשחמטאי החובב, מאמן ריאל בטיס, כמחליף האולטימטיבי למאמן כיום - שלמרות ההצלחות הוא פשוט לא מספיק ברצלונה

אוריאל דסקל 12:3514.11.18

קיקה סטיין, מאמן ריאל בטיס, אוהב כדורגל ושונא עסקנים. ולמה שלא ישנא? הוא שיחק עבור הגרועים ביותר. באתלטיקו מדריד הועסק על ידי חזוס חיל - גזען, הומופוב, מפטר מאמנים סדרתי וגם עבריין מורשע, פוליטיקאי מושחת. סטיין גם היה עד מבפנים לקריסתו של ראסינג סנטאנדר, המועדון בו גדל, בגלל ניהול מחפיר. הפרויקט המופלא שלו בלאס פאלמאס גם דעך בגלל התערבויות של עסקנים ומנהלים חסרי הבנה בכדורגל. וכדי להצליח בכדורגל, לפי סטיין, צריך "להבין כדורגל - זה יותר חשוב מכישרון. בעצם, כישרון זה הבנת המשחק".

 

 

סטיין באמת ראה את הגרועים שבעסקנים. למשל, דימיטרי פיטרמן, איש עסקים אמריקאי-אוקראיני, שנכנס כמשקיע לסנטאנדר, חשב שהוא מבין כדורגל. הוא לבש אפוד צהוב של צלמים כדי לעמוד על הקווים במזמן המשחק ולתת לשחקנים הוראות. ככה "אימן" בגלל שלא היה לו תעודת אימון. מסנטאנדר, סטיין, שחקן נבחרת ספרד לשעבר, פוטר אחרי העונה הראשונה שלו בקבוצה בגלל סכסוך עם הבעלים וההנהלה שלו, שהאשימה את המאמן הצעיר ב"הרס הקבוצה".

 

"יש הרבה מאוד אנשים שמגיעים לתוך הכדורגל ואתה רואה אותם ושואל 'למה אתם כאן?'" אמר סטיין בראיון לסיד לואו מ-ESPN. "הרבה אנשים בכדורגל בגלל דבר אחד - רגש. רגש אמיתי. אבל כל כך הרבה דברים נעשים בכדורגל בצורה כל כך רעה. המועדונים צריכים אנשים עם כסף אבל יותר מדי פעמים לאנשים שיש כסף, יש רק כסף. כשרואים דברים כמו ראסינג, אני מרגיש כמו לעזוב את המשחק ואף פעם לא לחזור. אני לא רוצה לראות את זה. אני לא רוצה לשמוע מזה. זה קורה יותר מדי פעמים ואפשר לראות את זה מגיע. זה נורא ואיום כשמועדון בן 100 שנים נופל בידיים של אנשים בלי שום הבנה ולעיתים בלי שום נקיפות מצפון".

 

קיקה סטיין. אומר את הדברים הנכונים קיקה סטיין. אומר את הדברים הנכונים צילום: רויטרס

 

את סטיין ניתן להגדיר "טהרן של כדורגל". בגיל 14 היתה לו גישה למכונת כתיבה, עליה הוא הקליד את כל החוויות שלו מהכדורגל - בצורה בהירה ודקדקנית. כבר אז ידע איך הוא אוהב את הכדורגל שלו. הוא העריץ את יוהן קרויף - האב הרוחני של הכדורגל ההולנדי והכדורגל הספרדי המודרני ולכן תמיד רצה שקבוצתו תחזיק כמה שיותר זמן בכדור ותשחק כדורגל יוזם. "אני מבין את המשחק דרך הכדור", הסביר בראיון ל-ESPN. "יש אנשים שמבינים את המשחק בלי הכדור - אני לא כזה". הוא הודה פעם שהכישרון של חואן קרלוס ולרון (ששיחק אצלו בלאס פאלמס) יכול לגרום לו לבכות. הוא מבכה על העובדה ששחקני כנף קלאסים הופכים ל"חיות בסכנת הכחדה" וכשפוטר מפויי אחיידו, קבוצת ליגת נמוכות, הוא טען ש"המועדון לא הבין את הדרך שלי לשחק כדורגל". לאורך הקריירה שלו כמאמן - שאת רובה בילה באימון קבוצות ליגות נמוכות בספרד (ו-10 ימים כמאמן גיניאה המשוונית) - סטיין נחשב למאמן אידיאליסט מדי שלא מוכן להתפשר על דבר. שנאתו לעסקנים ואנשי עסקים חסרי מושג במשחק הפריעה לו להתקדם.

 

ואולם בגיל 60 כבר כולם מזהים שמדובר באחד המאמנים המבריקים ביותר בלה ליגה. היחיד שניצח את ברצלונה בקאמפ נואו ואת ריאל מדריד בסנטיאגו ברנבאו בעשור האחרון. מאמן מתודי שמאמין בשילוב סטטיסטיקות, תשוקה והרבה הבנה בכדורגל. הוא מבין שגם צריכה להיות פשרה בין הרצון שלו "לראות כדורגל" לגבי היכולות של הכדורגלנים שלו וסיפר ששחקנים צריכים לקבל את החופש שלהם כדי להביע את עצמם אך לעשות זאת בתוך מסגרת קבוצתית. הוא מעודד ויכוחים בינו לבין השחקנים - כדי שיבינו את המשחק טוב יותר. בקטע שודר בטלוויזיה ספרדית, סטיין וחוואקין, השחקן הוותיק של ריאל בטיס, התווכחו על הרצון של המאמן שהשחקנים יעמדו בתנאי סף מסוימים בריצות (מספר ק"מ שהם רצים, מהירויות וכו'). "תראה את מסי, הוא לא רץ בכלל והוא הכי טוב בעולם", אמר חוואקין. "כשתיתן מספרים כמו מסי, גם אתה לא תצטרך לרוץ", ענה סטיין. חווקאין הסכים.

 

סטיין גם שחקן שחמט מצטיין (בעבר אף שיחק נגד רבי-אמן) ובראיונות הסביר: "אני אוהב סדר, זה הכרחי לכדורגל התקפי שמבוסס על החזקת כדור. זה כמו שחמט. כדורגל ושחמט דומים. כל תנועה של כל שחקן על המגרש משפיעה על תנועה של שחקן אחר. ההתקפה וההגנה קשורות זה זה. חשוב מאוד לשלוט במרכז הלוח. לפעמיים יש פחות לראות בכדורגל מאשר בשחמט. לעיתים אני מעדיף לשחק שחמט מאשר לעסוק בכדורגל".

 

סטיין, שכאמור רואה ב"שחקנים שמבינים כדורגל ואת הזרימה של המשחק" כשחקנים הטובים בעולם, מקבל הרבה כבוד משחקני היריבות. לוקה מודריץ' מריאל מדריד, למשל, בירך אותו לאחר שהוביל את בטיס לניצחון בבירה הספרדית. ולאחר שניצח בקאמפ נואו בסוף שבוע האחרון, הוא זכה לברכה אישית מסרג'יו בוסקטס, קשר בארסה. בוסקטס אף חתם על חולצה עם הקדשה לסטיין והעביר לו אותה בסוף המשחק. "לקיקה, עם הערכה והערצה לדרך בה אתה רואה כדורגל", כתב בוסקטס לצד חתימתו.

 

בספרד ובברצלונה רואים זאת כהכתרה של קיקה לתפקיד מאמן ברצלונה אחרי ארנסטו ואלוורדה. המאמן הבאסקי אמנם שיחק בברצלונה ומצליח בה כמאמן, אבל הוא אף פעם לא "היה ברצלונה". החיבור שלו והכדורגל שלו לא נראה טבעי כמו החיבור של סטיין לקהל ולתרבות בקאמפ נואו. "אני בטוח שקרויף היה גאה באיך ששיחקנו", אמר סטיין במסיבות העיתונאים לאחר הניצחון על ברצלונה. מן הסתם, שאלו אותו על קרויף אחרי הניצחון. "כולם אוהבים כדורגל טוב שמנסה לראות את הדברים מעבר לתוצאה", הוסיף סטיין בדיוק את מה שאוהדי ברצלונה היו רוצים לשמוע. "אני בטוח שהם אהבו את הניצחון שלנו. אני חושב שבגלל זה הרבה אנשים נהנים מבטיס. אלו שמעורבים מרגישים גאווה גדולה. כאן בברצלונה רואים את סגנון הכדורגל הזה הרבה מאוד שנים. יש הרבה קונספטים כאלו שאנחנו מנסים להנחיל בבטיס".

 

כשנשאל אם הוא ירצה לאמן את ברצלונה מתישהו, ענה סטיין ש"וואלוורדה הוא מאמן אדיר", וש"אני שמח איפה שאני נמצא עכשיו". אבל לא שכח להוסיף: "תמיד, כל חיי, הערצתי את סוג הכדורגל של ברצלונה". נראה שבקרוב, הרבה בזכות העובדה שעבר "ראיון עבודה" מצוין, בברצלונה יעריצו את קיקה סטיין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x