$
מוזיקה

תחיית המתה: איימי ויינהאוס תופיע כהולוגרמה

עולם הבידור נרעש ממסע ההופעות של איימי וויינהאוס, שבו הזמרת ששנאה להופיע תעלה כהולוגרמה

דנה קסלר 08:2423.10.18

הידיעה הביזארית ביותר בעולם חדשות הבידור של התקופה האחרונה היא ללא ספק זו על סיבוב ההופעות העולמי החדש של איימי וויינהאוס המתוכנן להתחיל ב־2019. אז מה אם הכוכבת הבריטית הענקית החזירה את נשמתה לבורא (בגיל 27, כנדרש) בקיץ 2011? זה לא מה שיעצור אותה, שלא לומר את אביה, מיטש וויינהאוס, שהיה המנהל שלה ואחראי כיום על עיזבונה. 

 

על אלבומים שאמנים מוציאים לאחר מותם כבר שמענו — הראפר טופאק שאקור הוציא יותר אלבומים לאחר מותו מאשר בחייו. אבל איך זמרת אמורה לצאת לסיבוב הופעות שמונה שנים לאחר מותה? ובכן, בצורת הולוגרמה. על פי סוכנויות הידיעות בעולם, וויינהאוס עומדת לקום לתחייה על הבמה בעזרת מיטב הטכנולוגיה המתקדמת, כשהיא מלווה בלהקה חיה של נגנים וזמרים.

 איימי ויינהאוס איימי ויינהאוס צילום: Alessia Pierdomenico

 

נשמע מסקרן, אך השאלה המוסרית סביב המהלך היא גדולה. האם מדובר בחגיגה יפה ומרגשת של זכרה או בניצול אכזרי שלאחר המוות ללא הסכמת המנוח? כמובן שתלוי את מי שואלים. אביה של וויינהאוס מצדיק את המהלך בכך שהכספים מסיבוב ההופעות יועברו לקרן איימי וויינהאוס, שמסייעת לצעירים במצוקה. אך האב צויר לא פעם בתקשורת כנצלן ואופורטוניסט שרק דואג לכיס שלו. רבים, ביניהם יוצרי הסרט התיעודי “איימי” מ־2015, האשימו אותו שהוא נתן לבתו להופיע גם כשהיא לא היתה כשירה מבחינה בריאותית ונפשית, לא דאג שהיא תתנקה מסמים ואלכוהול, וניהל את הקריירה שלה בצורה שלא תרמה לה בריאות ואריכות ימים.

 

וויינהאוס היא לא הזמרת הראשונה שתופיע כהולוגרמה: מייקל ג’קסון, רוי אורביסון, מריה קאלאס וטופאק עשו זאת לפניה, בקונטקסטים שונים. אבל לאור מותה בגיל כה צעיר, ולא כל כך מזמן, הסיבוב הזה מעורר אמוציות שאולי האחרים לא העלו. מותה הטראגי של הזמרת היהודייה בעלת הקול השחור הגדול, הקעקועים וקן הציפורים הענק על הראש, כתוצאה מהרעלת אלכוהול, הפך אותה לאייקון של הרס עצמי על פי מיטב מסורת הרוקנ’רול. כמו קורט קוביין, סולן להקת נירוונה שהתאבד בגיל 27, וויינהאוס מעולם לא הרגישה בנוח עם ההצלחה ועם מעמדה כסלבריטי. אולי שר או אלטון ג’ון היו שמחים להופיע לאחר מותם כהולוגרמה, אבל וויינהאוס היתה אמנית מזן אחר, כזאת שלא מרגישה בנוח באור הזרקורים.

 

אביה של וויינהאוס, מיטש. צויר בתקשורת כנצלן ואופורטוניסט אביה של וויינהאוס, מיטש. צויר בתקשורת כנצלן ואופורטוניסט צילום: FACUNDO ARRIZABALAGA

 

אם הייתם שומעים שנירוונה עומדים להתאחד לסיבוב הופעות עם הולוגרמה של קוביין, הייתם מזדעזעים. איימי וויינהאוס לא אהבה לצאת לסיבובי הופעות, והעובדה שמוציאים אותה עכשיו לאחד כזה, אחרי מותה ואולי גם בניגוד לרצונה, היא מזעזעת לא פחות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x