$
תעשייה ופיננסים

מייסדת תראנוס מואשמת בהונאה; עשויה להישלח ל-20 שנה בכלא

בכתבי האישום הפליליים שהוגשו נגד אליזבת' הולמס שהתפטרה מתפקידה כמנכ"לית וכנגד נשיא החברה לשעבר ראמש באלוואני, נטען שסילפו עובדות על רמת הדיוק של מכשירי המדידה של חברת הביומד

שירות כלכליסט 11:2416.06.18
כתבי אישום פליליים הוגשו אתמול (ו') נגד אליזבת' הולמס, הנושרת מהקולג' שייסדה את חברת בדיקות הדם Theranos, ונשיא החברה לשעבר ראמש "סאני" באלוואני. האישומים קשורים לסילוף עובדות על ידם לגבי רמת הדיוק של מכשירי המדידה מתוצרת חברתם.

 

הולמס, שהתפטרה אתמול מתפקידה כמנכ"לית, ובאלוואני, הופיעו בפני בית משפט מחוזי בסן חוזה, קליפורניה, להקראת כתבי האישום נגדם שכוללים שני סעיפים של קשירת קשר לביצוע הונאה ותשעה סעיפים של הונאה.

 

הולמס ובאלוואני שוחררו בערבות של חצי מיליון דולר כל אחד. בכתב האישום מצויין שהולמס בת ה-34 ובאלוואני בן ה-53 לקחו חלק בניסיון להונות משקיעים בחברה בהיקף של מיליוני דולרים, ובניסיון נפרד להונות רופאים וחולים.

אליזבת הולמס. מצג שווא על שווי החברה אליזבת הולמס. מצג שווא על שווי החברה צילום: אוראל כהן

 

 

שני ניסיונות ההונאה כללו את קידומה של תראנוס ע"י ניפוח יכולותיה של טכנולוגיית מדידת הדם של מכשירי החברה, כמו גם של תחזיות ההכנסה והיחסים העסקיים שלה, כך טוענים התובעים הפדרליים. הולמס ובאלוואני עלולים להישלח לעד 20 שנות מאסר אם יורשעו.

 

תראנוס החלה לשווק את מכשיריה ב-2013 בתור פיתרון זול ופחות כואב ללקיחת דם באמצעות דקירת האצבע. החברה, שבשלב מסוים שוויה הוערך ב-9 מיליארד דולר, טענה גם שהמכשירים יכולים לבדוק טווח רחב של מצבים בריאותיים בעזרת כמה טיפות דם בלבד.

 

אלכס צה (Tse), התובע הכללי של המחוז הצפוני של קליפורניה, אמר שהתרמית לכאורה "לא רק רימתה משקיעים", אלא גם "הטעתה רופאים וחולים בנוגע לאמינות הבדיקות הרפואיות באופן שסיכן בריאות וחיים".

 

ממשרדו של צה נאמר שהולמס ובאלוואני אמרו דברים בפרסומות ובשיחות שגרמו לרופאים ולחולים להשתמש בבדיקות הדם של החברה, "למרות שהנאשמים ידעו שהמכשירים לא מסוגלים להפיק בעקביות תוצאות מדויקות עבור בדיקות דם מסוימות". בכתב האישום מצויין גם שהשניים "הציגו מצג שווא למשקיעים בנוגע למצב הכלכלי של החברה ותחזיותיה העתידיות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x