$
פרסום ושיווק

המחוזי הכריע: yes לא תוכל למנוע את המשך שידורי הסדרה 'או בוי' בסלקום ופרטנר

חברת הלוויין ביקשה לעצור את שידורם של חמישה פרקים שטרם שודרו עד להכרעת סופית בתיק. השופטת נועה גרוסמן הפתיעה כשקבעה כי זכותו של ציבור הצופים להנאה מיצירה וזכותם של יוצרי הסדרה להנאה מפרי עמלם עולות על המחלוקת הכלכלית

עומר כביר 13:4029.04.18

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת חברת הלוויין yes להוציא צו מניעה זמני שיאסור על סלקום ופרטנר לשדר פרקים שלא שודרו מהסדרה הפופולרית או בוי. מאחורי הפסקה השגרתית לכאורה עומדת החלטה דרמטית של השופטת נועה גרוסמן שקובעת שזכויות שידור ויוצרים אינן חזות הכול ושלזכות הציבור ליהנות מיצירה כלשהי ישנו מקום מכריע במערכת השיקולים של בית המשפט.

 

במרכז התיק עומדת תביעה שהגישה yes נגד חברת נגה תקשורת, שמפיקה ומפעילה את ערוץ הילדים ואת ערוץ לוגי, ונגד סלקום ופרטנר ונסובה סביב שאלת זכויות השידור של yes לפרקים בסדרת או בוי שטרם שודרו. התיק הסבוך כלל מגוון גילויים מפתיעים, כמו קיומו של חוזה סודי בין yes  לנגה שלכאורה מאריך את זכויות ספקית הטלוויזיה בסדרה. הבקשה הנוכחית של yes עסקה בחמישה פרקים בסדרה שטרם שודרו, במסגרתו דרשה החברה למנוע את שידורם עד לקבלת הכרעה סופית בתביעה.

 

בהכרעה שפרסמה החליטה השופטת לדחות את בקשת yes לצו מניעה זמני ממגוון שיקולים. חלקם קשורים בבדיקה פתלתלה של זכויות היוצרים והשידור בפרקים המדוברים. ואולם, לצד זאת נותנת השופטת במערכת השיקולים שלה גם מקום מכריע לסוגיה חדשה ומסקרנת: "זכות הציבור ליהנות מהיצירה".

 

"אם נמנע בדרך של סעד זמני את שידור היצירה 'או בוי' בשלב דיוני זה, ונמתין עד סיום ההליך העיקרי, נימצא לטעמי, גורמי נזק העולה על התועלת", נכתב בהחלטה. "גם מחדל, ובענייננו, הימנעות משידור יצירה – עשוי לגרום נזק. היצירה 'או בוי' היא סדרת טלוויזיה המכוונת לילדים/בני נוער. ההליך הנוכחי נמצא בראשית דרכו... הדעת נותנת כי כאשר יסתיים ההליך, אותה אוכלוסיית יעד תאבד עניין בסדרה.

 

"כל הצדדים בהליך הנוכחי מכוונים את המאבק למישור הכספי. אך פרק זה של ההחלטה אני מייחדת לתמורה שאינה כספית דווקא. כל האמנים שהיו מעורבים ביצירת הסדרה 'או בוי': תסריטאים, מפיקים, כותבים, שחקנים והשובל הנלווה שלהם – כולם השקיעו את מרצם ביצירת סדרה טלוויזיונית. המגמה היא לא רק כספית. יש כאן גם יצירה אומנותית. מכלול הגורמים המעורבים ביצירה, זכאים להפיק ממנה את חדוות השידור. הם זכאי לקצור את פרי עמלם. אותו פרי אינו רק כלכלי, אלא גם רוחני – שידור הסדרה. הנאה רוחנית מן היצירה, מפיק לא רק היוצר אלא אף הציבור עצמו. קהל היעד זכאי ליהנות מצפיה בסדרה".

 

עוד כותבת השופטת בהכרעה: "במידה ויינתן הסעד המבוקש של צו מניעה, הסדרה 'או בוי' בפועל, תאבד מחינה ומערכה. yes ייחדה חלק נכבד מטיעוניה לעוגמת הנפש אשר עלולה להיגרם לציבור מעריצי הסדרה מנוייה של חברת yes, מאי שידור הסדרה בפלטפורמה שלהם. האם יש להגן רק על עוגמת הנפש של המעריצים מנויי yes? האם הציבור הכללי, לרבות מנוייהן של המשיבות סלקום ופרטנר, אינו זכאי ליהנות משידור הסדרה? כאשר ברור... כי הטעם וההנאה העיקריים משידור/צפייה בסדרה, יהיה עם שידורה של הסדרה כאן ועכשיו. המתנה עד לסיום ההליך השיפוטי, תאיין את משמעותה של הסדרה ואת ההנאה שהציבור עשוי להפיק ממנה.

 

 

כוכבי הסדרה או בוי כוכבי הסדרה או בוי צילום: שי בן אפרים

 

"זכות הציבור לצרוך תרבות ולהיחשף למגוון של יצירות אומנות, ניצבת אף היא כנגד בקשה זו למתן צו מניעה. אילו זכויותיה של yes היו ברורות ומהודקות... היה בכך משום משקל נגד לזכות זו של הציבור. אך כאשר זכויותיה של yes, כשלעצמן, טעונות בירור והוכחה, וכאשר הסעד הסופי ש-yes מכוונת אליו הוא בסופו של דבר סעד כספי, אין למנוע מציבור היוצרים, ואף לא מציבור הצופים, את ההנאה המידית מיצירת התרבות האמורה".

 

שיקול מרכזי נוסף שצירפה גרוסמן למערכת ההכרעות שלה הוא שימור התחרות החופשית בשוק הטלווויזיה. "סלקום ופרטנר עמדו בטיעוניהן על כך ש-yes יחד עם חברת HOT מהוות כיום מעין דו אופול רב עוצמה בשוק הטלוויזיה בישראל", היא כתבה. "מעמדן כשחקניות משנה צעירות הוא מעמד מוחלש, ועל כן ראוי לבחון בעין קפדנית וזהירה כל פגיעה בהן".

 

עו"ד תמיר גליק ממשרד ליבליך-מוזר, שייצג את סלקום לצד עוה"ד ירון חנין וליטל רבינוביץ': "השופטת נועה גרוסמן קיבלה את טענתנו לפיהן קיים ספק ביחס לטיבן של הזכויות ש-yes טוענת להן. בנסיבות אלה, השופטת יישמה את הגישה המודרנית בדיני זכויות יוצרים הגורסת כי בטרם הוצאותו של צו מניעה זמני מן הראוי לתת משקל גם לפגיעה שעלולה להיגרם לציבור הרחב כתוצאה משלילית האפשרות להיחשף ליצירת אמנות".

 

מ-yes נמסר בתגובה: "קביעת בית המשפט הינה כי הצו נשאר בתוקף למשך 14 יום מהיום. בכוונתנו לערער בנושא לעליון".

 

מערוץ הילדים נמסר: "הצדק יצא לאור, ובני הנוער זכו; לאחר שהמתינו בסבלנות זמן כה רב - סוף סוף 'או בוי' חוזרת. אנו מבטיחים להמשיך ולהביא לצופי ערוץ הילדים בפרטנר tv ובסלקום tv את התכנים האיכותיים והאטרקטיביים ביותר כפי שעשינו עד כה".

 

את נגה תקשורת יצגו עוה"ד שלמה קסוטו ורונן בוך, את פרטנר יצגו עוה"ד אלירם בקל ועודד גזית, ואת yes יצגו עוה"ד גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, מודי שפרסקי ועדי לויצקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x