$
מחפשי עבודה

תעשיית ההבטחות

5,000 דולר בחודש בעבודה של שעה ביום? תמשיכו לחלום

תעשייה שלמה של קורסים למסחר באתרים כמו איביי ואמזון מבטיחה 'רווחה כלכלית' או כסף קל בהשקעה מינימלית. הפיתוי עבור שכירים שמעוניינים בעסק עצמאי, במי שרוצה הכנסה נוספת או עבודה גמישה מהבית הוא גדול - אבל המציאות לא כל כך ורודה

מעין מנלה 12:0813.10.18

"רוצה לעשות כסף באיביי? אנחנו לא מבטיחים אנחנו מקיימים", "הכי קל לעשות כסף במסחר אלקטרוני", "פריצת דרך כלכלית באמצעות איביי ואמזון". אינספור קורסים למסחר אלקטרוני באתרי המסחר איביי, אמזון ושופיפיי מבטיחים כסף קל ורווחה כלכלית. הם מציירים תמונה ורודה לפיה ניתן בתוך זמן קצר ועם השקעה מינימלית להקים עסק רווחי. אותו עסק, כך משתמע מהתיאורים וסיפורי ההצלחה, יכול בתוך חודשים ספורים להחליף משכורת או לייצר הכנסה נוספת ולאפשר הכנסה "כמעט פאסיבית". הפיתוי עבור שכירים שחולמים על עסק עצמאי, עבור אנשים שרוצים להגדיל את ההכנסה או כאלה שמחפשים גמישות ועבודה מהבית הוא גדול. אבל למרות שיש אנשים שמצליחים להתפרנס ממסחר אלקטרוני - המציאות אינה כל כך ורודה.

 

ברגע שהסחורה הגיעה לאמזון – התחילו הבעיות

"הייתי שכירה וחיפשתי עבודה יותר גמישה, מהבית, פחות שעות כי הייתי אמא לילדה ובהריון עם הבת השניה שלי", מספרת אפרת, שניסתה את מזלה במכירת מוצר באמזון. "קראתי המון על עבודות שאפשר לעשות מהבית ואמזון הכי קרץ לי כמשהו שמעניין אותי להתעסק בו וגם הבנתי שהדרך ללמוד את זה היא מאוד נגישה". בהתחלה היא לא רצתה לקחת קורס בתשלום מכיוון שהיה שפע של מידע חינמי באינטרנט ובהמשך רכשה קורס אינטרנטי ב-700 שקל. "המטרה הייתה ליצור הכנסה אלטרנטיבית על מנת להחליף את המשכורת עם הזמן ולא להיות שכירה כדי לבלות יותר זמן בבית עם הילדות".

אפשר להצליח במכירות אונליין, אבל זה דורש השקעה כמו כל עסק אפשר להצליח במכירות אונליין, אבל זה דורש השקעה כמו כל עסק

 

היא חיפשה ספקים בעליבאבא ובדקה עלויות ובסופו של דבר בחרה מוצר. "הזמנתי מוצרים בהשקעה של 2,300 דולר כולל שילוח לארה"ב למחסנים באמזון. בחרתי בשיטה שבה מאחסנים את הסחורה באמזון והם דואגים לשילוח כי זה היה נראה לי הכי קל, מה גם שלהחזיק פה סחורה בארץ ולשלוח לארה"ב זה לא משתלם", היא מספרת. אחרי שהסחורה שלה הגיעה למחסנים של אמזון התחילו הבעיות. אמזון לא אישרה לה למכור את המוצרים מכיוון שהם שייכים לקטגוריה של מוצרי תינוקות שדורשים אישורים, תעודות FDA ובדיקות מעבדה. "זה לא שלא ביררתי את קודם", היא אומרת, "יש רשימה של מוצרים שאמזון מפרסמת של קטגוריות שצריך בהן אישור מקדים אבל גיליתי בדיעבד שיש קטגוריות משנה בהן גם כן צריך אישור". הסחורה נתקעה במחסנים למשך שלושה חודשים בהם השתמשה בחברה חיצונית שעזרה לה להשיג אישורים על מנת למכור את המוצרים. העלות הנוספת – 650 דולר ושלושה חודשי עיכוב במכירות. בנוסף, אחרי שלושה חודשים אמזון מעלה את דמי האיחסון. היא השתמשה בפרסום פנימי של אמזון שהוא זול יחסית ובסופו של דבר, אחרי חצי שנה נפטרה מהסחורה. "החזרתי את העלויות אבל לא הרווחתי", היא מספרת.

 

גם עמיחי, שעובד כשכיר, חיפש עבודה מהבית בלי סיכון גדול. "פגשתי בחור שמתפרנס ממסחר באמזון שאמר לי שבהשקעה מינימלית הוא מצליח להכניס סביב 10,000 שקל נטו בקלות. הסתנוורתי. אמרתי שבהשקעה של גג 5,000 דולר אפשר להכניס משכורת חודשית בלי להתאמץ הרבה", הוא מספר.

 

הכנסה לא בדיוק "פאסיבית" הכנסה לא בדיוק "פאסיבית"

 

הוא השקיע 2,000 דולר ברכישת המוצר ואז החלה שרשרת של תשלומים אותה לא צפה. "צריך להוביל את המוצר לאמזון, צריך לשלם מכס ואחסנה וה-2,000 דולר כבר הפכו ל-4,000. המוצר סוף סוף הגיע לאמזון אבל אז צריך לשווק אותו. גם בעניין השיווק יש המון הבטחות והמון קורסים. שילמתי לבחור שהבטיח פרסום שמביא תוצאות בן לילה 2,000 דולר וקיבלתי דף מעוצב עם אנגלית רהוטה. כדי לקבל 'בום פרסומי' אותו בחור ביקש עוד 5,000 דולר ופה כבר עצרתי", הוא אומר. אחרי שראה שההבטחות לא מתממשות החליט להמשיך לבד, הוא קרא הרבה והחל למכור את המוצרים שלו לאט לאט עד שבסופו של דבר מכר את כל המלאי על פני תקופה מאוד ארוכה במהלכה המשיך לשלם לאמזון על איחסון הסחורה. "בסופו של דבר לא הצלחתי לייצר הכנסה, להגשים את החלום של לשבת בבית ולעבוד שעה ביום וכל השאר יסתדר", הוא אומר. עם זאת, הוא עדיין לא ויתר על החלום. "אני חושב שעם מוצר נכון וזמן נכון אפשר לייצר הכנסה אבל בפירוש צריך לעבוד בזה. גם כל הסוחרים הגדולים שכן מייצרים הכנסות ופותחים בתי ספר – הקורסים האלה הם גם מוצר שצריך למכור ולשווק. אף אחד לא יושב רגל על רגל", הוא אומר.

 

"אין פה עניין של כסף מהיר"

אלי נכנס לעולם המכירות באינטרנט לפני חמש וחצי שנים, תקופה אחרת לעומת כמות המוכרים והמוצרים שיש היום, מה שמסביר חלק מההצלחה שלו. "הייתי שכיר ועבדתי בניהול מכירות. חיפשתי עסק שאוכל לנהל בשעות שלי כדי להיות עם הבת שלי. הוא עשה קורס איביי והקדיש למסחר בהתחלה מספר שעות שהיו לו ביום אחרי העבודה והגיע בתוך כחמישה חודשים לרווח של 300 דולר בחודש. "ראיתי שיש פה כסף והחלטתי לעזוב את העבודה ולהתמקד רק זה. אחרי שהקדשתי לזה זמן, הצלחתי בתוך 8 חודשים להגיע לרווח של 2,000 דולר בחודש. משם המשכתי לאמזון ושופיפיי עד שהיום העסק שלי דורש ממני התעסקות של גג שעה ביום. זה עסק עם מחזור מכירות שנתי של 4 מיליון שקל והוא דורש ממני שעה ביום. בהתחלה אין מצב להשקיע בזה שעה או שעתיים – אין פה עניין של כסף מהיר. החזרת ההשקעה לוקחת זמן, על אחת כמה וכמה באמזון, אבל אחרי שהעסק רץ כמו שצריך הוא בהחלט יכול להתנהל בלעדיך", הוא מספר. למרות זאת, הוא לא רואה בעצמו סיפור הצלחה אלא "סיפור התמדה".

 

הדרך שלו לעסק שמגלגל 4 מיליון שקל בשנה לא הייתה חפה מטעויות. "באמזון הצלחתי עם המוצר הראשון כי ב-2014 היה יותר קל אבל עם המוצר השני יצאתי בהפסד של 4,000 דולר. גם באיביי מכרתי מוצרים שלא ידעתי שהיו מזוייפים ויצאתי מזה בשן ועין", הוא אומר.

 

ההצלחה מובטחת, אבל תלויה רק בכם

האתרים שמפרסמים את קורסי המסחר האלקטרוני לא מבטיחים במפורש הכנסה בגובה מסויים בתוך זמן מסויים ודואגים להבטיח "הצלחה" - מושג גמיש שמשמעותו משתנה מאדם לאדם. העלות של קורסים נעה בין 400 שקל לקורס אינטרנטי, לכ-4,500 שקל לקורס משולב ועד 6,800 שקל לחבילת קורסים למסחר אלקטרוני. רובם מתחייבים גם להחזר כספי תוך 14 יום (לפי החוק) אבל כמובן שמעטים האנשים שיכולים בתוך שבועיים של התנסות במסחר לדעת עד כמה באמת יצליחו. 

יש שפע של מידע חינמי, אבל הקורסים בתשלום מבטיחים ליווי והצלחה יש שפע של מידע חינמי, אבל הקורסים בתשלום מבטיחים ליווי והצלחה

 

"אני לא אומרת בשום מקום שזה קל. מי שמחפש לעשות קסמים זה לא כאן. זה עסק", אומר יעל גלזר, בעלת גלזר הדרכה שמעבירה בין היתר גם קורס מסחר באיביי. הקורס מיועד, לדבריה למי שרוצה את הייתרון של עסק בלי הצורך של השקעה כספית. "אני לא אגיד לך שאפשר לעשות מיליונים באיביי בשעתיים. זה עסק לכל דבר אבל יש לו יתרונות מטורפים שמאפשרים לאנשים להתחיל את הצעדים שלהם בעולם היזמות בלי השקעה כספית. זה דורש השקעה של זמן ומאמץ", היא אומרת.

 

עם זאת, היא מספרת על לקוח שהגיע בתוך שנתיים למחזור של 200 אלף שקל מכירות ועל אב שעשה קורס חינמי והגיע לרווח של 4,500-5000 דולר בחודש. ההתנסות שלה במסחר אלקטרוני החלה לפני 10 שנים כאשר עבדה בבית ספר וחיפשה להיות יותר זמן עם הילדים. "לא היה לי כסף להתחיל עסק משלי ובארה"ב חברה סיפרה לי על איביי כאתר בו היא מכרה גיליונות של 'ראש 1'. התחלתי עם תקליטים ומשקפי שמש ישנות ועשיתי ניסויים בלהעלות מוצרים. מכרתי תקליט ב-5 דולר ואז הבנתי שאם מישהו קנה תקליט ישן ב-5 דולר אז אפשר להרוויח יותר", היא מספרת. היא מצאה לגו של באטמן, מוצר שלא היה לו ביקוש בארץ אבל נמכר באיביי ב-150 דולר. היא יצרה קשר עם ספק בישראל ורכשה לגו גם בחנויות. "זה היה רווחי כי השווי של הלגו הזה כל הזמן עלה. בסיום אותה שנה התפטרתי ועברתי לעבוד באיביי באופן מלא". במהלך השנים האחרונות עשו את הקורס החינמי אותו היא מציעה כ-120 אלף אנשים ואת הקורס הרחב שמחירו 4,500 שקל – עשו 13 אלף אנשים.

 

מבחר הקורסים המוצעים הוא עצום ולצד הקורסים בתשלום יש גם אינספור מידע וקורסי חינם. "עודף המידע לא מועיל לנו כאנשים שרוצים להגיע בזמן קצר למטרה ברורה", אומרת גלזר. "הידע קיים אבל אני חושבת שיש אנשים שזקוקים למשהו יותר מסודר, למסגרת מחייבת".

מבחינת אלי, הקורס היה דרך לקצר תהליכים ולהימנע מטעויות שאחרים כבר עשו לפניו. "כדי להצליח באמזון צריך להשקיע כסף. אם לא עושים קורס מקצועי אז למעשה מנחשים. זה כמו להגיד אני רוצה לנהוג על רכב אבל לא רוצה לשלם על שיעורי נהיגה. בסוף תלמד לנהוג השאלה היא כמה זמן ייקח לך וכמה תאונות תעשה בדרך. כל דבר אפשר ללמוד לבד, אבל עם השנים הבנתי שכדי לקצר תהליכים ולחסוך כסף עדיף לשלם על קורס", הוא אומר.

 

עסק לכל דבר

בקורסי המסחר האלקטרוני של מכללת R.E.S מבטיחים הצלחה ומתחייבים ללוות את הלקוחות עד שיצליחו. חבילת קורסי המסחר באינטרנט במכללה, שכולם בלימוד פרונטלי עולה (במבצע 10 שנים למכללה) 6,800 שקל. "לימודים הם לא הפתרון להצלחה. הכשרה, לתת את הכלים – זה הפתרון להצלחה", אומר איציק חסידים, בעל המכללה. "אני לא מאמין באלו שמצמצמים את עצמם למשהו אחד. אתה איש עסקים. אנשים רוצים לעשות את המסחר 'על הדרך' וכהכנסה נוספת אבל זה עסק לכל דבר", הוא אומר. לכן, אין אפשרות ללמוד קורס אחד במכללה כמו למשל מסחר באיביי, אלא רק חבילת קורסים של מסחר אלקטרוני.  

 

אתם מפרסמים ש"הכי קל לעשות כסף במסחר אלקטרוני" - לא שצריך להשקיע ולבנות עסק כדי להצליח.

 

"זה תלוי בבנאדם. הכי קל לעשות גם כסף בנדל"ן, אפשר לעשות מזה כסף ובקלות אבל יש מתווכים שלא עושים כסף ויש כאלה שעושים מיליונים. הצלחה זה משהו שצריך לעבוד קשה בשבילו. הלימודים הם חלק אינטגרלי מכל העניין שנקרא הצלחה. יש לי תלמיד בן 12 שלומד אצלנו וכבר עושה כסף באיביי ואמזון, העניין הוא לא הלימודים אלא הבנאדם".

 

ההצלחה גם היא סובייקטיבית. יש אנשים שעבורם הכנסה נוספת של 2,000 שקל בחודש זו הצלחה, אומר חסידים. "הצלחה שלי או הצלחה שלך זה לא אותו הדבר".

ההבטחות מפתות עבור מי שמחפש עבודה גמישה מהבית, אבל רוב האנשים לא מצליחים לייצר רווחים ההבטחות מפתות עבור מי שמחפש עבודה גמישה מהבית, אבל רוב האנשים לא מצליחים לייצר רווחים צילום: Flickr

 

חופית שמור, מציעה קורס אונליין למסחר באיביי ב-429 שקל בשלושה תשלומים – מחיר נמוך עבור קורס שקיים רק כחודשיים ומתחרה בקורסים רבים וותיקים. "היה חשוב לי לאפשר לאנשים לקבל את ההזדמנות הזאת במחיר מוזל כי עבדתי בחברות שמכרו את הקורסים האלה והרבה אנשים היו במצב כלכלי קשה שלא איפשר להם לשלם 5,000 שקל כדי לייצר את ההכנסה הנוספת", היא אומרת.

 

באתר היא מספרת את הסיפור שלה שלפיו היא הגיעה למצב שבו היא עובדת רק שעתיים ביום ולרווחים של 1,500 דולר בחודש בתוך שנה. "מי שמתחיל עם זה יודע שאין רווחים מובטחים. בדף של הקורס אני מציינת שיש אפשרות להחזר מלא במידה ומישהו מרגיש שזה לא בשבילו. גם במהלך הקורס אני מציינת שאין הצלחה מובטחת, אבל זה עסק שיעלה לך 430 שקלים ולא יותר", היא אומרת. לדבריה, הקורס לא קיים מספיק זמן כדי להגיד כמה מצליחים להרוויח מהמסחר אבל לפי הסטטיסטיקות שהיא מכירה מדובר בכ-40% מאלו שמסיימים את הקורס. "החלק הקשה הוא הסבלנות, כי עובר שבוע ואין מכירה ואז אנשים שוברים את הכלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x