$
הכסף

למה אתם חייבים להיות עצמאים - ועכשיו

גם שכירים שנהנים מיציבות תעסוקתית וממשכורת גבוהה, חייבים לפתח את היכולת להיות עצמאים כדי לשרוד בשוק העבודה המודרני

אייל לינור 18:5031.03.18

לקראת הפסח המתקרב זה הזמן הנכון לחשוב איך לצאת מכלוב הזהב של השכירות ולפרוץ לדרך חדשה. פחד הוא מנוע מעולה כדי לקדם את ההחלטה. אז אחרי שנפחיד אתכם קצת, נראה לכם שיש אור עצום בקצה המנהרה.

 

מה פתאום נפלתי עליכם?

 

אז אתם כבר 10 שנים שכירים. אפילו בכירים. יש לכם משכורת חודשית נאה של 5 ספרות עם בונוס שמנמן בסוף השנה, מכונית סבבה מהעבודה, טייטל של מנהל/ת או אפילו סמנכ"ל ועד לרגע זה כל המסלול קריירה התקדם בדיוק כפי שתכננתם עוד מהתיכון. החיים שלכם נראים בהתאם, הנסיעות לחו"ל, הקפיצה לסקי, המשכנתא, למה לקלקל את כל זה?

 

אז זהו. ברגעים אלו ממש המסלול שלכם מחושב מחדש. השאלה היחידה היא האם אתם תהיו אלו ששולטים בו או שמישהו אחר יראה לכם את הדלת. עצמאות והיכולת להיות פרילאנס היא היכולת החשובה ביותר היום בעולם העבודה. עצמאות היא כמו שריר, אתם חייבים ללמוד איך לפתח אותו. הנה כמה סיבות למה תכנית האימונים שלכם חייבת להתחיל היום.

 

שכירות לא מספקת יציבות תעסוקתית. אתם חייבים לפתח את היכולת להיות עצמאים שכירות לא מספקת יציבות תעסוקתית. אתם חייבים לפתח את היכולת להיות עצמאים צילום: שאטרסטוק

 

כי שכירות היא לא באמת ביטחון

אתם שכירים כי אתם מרגישים שהארגון שלכם מספק לכם יציבות? אין טעות גדולה מזו. שימו לב לשינויים בעולם. חברות ענק נמחקות ברגע. ארגונים מבצעים פיבוטים של 180 מעלות ומפטרים חטיבות שלמות בהינף אצבע. כשכירים אתם לא מודעים לתזוזות הטקטוניות המשפיעות על גורלכם מרחוק. היכולת להיות עצמאי היא חגורת ההצלה האישית שלכם. אתם חייבים שתהיה לידכם בכל רגע.

 

כי הפירמידה הופכת להיות צרה

זה נכון שההתקדמות שלכם בארגון הייתה מהירה ונכון שאתם מוצלחים. אבל בכל שלב יש פחות ופחות משרות ויותר מתמודדים על כל משרה. זה שעכשיו אתם סמנכ"לים ממש לא אומר שעוד שנתיים תהיו מנכ"לים. להיפך, סטטיסטית זה אומר שבעוד שנתיים תגיעו לקצה יכולת ההתקדמות שלכם בארגון. אז אם אתם לא בין 3 המועמדים המובילים - כדאי שתחשבו על יציאה.

 

העולם שייך לצעירים ואתם לא

נכנסתם לארגון מגניב בשנות העשרים לחייכם. הייתם חבורה מורעבת שרצתה לשנות את העולם. איך זה קרה שפתאום לקראת סוף שנות השלושים שלכם אתם מהוותיקים? קוראים לזה זמן, והבעיה אתו שהוא זז כל הזמן. בישיבות ההנהלה כל הזמן המנכ"ל מדבר שצריך להצעיר את הארגון עם אנרגיות חדשות. לתת צ'אנס לדור צעיר. אולי אתם לא שמים לב, אבל בזווית העין הוא מביט עליכם.

 

כי ארגונים כבר לא מחזיקים טאלנטים

כולם מודעים לכישרון שלכם. אתה מעולים בתחומכם. אבל מבחינת הארגון זה לא אומר שהוא צריך לממן לכם את הסיבוס ואת החזרי הנסיעות לחו"ל. את הפרויקט שאתם מובילים כבר ניתן להשלים עם יועץ חכם לא פחות מכם, שיגיע, יסיים בשלושה חודשים ויוציא חשבונית. ארגונים היום לא מחזיקים פרות כדי לקנות כוס חלב. ואם אתם לא רואה את הפרה בחדר, סימן שהפרה היא אתם.

 

כי אתם מתנוונים

הנה הפרדוקס. ככל שאתם מבינים ובקיאים בטכנולוגיה של הארגון שלכם, אתם בעצם מתנוונים והופכים להיות לא רלבנטיים לשוק. הארגון שלכם מתמחה בדבר אחד. הוא נעזר בטכנולוגיה אחת או כמה שמתאימות לו בלבד. אבל העולם בחוץ בתנועה מתמדת. טכנולוגיות ושיטות עבודה מתחלפות במהירות. נשארתם בתוך הארגון - יצאתם ממשחק העדכניות.

 

 

ואחרי שקצת הפחדנו בואו ותראו למה הכי כדאי לצאת ועכשיו.

 

כי לניסיון שלכם יש ערך בחוץ

נכון, ארגונים רבים כבר לא מחזיקים טאלנטים כמוכם על משכורת אבל ישמחו לקנות אותם בחוץ. הניסיון שלכם יכול להיות משאב עצום בקרב חברות של צעירים שיש להם המון אנרגיה אבל אפס מושג בניהול. כולם שמחים לקחת יועץ שהוא הטוב בתחומו על פני לשכור אדם כזה. לגיל ולוותק שלכם יש מה למכור.

 

כי תוכל ללמוד ולהתפתח

כשהייתם שכירים הארגון שלכם היה כל עולמכם. כפרילאנס תוכלו להכיר הרבה ארגונים, הרבה מתודולוגיות והרבה אנשים חדשים. בחוץ תהיו חשופים למידע מסוג אחר, דעות אחרות טכנולוגיות אחרות. המידע שאתם מביאים מבחוץ הוא נכס אדיר לארגונים הצמאים לנקודת התייחסות אחרת. בעזרת הידע החיצוני שלכם תוכלו להוסיף ערך לעצמכם וללקוחות שלכם.

 

כי כל העולם הולך לשם

בעולם היום פרילאנס זו לא מילה גסה. לכו ברחוב ותביטו. האם אתם שמים לב לסניף החדש של we work או המקביל אליו הממוקם ממש מולכם? היכנסו פנימה אל הלובי ותראו את הקולגות שלכם לעתיד. 35% מהעובדים בארצות הברית הם פרילאנסרים ומחקרים מצביעים על קפיצה דרמטית במספר הזה בשנים הקרובות. צאו עכשיו כדי לתפוס מקום בכלכלה החדשה, אל תצאו מהארגון כשכבר יהיה מאוחר להבין את הכללים.

 

כי תוכלו לשלוט בלייף סטייל שלכם

זה נכון שהארגון שלכם מציע נוחות וסדר יום קבוע, אבל הוא לא שלכם. תארו לכם עולם בו אתם מחליטים מתי לקום, מתי לעבוד, מתי לבלות זמן איכות עם הילדים, ללכת לחדר כושר ומתי לנגן עם הלהקה שלכם. אתם תקבעו עם איזו חולצה תגיעו והאם בכלל אתם מעדיפים להתנהל בנעלי התעמלות. כפרילאנס כל ההחלטות הללו יהיו בידיכם. זה לא אומר שלא יהיו לכם לילות מול המחשב. אבל לפחות זאת תהיה ההחלטה שלכם.

 

כי תוכלו להסתדר בכל מצב

זה בסדר להעדיף להיות שכיר, עניין של אופי וזה בסדר. אבל פיתוח יכולות פרילאנס משאיר אתכם עם יכולות השתכרות בכל מצב. התכונה הכי נדרשת בעולם המשתנה של היום היא גמישות ויכולת הסתגלות מהירה. יכול להיות שתישארו לנצח בארגון אבל גם יכול להיות שמחר תקבלו זימון לשימוע. אתם צריכים להיות במצב בו תוכלו להתפרנס ולחיות מעולה כך או כך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x