$
מחפשי עבודה

ב-8 מילים בלבד: ריצ'רד ברנסון מסכם את עצת הקריירה הטובה ביותר שקיבל

אמא יודעת הכי טוב: המיליארדר, מייסדה של קבוצת וירג'ין ששולטת כעת ביותר מ-400 חברות, מספר איזו עצה קיבל מאמו, שהיא המוצלחת ביותר עבור יזמים וצעירים

שירות כלכליסט 17:4820.04.18

ריצ'רד ברנסון הוא כוח טבע. חוץ מזה שהוא אביר באופן רשמי, הוא מייסדה של קבוצת וירג'ין, ששולטת כעת ביותר מ-400 חברות. שוויו הנקי הוא 5 מיליארד דולר, מה שמציב אותו במקום השביעי ברשימת המיליארדרים הבריטים העשירים ביותר, והוא גם ידוע בתור מנהל מלא כוונות טובות וכסמל של יזמות.

 

אך הוא לא תמיד היה כזה מצליח. כילד הוא נאבק בלקות למידה. בבלוג שעוסק בנושא, הוא פרסם מכתב לריצ'רד ברנסון הצעיר, בו נכתב: "אני יודע שאתה נאבק בבית הספר ורציתי לתת לך עצה שתעזור לך להיות הכי טוב שאתה יכול, אפילו כשזה קשה ואתה מרגיש שכל העולם נגדך. אף פעם אל תראה את השוני כפגם או תחשוב שמשהו בך לא בסדר. להיות שונה זה הנכס הגדול ביותר והוא יעזור לך להצליח".

והוא אכן הוציא מהשוני את המיטב. כנער, הוא קרא לחברה שלו "וירג'ין" ("בתול") כי הוא חסר אז כל ניסיון עסקי. אלא שהיום הוא כבר ממש לא בתול.

 

אף אדם אינו אי (גם אם יש ברשותו אי), והעובדה היא שהמנטורים והרעיונות שמשפיעים עלינו כשאנו גדלים הם בעלי השפעה רבה על מי שאנחנו גדלים להיות, ובתחום הזה היה לברנסון יתרון רציני: אמו, איב.

 

ריצ'רד ברנסון. "כמות הזמן שאנשים מבזבזים על התעסקות בכשלונות מדהימה אותי" ריצ'רד ברנסון. "כמות הזמן שאנשים מבזבזים על התעסקות בכשלונות מדהימה אותי" צילום: שאטרסטוק

 

איב ברנסון הייתה כוח טבע ממש כמו ריצ'י הקטן שלה. פעם אחת, למשל, כשהיו בחזרה מקניות, אמו הורידה אותו בצד הדרך ונתנה לו הוראות כיצד לשוב הביתה, ואז השאירה אותו שם. הוא היה אז בן 5.

 

"זה היה בערך חמישה קילומטר דרך אזור כפרי עד הבית... היא הענישה אותי כי השתוללתי במושב האחורי, אבל היא גם לימדה אותי שיעור חשוב על התגברות על המבוכה המשתקת שהייתי חווה אז ואילצה אותי לבקש כיוונים מזרים".

 

האמת היא שרוב האמהות לא היו משאירות את ילדן בן ה-5 בצד הדרך, בלי קשר למוסר ההשכל שבצד המעשה. אבל איב הייתה אמא קשוחה, וזה השתלם. ואין זה פלא, לכן, שכשברנסון התבקש לתת את עצת הקריירה הטובה ביותר שיש לו עבור אנשים צעירים, הוא ציטט את אמו: "אל תביטו לאחור - התקדמו אל עבר הדבר הבא".

 

בדיוק ככה – העצה הטובה ביותר מאחד היזמים המצליחים בכל הזמנים לא קשורה בכלל למימון או שימוש במדיה החברתית, אלא להלך רוח.

 

ויש מי שמסכים. לכלן מקנייט (Lachlan McKnight), מנכ"ל LegalVision אמר: "יצאתי לשנות את התעשייה המשפטית. זה רעיון גדול, ורעיונות גדולים מצריכים אומץ וכוח פעולה עמוקים. רבים מלקוחותינו היזמים מפגינים התמדה ועמידות – וחשוב לבוא בגישה כזאת כשמצמיחים עסק".

 

במילים אחרות, אתם שיקוף של העסק שלכם, והוא שיקוף שלכם. התמקדות בעבר בדרך כלל תתקע אתכם עם הכישלון במקום להתקדם להצלחה. אך עבור רבים, גישה זו של התמקדות בעתיד אינה פשוטה ליישום, במיוחד אם מדובר בפרפקציוניסטים, שעלולים לשקוע בטעויות שעשו ולבחוש בחרטות מהעבר. "כמות הזמן שאנשים מבזבזים על התעסקות בכשלונות במקום להשקיע את האנרגיה הזאת בפרויקט חדש תמיד מדהימה אותי", אומר ברנסון.

 

פסיכולוגים מאמינים שחרטה אינה רק דבר ששואב זמן ואנרגיה, אלא פוגעת גם בבריאות הפיזית. מחקר של AARP בנושא מצא ש"חרטה יכולה לגרום ללחץ כרוני, שמשפיע לרעה על המערכות ההורמונליות והחיסוניות. חרטה מעכבת את היכולת להתאושש מאירועי חיים קשים על ידי כך שהיא מאריכה את השפעתם הרגשית לחודשים, שנים, ולתקופות חיים שלמות".

 

משפט המפתח כאן הוא "מאריכה את השפעתם הרגשית": אפשר לעשות טעות ולשלם על כך, אבל למשוך את השפעת הטעות הזאת על ידי חיטוט בה הוא דבר אחר לגמרי.

 

ברנסון לא רק מצביע על הבעיה, אלא גם מציע פיתרון עבורה (או את הפיתרון של אמו עבורה): עברו לדבר הבא. נקודה.

 

כשאתם תופסים את עצמכם מסתכלים אחורה על טעות שעשיתם או על חרטה שאתם סוחבים אתכם, עליכם לעשות יותר מפשוט להפסיק להתעסק איתן; עליכם לנוע הלאה אל הדבר הבא, ואחת הדרכים לעשות זאת היא ממש להניע את גופכם ולנשום עמוק כדי להפריע למנגנון המחשבות הרעילות שתופס תאוצה בראשכם. אם אתם נוטים לחרטה או התעסקות בעבר, נסו לצאת להליכה קצרה כשאתם מרגישים שהמחשבות משתלטות עליכם, ואז, תוך כדי ההליכה, התמקדו במשהו שאתם רוצים, או במקום אליו אתם רוצים להגיע. השקיעו את האנרגיה ותשומת הלב היקרות שלכם בהליכה קדימה, ולא במבט אחורה. זה המוטו של משפחת ברנסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x